Практикум із сестринської справи

Уведення лікарських речовин через пряму кишку

Навчальна мета: уміти підготувати хворого до введення свічки; увести в пряму кишку свічку на жировій основі.

Виховна мета: усвідомити важливість правильного інформування хворому щодо використання свічки.

Початковий обсяг знань: знати перевагу та недоліки ректального способу введення ліків; показання до використання свічок.

Оснащення:

1) ректальні свічки на жировій основі;

2) гумові рукавички.

Переваги та недоліки ректального способу введення ліків. Через анастомози між гемороїдальними та клубовими венами, уведені ліки, обминаючи ворітну вену й печінку, потрапляють у кров. Вони не руйнуються в печінці.

Через відсутність ферментів у прямій кишці ліки не розщеплюються. Тож лікарські препарати, котрі мають білкову, олійну та полісахаридну основи, не проходять крізь її стінку. Тому ректальне введення ліків в основному призначають для місцевої дії.

Треба пам´ятати, що всмоктувальна здатність слизової оболонки товстої кишки на 25 % нижча, ніж тонкої.

У пряму кишку вводять ліки у вигляді свічок і за допомогою лікарських клізм.

Показання до використання свічок та їх зберігання. Уведення ліків через пряму кишку заміняє в ряді випадків пероральне (у разі порушення акту ковтання, непрохідності стравоходу і шлунка, у разі блювання в непритомному стані).

Спеціальними показаннями до ректального введення ліків є запальні та деякі інші захворювання прямої кишки й нижнього відділу ободової сигмоподібної кишки.

Більшість ліків, які вводять у пряму кишку, виготовлені у вигляді свічок на жировій основі (найчастіше на олії какао) і відпускаються загорнутими у вощаний папір.

Зберігати свічки слід у холодному місці, інакше вони розтануть, втратять свою форму і стануть непридатними для введення.

Послідовність дій під час виконання процедури

Підготовка хворого до введення свічки

1. Якщо хворому вперше призначені ректальні свічки, то поясніть йому суть процедури й перший раз допоможіть її виконати.

2. Надягніть знезаражені гумові рукавички.

3. Перед уведенням свічки, якщо у хворого не було випорожнення кишечнику, поставте очисну клізму. Якщо свічку вводять хворому із гемороєм для здійснення місцевої дії на запалені венозні вузли, то клізму не слід ставити, щоб не травмувати їх.

4. Запропонуйте хворому лягти на бік і коліна підігнути до живота.

5. Лівою рукою підніміть сідницю, оголіть відхідник, а правою рукою візьміть заздалегідь розмотану, змочену водою свічку так, щоб утримати її за основу конуса, вкритого папером. Уведіть усю свічку глибоко за зовнішній сфінктер відхідника. При цьому просовуйте свічку за допомогою паперової обгортки.

6. Після процедури запропонуйте хворому деякий час полежати.

Запам´ятайте! Неглибоко введена свічка може бути виштовхнута назовні скороченням м´язів сфінктера.