Практикум із сестринської справи

Роздавання ліків хворим

1. Основну кількість лікарських препаратів роздайте через 30 хв після вживання їжі, тому що переважна більшість їх подразнюють слизову оболонку травного тракту.

2. Навпаки, ліки, які підвищують апетит, дайте хворому до вживання їжі.

3. Ліки, які поліпшують травлення, запропонуйте хворому приймати під час вживання їжі.

4. Простежте, щоб хворі прийняли ліки у вашій присутності.

5. Поясніть хворим, що в період приймання ліків протягом доби вони повинні вживати достатню кількість рідини, оскільки з організму лікарські речовини виводяться в основному нирками. Недостатнє і несвоєчасне виведення їх з організму спричинює розвиток сечокам´яної хвороби.

6. Якщо хворому призначені ліки в капсулах, то повідомте йому, що капсулу ковтають не розжовуючи, поясніть призначення капсули.

7. Запропонуйте хворим запити ліки перевареною водою.

8. Якщо хворий приймає йодумісні препарати або препарати ацетилсаліцилової кислоти, запропонуйте запити їх молоком.

9. Калійумісні препарати порекомендуйте запити томатним соком.

10. Якщо хворий приймає ліки, що містять кислоти або препарати заліза, порекомендуйте йому після їх приймання прополоскати рот перевареною водою, щоб запобігти пошкодженню зубів.

11. Снодійні ліки дайте хворому за 30 хв до сну.

12. Порошок запропонуйте висипати на язик, ближче до кореня, де менше смакових чутливих цибулин, і запити невеликою кількістю води. Якщо порошки дуже неприємні на смак, до них можна додати трохи цукрової пудри.

13. Зробіть позначку в листку призначень про виконання.

Запам´ятайте!

1. Не видавайте хворому на руки всю добову дозу ліків, оскільки він може прийняти їх одночасно, що може спричинити отруєння лікарськими препаратами.

2. Не залишайте ліки біля ліжка на тумбочці, оскільки хворі часто приймають їх із запізненням, а іноді зовсім не приймають.

3. Якщо ви випадково дали інші ліки або перевищили дозу, негайно повідомте лікаря.

4. Не давайте хворому лікарські препарати без призначення лікаря, оскільки навіть звичайні ліки в певних ситуаціях можуть призвести до тяжких наслідків.

5. Усі скарги хворого на неприємні відчуття від прийнятих ліків або відмову хворого від їх приймання негайно доведіть до відома лікаря.

6. Якщо хворому важко ковтати таблетки, їх можна роздавити у ложці, розмішати з водою і дати випити хворому.

Не можна роздавлювати препарати з покриттям, призначеним для розчинення в кишечнику; пролонгованої (подовженої) дії; гіркі на смак; які мають місцевий анестетичний ефект; призначені для абсорбції в ротовій порожнині.