Практикум із сестринської справи

Роздавання хворим ліків, які призначають для внутрішнього застосування

Навчальна мета: уміти вибрати лікарські призначення; заготовити тверді лікарські форми; роздати ліки хворим.

Виховна мета: усвідомити необхідність приймання ліків хворим у присутності медичної сестри.

Початковий обсяг знань: знати перевагу та недоліки внутрішнього застосування ліків; перевагу та недоліки введення ліків під язик.

Оснащення:

1) ящики з вічками;

2) листи лікарських призначень;

3) мензурки;

4) піпетки;

5) пакетики з пластикату;

6) вода переварена.

Перевага та недоліки внутрішнього застосування ліків. Перевага внутрішнього застосування лікарських речовин полягає в тому, що хворі приймають ліки в нестерильному вигляді та в різних формах (порошки, таблетки, краплі, пілюлі, мікстури).

Недоліком внутрішнього застосування ліків є повільне їх всмоктування, часткове руйнування травним соком, унаслідок чого іноді не можна підтримати потрібну концентрацію препарату в кров´яному руслі.

Перевага та недоліки введення ліків під язик. У разі введення під язик ліки швидко всмоктуються, не руйнуються під дією ферментів і соків, надходять у загальний кровотік, обминаючи печінку. Але цей метод можна використовувати лише для введення таких ліків, які хворі приймають у невисоких дозах (нітрогліцерин, сустак, валідол, статеві гормони).

Послідовність дій під час виконання процедур

Вибір лікарських призначень і підготування ліків до роздавання

1. Лікар у листі призначень зазначає потрібні хворому препарати, визначає індивідуальну дозу, кількість приймань на добу та спосіб уведення, а також ставить свій підпис проти дати призначення.

2. Перед роздаванням ліків вимийте руки.

3. У кожне вічко покладіть аркуш паперу, де зазначте номер палати та прізвище хворого.

4. Після обходу лікаря та заповнення ним листів призначень підготуйте ліки, суворо дотримуючись призначень, покладіть їх у відповідне вічко ящика в поліетиленовий пакетик. Туди ж вкладіть папірець з назвою препарату, разовою дозою та кількістю приймань.

5. Рідкі лікарські речовини (настої, відвари, мікстури) налийте в мензурки.

6. Спиртові настойки накапайте в мензурки й розбавте перевареною водою.

7. Якщо хворому призначено приймати лікарські речовини через визначені інтервали протягом доби (антибіотики, сульфаніламідні препарати), для кожного пацієнта складіть індивідуальну схему приймання препарату на кожний день і тримайте її під рукою, щоб своєчасно дати ліки.