Практикум із сестринської справи

Закапування крапель у вуха, ніс, очі

Навчальна мета: уміти закапати краплі у вуха, ніс, очі; закласти мазь в око; засипати порошок в око; продезінфікувати очну піпетку.

Виховна мета: виховання уважності медичної сестри, яка закапує краплі хворому, особливо в очі.

Початковий обсяг знань: знати маркування очних крапель.

Оснащення:

1) очні піпетки;

2) ватні стерильні тампони;

3) скляна лопаточка для закладання мазі;

4) 30 % розчин альбуциду;

5) очна гідрокортизонова мазь.

Маркування очних крапель. Ліки наливають у стерильний флакон або колбочку з розрахунку дводенної потреби і наклеюють заздалегідь заготовлену етикетку. Крім цього, щоб уникнути помилки, на флакон із ліками, які розширюють зіницю, наклеюють червону смужку, на флакон із ліками, які звужують зіницю,— синю.

Запам´ятайте! Уведення в очі хворого на глаукому лише однієї краплі розчину атропіну (який розширює зіницю) замість розчину пілокарпіну (який звужує зіницю) може спричинити втрату зору, який не відновлюється.

Послідовність дій під час виконання процедур

Закапування крапель у вуха

1. Ретельно вимийте руки водою з милом і висушіть рушником.

2. Перед закапуванням крапель нахиліть голову хворого у бік здорового вуха. Якщо хворий лежить, то поверніть його на бік так, щоб вухо, в яке потрібно закапати краплі, було зверху.

3. За наявності гноєтечі перед закапуванням здійсніть туалет слухового ходу за допомогою теплого 3 % розчину пероксиду водню і турундочки, тому що вливання крапель у вухо, в якому є гній у слуховому ході, неефективно.

4. Лівою рукою відтягніть вушну раковину хворого трохи назад і вгору для випрямлення зовнішнього слухового ходу, а правою рукою за допомогою піпетки закапайте 5 — 8 крапель теплого розчину у вухо.

5. Запропонуйте хворому утримати краплі у вусі протягом 10 — 15 хв, потім нахиліть голову в бік хворого вуха для того, щоб з нього витекли залишки ліків.

6. Здійсніть туалет вушної раковини.

Запам´ятайте! Холодні краплі, уведені у вухо, подразнюють лабіринт і можуть спричинити запаморочення і навіть блювання.

Гноєтеча з вуха є протипоказанням до закапування олійних крапель.

Закапування крапель у ніс

1. Перед процедурою в дітей прочистіть носові ходи від скоринок та слизу за допомогою ватної турунди, а дорослий повинен сам прочистити ніс.

2. Хворого посадіть або покладіть на спину, голова при цьому нахилена назад і трохи повернута в бік, протилежний тому, з якого будете вводити ліки.

3. За допомогою піпетки по черзі в одну й другу половину носа, направляючи піпетку до перегородки носа, закапайте 5 — 6 крапель.

4. Запропонуйте хворому І і II пальцями руки стиснути кілька разів крила носа для того, щоб ліки розподілилися по всій слизовій оболонці носа.

5. Так закапайте краплі спочатку в одну, а потім в другу половину носа.

Запам´ятайте! Усмоктування крапель крізь слизову оболонку носа відбувається дуже енергійно.

Закапування крапель в очі

1. Ретельно вимийте руки водою з милом, висушіть рушником і обробіть 70 % розчином етилового спирту.

2. Якщо хворому потрібно закапати краплі в нижню ділянку кон´юнктиви, то попросіть його спрямувати погляд угору, пальцем лівої руки відтягніть повіку трохи вниз і закапайте 1 — 2 краплі.

3. Після закапування прикладіть стерильний ватний тампон, запропонуйте хворому на деякий час закрити очі, надлишки ліків всмоктуються цим тампоном.

4. Якщо потрібно ввести краплі в ділянку верхньої зони краю рогівки, то відтягніть трохи вверх верхню повіку і попросіть хворого спрямувати погляд униз.

5. Дітям і збудженим дорослим закапайте краплі в око з будь-якого зручного положення в той момент, коли хоч трохи вдається відкрити очну щілину.

6. У випадку різкого блефароспазму хворому, який лежить на спині, після туалету шкіри навколо ока за допомогою стерильного ватного тампона, зволоженого розчином фурациліну (1:5000), закапайте декілька крапель у шкірну ямку біля внутрішнього кута зовнішньої очної щілини, а потім розкрийте пальцями повіки і забезпечте надходження крапель у кон´юнктивальний мішок.

Запам´ятайте! Кінець піпетки не повинен торкатися вій хворого. Використання окремої стерильної піпетки для кожного хворого цілком виключає інфікування введених розчинів.

Закладання очної мазі

1. Ретельно вимийте руки й витріть рушником.

2. На кінець стерильної очної скляної лопаточки візьміть необхідну кількість мазі.

3. Нижню повіку відтягніть трохи вниз і, тримаючи лопаточку паралельно краю повіки, притуліть її до нижньої перехідної складки.

4. Хворому запропонуйте зімкнути повіки, а лопаточку обережно вийміть горизонтальним рухом у напрямку скроні, залишаючи мазь за повікою.

5. Прикладіть стерильний ватний тампон до ока і запропонуйте хворому зімкнути повіки, щоб мазь рівномірно розподілилася на поверхні очного яблука.

Закладання очної мазі можете здійснити безпосередньо з очного тюбика, рухаючи його у напрямку від внутрішнього до зовнішнього кута ока і обережно видавлюючи мазь на кон´юнктиву нижньої повіки на її межі з очним яблуком.

Запам´ятайте! Безпосередньо з тюбика мазь можна використовувати лише одному і тому ж хворому.

Засипання порошку в очі

1. Чисто вимитими руками візьміть стерильну скляну лопаточку, наберіть на неї подрібненого порошку,

2. Відтягніть трохи нижню повіку і струсіть з лопаточки порошок.

3. Прикладіть стерильний ватний тампон до ока і попросіть хворого потримати його деякий час.

Дезінфекція очних піпеток

1. Скляну частину піпетки продезінфікуйте, прокип´ятивши в дистильованій воді протягом 30 хв.

2. Гумову частину піпетки занурте в 3 % розчин пероксиду водню на 80 хв.

3. Промийте гумову частину в дистильованій воді двічі й з´єднайте зі скляною частиною піпетки.