Практикум із сестринської справи

Гірудотерапія (застосування медичних п`явок)

Навчальна мета: уміти доглядати за п´явками; підготувати ділянку шкіри перед гірудотерапією; поставити п´явки; обробити ранки після зняття п´явок; спостерігати за хворим під час і після процедури.

Виховна мета: усвідомити неприпустимість повторного використання п´явок у відділенні стаціонару з метою профілактики зараження інфекційними захворюваннями.

Початковий обсяг знань: знати механізм дії лікування за допомогою п´явок; показання до використання певних ділянок тіла для лікування п´явками; протипоказання до використання п´явок; можливі ускладнення під час використання п´явок.

Оснащення:

1) медичні п´явки;

2) 3 % розчин пероксиду водню;

3) 70 % розчин етилового спирту;

4) стерильні серветки;

5) вата, бинт;

6) розчин глюкози в ампулах;

7) пробірка або медична банка;

8) пінцет;

9) ниркоподібний лоток;

10) гаряча переварена або дистильована вода;

11) клейонка;

12) 5 % розчин калію перманганату;

13) 1 % розчин хлораміну;

14) пелюшка;

15) дезінфекційний розчин.

Механізм дії медичних п´явок. Медичні п´явки маслиново-зеленого кольору, завдовжки 10 — 12 см здавна використовують як крововідсмоктувальний засіб або для протидії згортанню крові. Секрет слинних залоз п´явок містить гірудин (речовина, яка впливає на тканинну проникність), справляє протизапальну, тромболітичну, імуностимулювальну, протитромботичну, антисклеротичну дію.

Показання до використання п´явок і певні ділянки тіла для їх застосування

1. Гіпертонічна хвороба. П´явки прикладають на ділянку соскоподібного відростка по вертикальній лінії на відстані 1 см від вушної раковини.

2. Передінфарктний стан та інфаркт міокарда — на ділянку серця (третє — п´яте міжребер´я на відстані 1 см від груднини).

3. Тромбофлебіт — уздовж затромбованої вени на відстані 1 см від неї, розміщуючи п´явки в шаховому порядку з проміжками 5 — 6 см.

4. Застійна печінка — на ділянку правого підребер´я вздовж ребрового краю.

5. Зовнішній і внутрішній геморой — на ділянку куприка.

Протипоказанням до використання п´явок є: анемія, зниження згортання крові, застосування антикоагулянтів, сепсис, алергійний стан.

Можливі ускладнення під час використання медичних п´явок

1. Свербіж і нагноєння навколо ранки внаслідок її забруднення.

2. Тривала кровотеча з ранки внаслідок того, що неправильно вибрана ділянка для використання п´явок.

3. Крововиливи, спричинені прикладанням п´явок на ділянки з ламкою підшкірною жировою клітковиною.

Послідовність дій під час виконання процедур

Утримання п´явок

1. Утримуйте п´явки в скляному посуді з широкою горловиною. У літровій банці може бути до 100 п´явок.

2. Воду з крана для зберігання п´явок заготовте за добу, щоб протягом цього часу вона звільнилася від хлору, який шкідливо діє на п´явок, і стала кімнатної температури.

3. Воду змінюйте щодня.

4. У капроновій кришці, якою будете закривати банку, зробіть кілька отворів для доступу повітря. Можна зав´язати горловину банки марлею, складеною в кілька шарів.

5. Банку з п´явками тримайте в помірно освітленому приміщенні за кімнатної температури. У цьо-му приміщенні повинно бути тихо, оскільки в умовах постійного шуму знижується активність п´явок.

6. Для використання придатні тільки здорові голодні п´явки. Ознаки доброякісності п´явок: наявність вираженого рефлексу скорочення: тіло п´явки стає коротким, коли його торкаються, збільшується її рухова активність.

Підготовка потрібної ділянки шкіри хворого

1. У ділянці дії гірудотерапії напередодні процедури за необхідності поголіть волосся.

2. Хворому надайте зручного положення, під потрібну ділянку тіла підстеліть клейонку, а зверху покладіть пелюшку.

3. Протріть шкіру стерильним тупфером, змоченим у гарячій дистильованій або перевареній воді, потім висушіть стерильним сухим тупфером.

4. Позначте місця прикладання п´явок 1 % спиртовим розчином діамантового зеленого, потім ділянку обробіть 3 % розчином пероксиду водню.

5. Шкіру насухо витріть стерильним тупфером. Інтенсивне протирання шкіри сприяє припливу крові, а до теплої шкіри п´явки краще присмоктуються.

Кращому присмоктуванню п´явок сприяє змочування шкіри розчином глюкози з ампули. Треба також пам´ятати, що п´явки не переносять запаху мила.

Прикладання п´явок

1. За допомогою пінцета, кінці якого обмотані ватою, відкладіть п´явку з банки в пробірку або медичну банку задньою присоскою до дна.

2. Піднесіть пробірку або медичну банку до потрібної ділянки шкіри.

3. Звільніть п´явку з пробірки, як тільки вона прокусить шкіру і в її передній частині з´являться хвилеподібні рухи.

4. Під задню присоску підкладіть серветку, оскільки прикріплення п´явки до шкіри задньою при-соскою значно знижує активність смоктання. Крім того, зменшується подразнення шкіри від тіла п´явки.

5. Таким чином поставте потрібну кількість п´явок. На сеанс призначають 4 — 6 п´явок. Сеанс лікування повторюють 2 — 4 рази через 3 — 4 дні.

6. Здорова п´явка висмоктує необхідну кількість крові за 10 — 20 хв, після чого самостійно відпадає.

7. Якщо п´явку потрібно зняти раніше, ніж вона нап´ється крові, то слід торкнутися ділянки передньої присоски тупфером, змоченим солоною водою, і п´явка відпаде.

Відривати п´явку забороняється, оскільки при цьому травмується тканина, що може спричинити значну кровотечу.

8. Використаних п´явок зберіть у лоток і залийте нашатирним спиртом або хлорумісним розчином, після чого спустіть їх у каналізацію.

Догляд за ранками

1. Ранки обробіть 3 % розчином пероксиду водню або 5 % розчином калію перманганату.

2. Накладіть стерильну суху здавлювальну пов´язку, яку після просочування кров´ю замініть. Ранки можуть кровоточити від 6 до 24 год.

Спостереження та догляд за хворим під час і після процедури

1. Під час процедури стежте, щоб п´явки не заповзли в природні отвори (наприклад, слуховий хід). Для цього закрийте їх ватними тампонами.

2. Здійснюйте контроль за пульсом і артеріальним тиском хворого.

3. Місця укусів загоюються через 2 — 3 дні. Нагноєння ранок практично не спостерігається, оскільки гірудин має бактерицидні властивості.

4. Після сеансу гірудотерапії хворий повинен дотримуватися ліжкового режиму протягом 2-х днів.

На цей період треба відмінити препарати йоду, сечогінні засоби та антикоагулянти.