Практикум із сестринської справи
Використання медичних банок
Навчальна мета: уміти підготувати хворого до процедури; поставити медичні банки; продезінфікувати банки.
Виховна мета: навчити обережно використовувати відкритий вогонь.
Початковий обсяг знань: потрібно знати механізм дії медичних банок; показання до використання банок; ділянки тіла, на які ставлять банки; протипоказання до використання банок; можливі ускладнення під час виконання процедури, надання допомоги.
Оснащення:
1) банки медичні ємкістю 30 — 60 мл;
2) емальований лоток;
3) 96 % розчин етилового спирту або ефір;
4) затискувач або металевий стрижень із нарізкою;
5) вата;
6) вазелін;
7) сірники;
8) рушник або пелюшка;
9) дезінфекційний розчин.
Механізм дії банок. За рахунок створюваного в банці від´ємного тиску настає місцевий приплив крові та лімфи до шкіри з підлеглих тканин і органів. Унаслідок розриву найдрібніших судин у товщі шкіри відбуваються множинні крововиливи. Вилита кров розкладається, продукти її розпаду всмокту-ються, у кровоносне русло надходять біологічно активні речовини, які справляють стимулюючу дію на окремі тканини та органи. Це супроводжується розсмоктуванням запальних вогнищ, зменшенням болю.
Показання до застосування банок: запальні процеси в органах грудної клітки (бронхіти, трахеїти), міжреброва невралгія, міозит, радикуліт, гіпертонічна хвороба.
Ділянки тіла, на які ставлять банки. Банки ставлять на грудну клітку, за виключенням ділянки серця, грудних залоз, хребта, а також на поперекову ділянку праворуч і ліворуч. У разі значних жирових відкладень можна ставити банки також на лопатки, а в деяких випадках — на сідниці та стегна.
Протипоказання до застосування банок. Туберкульоз легень, легенева кровотеча, кахексія, гарячка, злоякісні пухлини, підвищена кровоточивість тканин, загальне збудження. Банки не ставлять також дітям у зв´язку з тонкою грудною стінкою. Вони можуть спричинити крововиливи в легеневу тканину, що шкідливо для організму.
Ускладнення, що можуть виникнути під час виконання процедури, надання допомоги. Якщо залишити банки на шкірі хворого довше встановленого часу (понад 8 — 10 хв), можуть з´явитися пухирці, наповнені геморагічною рідиною рожевого кольору.
У разі сильного нагрівання банок можуть виникнути опіки. Вони також можуть утворитися внаслідок необережного поводження з вогнем у випадку падіння спалахуючої краплини горючої рідини або тупферу на шкіру.
У разі виникнення пухирів або опіків їх обробляють 5 % розчином калію перманганату. Навколо опіків шкіру змазують вазеліном.
Послідовність дій під час виконання процедури
Підготовка хворого
1. Проведіть психологічну підготовку хворого.
2. Якщо шкіра вкрита волоссям, поголіть її, обробіть 70% розчином етилового спирту і змажте тонким шаром вазеліну.
3. Запропонуйте хворому перед процедурою звільнити сечовий міхур.
4. Надайте йому зручного положення. Якщо банки призначено ставити на спину, то хворого покладіть на живіт, голову поверніть на бік, руки приберіть під подушку.
5. Якщо у хворого довге волосся на голові, приберіть його під хусточку або рушник.
Постановка банок
1. Поставте біля хворого лоток з усім, що потрібно для постановки банок.
2. Звільніть потрібну ділянку тіла від одягу.
3. Змажте тонким шаром вазеліну цю ділянку шкіри.
4. Намотану на металевий стрижень вату змочіть 96 % розчином етилового спирту або ефіром, злегка відтисніть об шийку флакона, закрийте флакон корком.
5. Запаліть факел, швидким рухом на мить унесіть полум´я в банку на відстані 10 — 15 см від шкіри, після чого банку швидко прикладіть до тіла. Унаслідок створеного вакууму банка міцно фіксується на тілі.
Запам´ятайте! Полум´я має нагріти повітря в банці, не перегріваючи її країв, щоб не стався опік шкіри.
6. Поставте потрібну кількість банок на відстані 2 — 3 см одна від одної.
7. Перевірте, щоб банки добре трималися на шкірі, прикрийте хворого рушником або пелюшкою, а зверху ковдрою.
8. Через 8 — 10 хв зніміть банки. Для цього однією рукою банку нахиліть на бік, а пальцями другої руки з протилежного боку надавіть на шкіру біля краю банки. При цьому утворюється щілина, в яку проникає повітря, у результаті чого банка відстає від тіла.
9. Ватним тампоном зі шкіри зітріть залишки вазеліну.
10. Місця крововиливів обробіть 96 % розчином етилового спирту.
11. Хворого накрийте ковдрою і запропонуйте полежати 30 — 40 хв.
12. Продезінфікуйте банки. Вимийте і висушіть руки.
Запам´ятайте! Дотримуючись правил виконання процедури та всіх запобіжних заходів, можна повністю уникнути виникнення ускладнень.
Ніколи на залишайте флакон з горючою рідиною відкритим, оскільки рідина у флаконі може загорітися від запаленого поряд факела. У такому випадку флакон слід швидко закрити корком.
Дезінфекція банок
1. Протріть банки ватним тампоном, змоченим 3 % розчином хлораміну.
2. Промийте гарячою водою і витріть насухо.
Можна продезінфікувати банки методом занурення їх у 1 % розчин хлораміну на 30 хв.