Практикум із сестринської справи

Використання гірчиці та гірчичників

Навчальна мета: уміти використати гірчичники заводського виготовлення; приготувати та відпустити загальну гірчичну ванну; приготувати та відпустити ножну гірчичну ванну; здійснити гірчичне обгортання (компрес); застосувати суху гірчицю; приготувати гірчичники в домашніх умовах.

Виховна мета: усвідомити важливість уважного ставлення медичної сестри до скарг хворого на пекучий біль під час використання гірчичників.

Початковий обсяг знань: знати механізм дії гірчиці; показання та ділянки для використання гірчичників; можливі ускладнення під час використання гірчичників; ознаки придатності гірчичників.

Оснащення:

1) гірчичники заводського виготовлення;

2) суха гірчиця;

3) тепла вода;

4) пшеничне борошно або крохмаль;

5) компресний папір;

6) вата;

7) бинт;

8) марлеві серветки;

9) рушник;

10) простирадло;

11) ковдра.

Механізм дії гірчиці. При змочуванні гірчичного порошку водою виділяється летка гірчична олія. Вона має різкий запах і є основною діючою речовиною. Під час контакту зі шкірою ефірна олія подразнює нервові рецептори з подальшим розвитком шкірної реакції, а також загальної реакції всього організму. При цьому активізується функція лейкоцитів, підвищується активність симпатичної та, меншою мірою, парасимпатичної нервової системи.

Показання та ділянки для використання гірчичників. Накладати гірчичники можна практично на всі ділянки тіла: при нежитю та головному болю — на потилицю, при гострому трахеїті — на верхню частину груднини, при бронхіті та пневмонії — між і під лопатками, при болю в серці — на ділянку серця, при гострих запаленнях верхніх дихальних шляхів — на литкові м´язи, при гіпертонічному кризі — вздовж хребта та на комірцеву зону.

Протипоказаннями до використання гірчичників є: легенева кровотеча, злоякісні новоутворення, захворювання шкіри.

Можливі ускладнення: подразнення шкіри, опіки, їх потрібно обробити 5% розчином калію перманганату.

Ознаки придатності гірчичників. Гірчичники заводського виготовлення — паперові пластинки прямокутної форми розміром 8 х 13,5 см, вкриті шаром гірчичного борошна, котре закріплене розчином каучуку та каніфолі.

Колір придатного гірчичника жовтий, гірчична маса розподілена рівномірно, тримається міцно. У сухому вигляді гірчичник без запаху. Під час змочування теплою водою одразу з´являється специфічний запах леткої гірчичної олії. При накладанні гірчичника на шкіру відчувається пекучість.

Зберігати гірчичники слід у сухому темному місці.

Послідовність дій під час виконання процедур

Використання гірчичників

1. Гірчичники змочіть теплою водою безпосередньо перед використанням і прикладіть до потрібної ділянки тіла, краще через полотнину, боком, вкритим гірчицею.

2. Тепло закутайте хворого. Дія придатних до застосування гірчичників проявляється через кілька хвилин незначним пекучим болем.

3. Тривалість процедури 10 — 20 хв.

4. Після закінчення процедури зніміть гірчичники. Якщо гірчичники прикладали безпосередньо на шкіру, то знявши їх, промийте ці ділянки тампоном, ледь змоченим теплою водою, витріть насухо й тепло закутайте хворого.

Можна змочені теплою водою гірчичники вкласти в поліетиленовий пакет, накласти на шкіру хворого і злегка притиснути до неї. При цьому пакет швидко прилипне до тіла. Через 1 — 2 хв з´являється характерний незначний пекучий біль. Через 15 — 20 хв гірчичники зніміть.

Перевага цього методу

1. Виключається можливість забруднення білизни та шкіри хворого.

2. У поліетиленовому пакеті гірчичники не підсихають і зберігають здатність тривалої подразнювальної дії, тому їх можна перекладати па нову ділянку, що сприяє економії гірчичників.

3. Простота використання гірчичників у поліетиленовому пакеті робить можливим самообслуговування, що зручно в домашніх умовах.

Приготування та відпуск загальної гірчичної ванни дітям

1. У 10 л води, що має температуру 37 °С, розведіть 50 г сухої гірчиці, розчин процідіть у ванну через марлю в декілька шарів.

2. Тривалість процедури 5 — 8 хв.

3. Після ванни шкіру дитини вимийте теплою водою, швидко витріть зігрітим рушником або простирадлом і покладіть дитину в тепле ліжко.

Загальні гірчичні ванни призначають дітям у разі запальних бронхолегеневих захворювань, а також у разі запалення ниркової миски.

Приготування та відпуск ножної гірчичної ванни

1. У 10 л теплої води (40 — 45 °С) розведіть 100 г сухої гірчиці.

2. Тривалість ванни 20 — 30 хв. Під час процедури закутайте хворого ковдрою.

3. Після закінчення ванни ноги ополосніть теплою водою та витріть насухо.

4. Закінчивши процедуру, хворого покладіть у ліжко. Ножні гірчичні ванни призначають у разі катаральних явищ верхніх дихальних шляхів, бронхіту, трахеїту, гіпертонічної хвороби.

Застосування гірчичного обгортання (компресу)

1. У 1 л теплої води розведіть 100 г сухої гірчиці.

2. Розчин процідіть, змочіть ним рушник або серветку, відіжміть і обгорніть потрібну ділянку тіла.

3. Прикрийте сухою клейонкою, пелюшкою та ковдрою.

4. Через 10 — 15 хв аплікацію зніміть, промийте шкіру теплою водою, витріть насухо, змажте вазеліном і тепло закутайте хворого.

Показання до гірчичних обгортань ті ж самі, що й для гірчичників.

Застосування сухої гірчиці. У разі нежиттю насипте суху гірчицю в панчохи або в шкарпетки й надягніть їх. Від контакту гірчиці з вологою шкірою виникає слабка подразнювальна дія нервових рецепторів стоп.

Приготування гірчичників у домашніх умовах

1. У рівних об´ємних частинах змішайте гірчицю з пшеничним борошном або крохмалем.

2. Розведіть теплою водою до консистенції густої сметани.

3. Масу витримайте протягом 30 хв для утворення ефірної гірчичної олії.

4. Нанесіть тонким шаром на половину бавовняної або лляної полотнини, зверху накрийте другою половиною полотнини. Урахуйте, що такі гірчичники мають більшу подразнювальну дію, ніж гірчичники заводського виготовлення.