Практикум із сестринської справи

Використання компресів, парафіну

Навчальна мета: уміти накласти зігрівальний компрес; гарячий компрес; гарячий парафін.

Виховна мета: усвідомити важливість запобігання подразненню шкіри при застосуванні компресів.

Початковий обсяг знань: знати механізм дії зігрівального та гарячого компресів; механізм дії гарячого парафіну; показання до використання зігрівального та гарячого компресів; протипоказання до використання зігрівального компресу.

Оснащення:

1) марля;

2) компресний папір;

3) вата;

4) бинт;

5) 30 % розчин етилового спирту;

6) мазь Вишневського;

7) парафін;

8) водяна баня;

9) затискувач;

10) клейонка;

11) тепла вода.

Механізм дії зігрівального компресу. Під дією зігрівального компресу відбувається рівномірне та тривале розширення судин, збільшується приплив лімфи та крові не тільки до шкіри, але й до глибше розташованих тканин і органів, унаслідок чого зменшується застій крові та запальна інфільтрація, а також набряк тканини. Це призводить до купірування спазму непосмугованих м´язів і послаблення або зникнення болю.

Механізм дії гарячого компресу. Під дією гарячого компресу відбувається розширення судин, що сприяє припливу крові не лише до поверхневих тканин, але й до розташованих глибше, а це призводить до усунення спазму м´язів внутрішніх органів, таким чином знижується інтенсивність болю при невралгіях та хронічних запальних процесах.

Механізм дії гарячого парафіну. Гарячий парафін глибоко прогріває шкіру та підлеглі тканини, діє як протизапальний та розсмоктувальний засіб.

Показання до використання зігрівального компресу: запальні процеси гортані, суглобів, плеври, середнього вуха, грудних залоз, інфільтрати після ін´єкцій, забиті місця (через добу після травми), тромбофлебіт.

Показання до використання гарячого компресу: мігрень (головний біль унаслідок спазму судин мозку), кишкова колька, печінкова колька, біль у м´язах, суглобах, колапс, бронхіальна астма.

Протипоказання до використання зігрівального та гарячого компресів: гнійні захворювання шкіри (фурункул, карбункул та ін.), пошкодження шкіри, висока температура тіла, алергійні висипання.

Послідовність дій під час виконання процедур

Накладання зігрівального компресу

1. Візьміть шматок чистої, м´якої, гігроскопічної тканини (марля, бавовняна або лляна тканина потрібного розміру), складіть у декілька шарів. Розмір прокладки повинен бути трохи більшим від розміру ділянки шкіри, на яку накладаєте компрес.

2. Компресний папір візьміть такого розміру, щоб він перекрив попередній шар на 1 см з усіх боків. Можна використати клейонку або вощаний папір. Цей шар забезпечує герметичність.

3. Для третього (утеплювального) шару використайте білу або сіру вату, яка з усіх боків повинна перекрити на 1 — 1,5 см компресний папір.

4. Тканину (прокладку) змочіть 30 — 40 % розчином етилового спирту, відіжміть і накладіть на визначену ділянку. Зверху покладіть компресний папір, потім — вату. Вологий шар щільно прилягає до шкіри, а решта шарів прикриває його.

5. Зверху компрес закріпіть бинтовою пов´язкою так, щоб він щільно прилягав до поверхні шкіри, але не обмежував рухів і не здавлював кровоносні судини.

6. Через 2 год перевірте за необхідності правильність накладання компресу: просуньте вказівний палець під нижній шар компресу. Якщо прокладка тепла й волога, це означає, що компрес накладено правильно.

7. Накладіть зігрівальний компрес на 8 — 10 год.

8. Після зняття компресу шкіру легенько протріть серветкою, змоченою теплою водою, висушіть м´яким рушником і накладіть суху теплу пов´язку. Якщо шкіра почервоніла та свербить, змажте її борним вазеліном.

Запам´ятайте! Компрес вважається накладеним правильно, якщо прокладка, що прилягає до шкіри, після зняття компресу тепла та волога.

9. Другий раз накласти компрес можна не раніше ніж через 1 год після зняття попереднього. Для запобігання мацерації шкіри заздалегідь протріть її 40 — 45 % розчином етилового спирту й насухо витріть.

У разі повторного накладання компресу використовуйте чисту свіжу прокладку.

При тривалому накладанні зігрівальних компресів може виникнути подразнення шкіри. У таких випадках зробіть перерву на 1 — 2 дні.

Для накладання зігрівальних компресів за призначенням лікаря можна використати:

водно-спиртовий розчин (1 частина 96 % розчину етилового спирту і 2 частини води). Напівспиртові компреси швидко висихають, тому їх слід знімати через 4 — 6 год;

фурациліново-спиртовий розчин (2 частини розчину фурациліну 1:5000 і 1 частина 96 % розчину етилового спирту);

олійно-спиртову суміш (2 частини рослинної пастеризованої олії та 1 частина 96 % розчину етилового спирту).

У домашніх умовах для накладання компресів можна використати кефір, молочну сироватку, листя капусти (ошпарене окропом).

У разі післяін´єкційного інфільтрату добре допомагає двошаровий компрес з використанням розчину фурациліну 1:5000 і мазі Вишневського.

При тромбофлебіті накладіть зігрівальний компрес із маззю Вишневського на 2 — 3 дні.

У разі запалення середнього вуха (отит) у прокладці та в компресному папері зробіть отвір. Накладіть компрес таким чином, щоб дія його була спрямована в основному на ділянку соскоподібного відростка, а вушна раковина залишалася відкритою.

Накладання гарячого компресу

1. Складену в кілька шарів тканину змочіть гарячою водою (60 — 70 °С), швидко відіжміть і прикладіть до тіла.

2. Зверху накрийте клейонкою, ватою, закріпіть бинтовою пов´язкою, прикрийте ковдрою.

3. Після охолодження компрес зніміть.

Накладання гарячого парафіну

1. 0,5 — 1 кг твердого білого парафіну покладіть у чисту суху металеву каструлю й нагрівайте на невеликому вогні або водяній бані до температури 60 — 70 °С доти, доки парафін не розплавиться.

2. Потрібну ділянку шкіри попередньо обмийте теплою водою з милом, висушіть рушником або серветкою.

3. Під ділянку тіла підстеліть клейонку.

4. Складіть марлеву серветку, захватіть затискувачем, змочіть рідким парафіном і накладіть пара-фін до одержання рівномірного шару товщиною 1 — 2 см. Робіть це швидко, щоб парафін не захолов.

5. Зверху покладіть клейонку або вощаний папір, потім вовняну тканину.

6. Тривалість процедури від 30 хв до 2 год.

7. Після зняття парафіну шкіру висушіть м´яким рушником і змажте жиром.

Парафін можна накладати через день, а якщо немає подразнень шкіри, то щодня.