Практикум із сестринської справи

Приготування та використання грілки

Навчальна мета: уміти заповнити гумову грілку водою; використати гумову грілку; продезінфікувати гумову грілку; використати в домашніх умовах електричну грілку.

Виховна мета: усвідомити значення обережного застосування грілки хворим з порушеною чутливістю шкіри та тяжкохворим, які перебувають у непритомному стані.

Початковий обсяг знань: потрібно знати механізм дії грілки; показання до використання грілки; протипоказання до використання грілки.

Оснащення:

1) грілка гумова;

2) грілка електрична;

3) рушник або пелюшка;

4) гаряча вода;

5) вазелін.

Механізм дії грілки. Місцеве використання теплої грілки призводить до розширення судин шкіри та підлеглих тканин, що забезпечує збільшення кровообігу й сприяє прискоренню процесів розсмоктування, а також знижує інтенсивність болю завдяки впливу тепла на нервові закінчення та ліквідації спазмів непосмугованих м´язів.

Показаннями до використання теплої грілки є: біль спастичного характеру, хронічні захворювання органів черевної порожнини (хронічний холецистит, гастрит, коліт), запальні інфільтрати.

Протипоказаннями до застосування теплої грілки є: гострі запальні процеси в черевній порожнині (гострий апендицит, гострий холецистит), травматичні пошкодження (в перші години після травми), пухлини, кровотечі.

Послідовність дій під час виконання процедур

Заповнення гумової грілки водою

1. Гумову грілку заповніть гарячою водою (60 °С) до половини або ⅔ об´єму.

2. Витисніть повітря та щільно закрутіть корок. Переверніть грілку корком донизу й перевірте її на герметичність.

Не переповнюйте її водою, тому що таку грілку важко тримати, особливо на болючій ділянці тіла. Проте якщо в грілці мало води, вона швидко охолоджується і не дає потрібного ефекту.

Якщо в грілку потрапило повітря, вода швидше охолоджується, а повітря прогрівається, розширюється, грілка при цьому стає шароподібної форми й погано прилягає до тіла.

Використання грілки

1. Грілку прикладайте до ділянки тіла через прокладку з міркувань гігієни та безпеки (можливі опіки), тобто обгорніть її рушником або пелюшкою і покладіть поверх білизни або навіть поверх ковдри (якщо грілка дуже гаряча).

2. Перед використанням грілки у хворих, які перебувають у непритомному стані, з пониженою тактильною та температурною чутливістю, ослаблених тяжкохворих перевірте її на ступінь нагрівання, приклавши до свого ліктя. Цим ви зможете запобігти можливому виникненню опіків.

3. Періодично змінюйте воду в грілці, роблячи невеликі перерви, і перевіряйте, чи не виникло різкого почервоніння шкіри.

4. Щоб у разі тривалого застосування грілки не розвинулася пігментація шкіри, змазуйте її вазеліном перед процедурою.

Дезінфекція грілки

Після використання звільнену від води грілку протріть двічі полотниною, змоченою 3 % розчином хлораміну з інтервалом у 15 хв, промийте водою, а потім висушіть або витріть насухо чистою серветкою.

Використання електричної грілки

1. Електричну грілку з наволочкою можна використати в домашніх умовах.

2. Вона забезпечує рівномірне постійне тепло, яке піддається регулюванню. В умовах стаціонару електричну грілку не застосовують через утруднену її дезінфекцію та оброблення.