Навчальна мета: уміти застосовувати теплову процедуру за допомогою лампи солюкс, інфраруж, лампи Мініна; застосовувати ультрафіолетове опромінення.

Виховна мета: усвідомити необхідність індивідуального підходу до хворого під час застосування ультрафіолетового опромінення.

Початковий обсяг знань: знати механізм дії інфрачервоного опромінювання та показання до його застосування, механізм дії ультрафіолетового опромінювання, показання та протипоказання до його застосування.

Оснащення:

1) лампа солюкс;

2) лампа інфраруж;

3) лампа Мініна;

4) ртутно-кварцова лампа;

5) біодозиметр;

6) сантиметрова стрічка.

Механізм дії інфрачервоного опромінювання та показання до його застосування. Інфрачервоні промені здатні проникати в тканину на глибину 3 — 4 мм. Поглинаючись тканинами організму, квант-енергія інфрачервоного опромінювання перетворюється на теплову енергію і спричинює судинну реакцію — короткочасний спазм з наступним стійким розширенням кровоносних судин, активною гіперемією та підвищенням місцевого кровопостачання. Під впливом інфрачервоного опромінювання поліпшуються обмінні процеси, знижується больова чутливість, усувається спазм судин, виводяться продукти метаболізму, розсмоктуються вогнища запалення. Використовують інфрачервоне опромінювання при хронічних і підгострих запальних процесах. Інфрачервоні промені дає лампа солюкс — переносна лампа з рефлектором, а також лампа інфраруж. Лампа Мініна випромінює, крім теплових, ультрафіолетові промені.

Механізм дії ультрафіолетового опромінювання. Показання та протипоказання до його застосу-вання. Проникаючи на глибину 0,1 — 1 мм, ультрафіолетове опромінювання активізує в організмі біохімічні процеси, змінює структуру клітини та ДНК. Ультрафіолетові промені мають бактерицидну властивість, справляють протизапальну дію, прискорюють розвиток сполучної тканини та епітелізацію шкіри, знижують больову чутливість, стимулюють еритроцитопоез, знижують артеріальний тиск на початкових стадіях гіпертонічної хвороби, нормалізують ліпідний обмін при атеросклерозі.

Тому ультрафіолетові промені дають високий терапевтичний ефект при багатьох захворюваннях (бронхіт, пневмонія, плеврит, гіпертонічна хвороба, виразкова хвороба, гастрит, екзема, трофічні вираз-ки, невралгія та ін.). Крім того, ультрафіолетове опромінення проводять вагітним для профілактики рахіту в дітей; для загартування, підвищення стійкості організму до інфекційних захворювань; особам, які працюють у шахтах та на півночі,— для компенсації природної ультрафіолетової недостатності.

Протипоказаннями до ультрафіолетового опромінення є злоякісні пухлини, схильність до крово-теч, захворювання крові, гіпертиреоз, активний туберкульоз легень, гіпертонічна хвороба III стадії.

Послідовність дій під час виконання процедур

Проведення теплових процедур за допомогою ламп солюкс, інфраруж, ламп Мініна

1. Лампою солюкс опромінюйте певні ділянки тіла.

2. Відстань лампи від тіла визначте за відчуттям тепла.

3. Опромінюйте щодня або через день по 10 — 30 хв. Аналогічно використовуйте лампу інфраруж, а також лампу Мініна, але опромінення за допомогою лампи Мініна здійснюйте протягом 10 — 15 хв.

Застосування ультрафіолетового опромінювання

1. Увімкніть ртутно-кварцову лампу в електричну мережу. Нормальний режим роботи лампи встановлюють через 5 — 10 хв після ввімкнення.

2. Захистіть очі хворого та свої захисними окулярами.

3. Визначте біодозу ультрафіолетового опромінення, тобто мінімальну інтенсивність опромінення, здатного призвести до утворення еритеми, за допомогою біодозиметра БД-2. Це металева пластинка з шістьма прямокутними отворами. Отвори закрийте пересувною заслінкою.

4. Накладіть біодозиметр на ділянку, яку будете опромінювати, або на нижню частину живота, якщо будете проводити загальне опромінення, і зафіксуйте на тілі хворого. Інші частини тіла закрийте простирадлом.

5. Установіть ртутно-кварцову лампу перпендикулярно до поверхні місця опромінення на відстані 50 см.

6. Відкрийте перший отвір біодозиметра і опромінюйте шкіру над ним 30 с. Потім кожні 30 с відкривайте наступні отвори, продовжуючи опромінювати ділянки під відкритими раніше отворами, поки не будуть опромінені всі б отворів.

7. Через 24 год визначте час, який потрібен для утворення мінімально вираженої еритеми.

8. Місцеве опромінення проводьте з відстані 50 см і застосовуйте еритемну дозу ультрафіолетових променів.

9. Повторно одне й те саме поле опромінюйте в міру зменшення еритеми, через 2 — 3 дні, але не більше ніж 5 разів.

Групові профілактичні загальні опромінення проводять у спеціальних приміщеннях — фотаріях. Орієнтуються за середніми біодозами, які отримали 10 осіб під час користування певною лампою. При індивідуальному загальному опроміненні послідовно діють на передню та задню поверхні оголеного тіла постійно зростаючими дозами. Починають курс опромінення з ¼ — ½ індивідуально визначеної біодози. Через кожні 2 — 3 процедури дозу вдвічі збільшують і доводять у кінці курсу до 2 — 3 біодоз. Процедуру загального опромінення проводять через день. Під час лікування не виникає гіперемія шкіри, оскільки інтенсивність опромінення підвищується поступово.

Запам´ятайте! Недостатній захист очей може призвести до розвитку гострого кон´юнктивіту внаслідок опіку ультрафіолетовим промінням кон´юнктиви та рогівки очей (світлобоязнь, сльозотеча, біль, почервоніння кон´юнктиви). При цьому треба використовувати холодні примочки та очні краплі з дикаїном. У випадках грубих порушень техніки безпеки у хворих можуть виникати опіки шкіри, які лікуються так само, як термічні опіки.