Практикум із сестринської справи

Контроль якості перед стерилізаційного очищення виробів медичного призначення за допомогою реактиву азопірам

Навчальна інструкція із санітарно-гігієнічного та протиепідемічного режиму

Навчальна мета: уміти приготувати початковий і робочий розчини азопіраму; здійснити постановку азопірамової реакції; визначити індикацію забруднення; виконати запобіжні заходи при використанні азопіраму.

Виховна мета: усвідомити значення санітарно-протиепідемічного контролю якості передстерилізаційного очищення виробів медичного призначення.

Початковий обсяг знань: знати загальну постановку азопірамової проби.

Оснащення:

1) амідопірину — 10 г; солянокислого аніліну — 0,15 г; спирту етилового 95 % — 100 мл;

2) 3 % розчин пероксиду водню;

3) шприци, голки, інструментарій;

4) вата, марля;

5) мензурки;

6) піпетки.

Загальна частина азопірамової проби. Проба з азопірамом за чутливістю не поступається бензидиновій і в 10 разів перевищує амідопіринову.

Після проведення азопірамової проби бензидинову та ортотолуїдинову проби відміняють.

Азопірамову пробу використовують працівники лікувально-профілактичних закладів, фахівці санітарно-епідеміологічних станцій, дезінфекційних служб.

Реактив азопірам використовують для виявлення прихованих слідів крові, які можуть залишитися на підготовлених до стерилізації медичних виробах унаслідок недостатнього очищення.

Контролю підлягають вироби, що контактують з кров´ю, ін´єкційними препаратами, ранами, слизовими оболонками.

Контроль передстерилізаційного очищення проводять санітарно-епідеміологічні станції (СЕС) та дезінфекційні служби 1 раз на квартал.

Самоконтроль у лікувально-профілактичних закладах проводять не рідше ніж 1 раз на тиждень, організовує та контролює старша медична сестра відділення.

Послідовність дій під час проведення передстерилізаційного очищення

Приготування початкового та робочого розчинів азопіраму

1. Замовте в аптеці початковий розчин азопіраму (амідопірину — 10 г, солянокислого аніліну — 0,15 г, 95 % розчину спирту етилового — 100 г).

2. Зберігайте в закритому флаконі за температури +4 °С (у холодильнику) протягом 2 міс, у темному місці за кімнатної температури — протягом 1 міс.

Помірне пожовтіння реактиву в процесі зберігання без утворення осаду не знижує його властивостей.

3. Безпосередньо перед перевіркою якості передстерилізаційного очищення виробів приготуйте робочий розчин: змішайте однакову кількість азопіраму та 3 % розчину пероксиду водню.

4. За необхідності перевірте придатність робочого розчину азопіраму: 2 — 3 краплі розчину нанесіть на кров´яну пляму. Якщо через 1 хв (не пізніше) виникає фіолетове забарвлення, яке змінюється на бузкове, реактив придатний до використання. Якщо протягом 1 хв розчин не набуває забарвлення, реактив для використання не придатний.

Методика проведення азопірамовог проби

1. Робочим розчином азопіраму обробіть обстежуваний предмет — протріть тампоном, змоченим у реактиві, або за допомогою піпетки нанесіть на нього кілька крапель реактиву. Так, у шприц за допомогою піпетки влийте кілька крапель реактиву і через 30 с вилийте його на марлеву серветку або ватний тампон.

2. Для перевірки якості очищення голок реактив наберіть у чистий, без слідів корозії шприц і, змінюючи голки, пропустіть розчин через кожну, видавлюючи по 3 — 4 краплі на серветку.

3. Кількість реактиву, що потрібна для перевірки інших порожнистих виробів, залежить від їхньої величини.

4. Контролю підлягає 1 % від кількості предметів одного призначення, але не менш як 3 — 5 одиниць з кожної партії.

Визначення індикації забруднення

1. Азопірам виявляє наявність гемоглобіну, пероксидаз рослинного походження (рослинних залишків), хлораміну, хлорного вапна, мийних засобів з відбілювачем, іржі та кислот.

2. За наявності слідів крові одразу або протягом 1 хв після контакту реактиву із забрудненою ділянкою з´являється фіолетове забарвлення, яке протягом кількох секунд змінюється на рожево-бузкове або бурувате. Забарвлення, що виникло пізніше ніж через 1 хв після нанесення реактиву на предмет, не враховують.

3. Бурувате забарвлення спостерігають за наявності на обстежуваних предметах іржі, рожево-бузкове — окислювачів, що містять хлор.

4. Температура виробів, що обстежують, повинна бути не вище ніж 25 °С. Гарячі предмети не перевіряють.

5. Не слід зберігати розчин в умовах яскравого освітлення або підвищеної температури.

6. Робочий розчин (азопірам із пероксидом водню) використовуйте протягом 1 — 2 год. При більш тривалому зберіганні може з´явитися спонтанне рожеве забарвлення розчину.

За температури повітря понад 25 °С робочий розчин використовуйте протягом 30 — 40 хв.

7. Після перевірки, незалежно від результатів, видаліть залишки азопіраму з обстежених предметів, обмийте їх водою, потім знову проведіть передстерилізаційне очищення цих виробів.

Запобіжні заходи при використанні азопіраму

1. Азопірам зберігайте в щільно закритій ємкості окремо від харчових продуктів, ліків, дезінфекційних речовин, концентрованих кислот і лугів.

2. У разі потрапляння азопіраму на шкіру або слизові оболонки негайно зніміть його серветкою і промийте цю ділянку проточною водою.

3. Азопірам горить, тому його контакт із відкритим вогнем неприпустимий.