Практикум із сестринської справи
Використання індивідуальних засобів захисту від ВЛІ
Використання рукавичок
У разі мінімальної ймовірності контакту з кров´ю або рідкими виділеннями, слизовими оболонками або ушкодженою шкірою будь-якого хворого, а також за наявності порізів або інших ушкоджень власної шкіри необхідно використовувати рукавички, їх потрібно змінювати між контактами з різними хворими, у разі забруднення секретами й екскретами під час обслуговування хворих. Використанні рукавички дезінфікують або утилізують відповідним чином.
Маски для обличчя
Необхідні для запобігання зараженню повітряно-крапельним шляхом, а також за ймовірності потрапляння в рот і ніс рідких, пилоподібних субстанцій організму. Маски необхідно змінювати після закінчення строку захисної дії (через 3 год) або в разі їх зволоження. Не можна опускати маску на шию. Усі маски повинні повністю закривати рот і ніс. Маски одноразового використання не слід використовувати повторно.
Захисні окуляри та щитки для обличчя. Необхідні для того, щоб запобігти потраплянню в очі й на обличчя бризок крові, біологічних рідин і виділень хворого.
Халати та фартухи. За винятком операційних, де стерильні халати надягають для захисту хворих, основне призначення халатів і водонепроникних фартухів — виключити можливість потрапляння збудників інфекції на одяг і шкіру медичного персоналу. Фартухи використовують тільки за ймовірності значного забруднення одягу або шкіри виділеннями хворого.
Суворо забороняється прати халати вдома!
Заходи профілактики ВЛІ:
1) здійснення ефективного контролю за ВЛІ (інфекційний контроль);
2) ізоляція джерела інфекції;
3) переривання шляхів інфекції;
4) знищення збудників інфекції (дезінфекція і стерилізація);
5) підвищення опору організму (імунітету).
Комплексні епідеміологічні заходи повинні бути спрямовані на всі ланки.