Практикум із сестринської справи

Класифікація пацієнтів за типами з погляду клінічної психології

1. Тривожний пацієнт постійно хвилюється. У поводженні з медичними сестрами невпевнений, покірний, боязкий. У пацієнтів цього типу легко виникають вегетосудинні реакції (непритомність) під час проведення діагностичних і лікувальних процедур. З такими пацієнтами необхідно провести ретельну психокорекцію перед кожною процедурою.

2. Підозрілий пацієнт: насторожений, з недовірою ставиться до медичного персоналу і лікування в цілому. Якщо з´ясовується, що такі пацієнти так само поводяться і в повсякденному житті, то мова йде про так звану психопатію. Відповісти на запитання, що криється за недовірою пацієнта до медичного персоналу, повинен психолог. У такому випадку починати лікування необхідно після того, як пацієнт подолав бар´єр недовіри і відчуженості.

3. Демонстративний пацієнт намагається справити враження на оточуючих, відчуває постійну потребу у визнанні. Він переживає "нестерпні муки", вимагає до себе підвищеної уваги. Про його перебування в лікувальному закладі знає весь медичний персонал. Демонстративний характер поведінки такого пацієнта, перебільшений опис своїх скарг можуть викликати негативне ставлення до нього оточуючих. Проте під час роботи з таким пацієнтом не слід викривати його, а краще підкреслити стійкість його характеру.

4. Депресивний пацієнт: пригнічений, ізольований від оточуючих, мовчазний, неохоче розкриває свій внутрішній світ. Він налаштований песимістично, не вірить в успіх лікування і видужання. Такий тип поведінки може бути у тяжко і невиліковно хворих. Проте депресивна поведінка може бути зумовлена й іншими причинами. У роботі з такими пацієнтами повинен брати участь медичний психолог. Але психологічний вплив медичних сестер і всього медичного персоналу є дуже важливим, іноді навіть вирішальним. Оптимізм медичного персоналу, віра у видужання пацієнта мають для нього велике значення. Слід залучати таких пацієнтів до догляду за іншими оптимістично налаштованими пацієнтами, виконання нескладних доручень.

5. Іпохондричний пацієнт: надмірно уважний до свого здоров´я, цікавиться результатами всіх інструментальних і лабораторних досліджень, читає спеціальну літературу, необґрунтовано припускає наявність у себе найрізноманітніших захворювань.

Іпохондричний синдром не завжди зумовлений соматичним захворюванням, він може бути і невротичного походження. У цьому випадку фізичні скарги не мають органічної основи і є симптомом неврозу. Ятрогенна іпохондрія може бути спричинена неделікатністю, необережністю медичного персоналу. У такому разі авторитетний для хворого лікар повинен провести психокорекцію; грамотно, дохідливе, обґрунтовано і планомірно вести хворого до його одужування.