Банківське право

Правове регулювання здійснення валютних операцій

Валютні операції — це діяльність уповноважених суб’єктів з приводу організації управління та обігу валюти та цінних паперів в валюті. Валютні операції можуть виникати з приводу здійснення грошових платежів, а також з приводу руху капіталу,наприклад: лізингу, кредиту,інвестиції тощо. Чинне законодавство передбачає такі види валютних операцій:

  • операції, пов´язані з переходом, права власності на валютні цінності, за винятком, операцій, що здійснюються між; резидентами у валюті України;
  • операції, пов’язані з використанням валютних цінностей в міжнародному обігу як засобу платежу, з передаванням, заборгованостей та інших зобов’язань, предметом, яких є валютні цінності;
  • операції, пов’язані з ввезенням, переказуванням, і пересиланням, на територію України та вивезенням, переказуванням, і пересиланням, за її межі валютних цінностей.

Безпосередньо порядок; обігу іноземної валюти на території України та здійснення валютних операцій регулює нормативно-правовими актами НБУ. Згідно Інструкції “Про порядок; обігу іноземної валюти на території України”,використання іноземної вільно-конвертованої валюти як засобу платежу на території України дозволено лише для проведення платежів на торгівлі, які мають індивідуальну ліцензію Національного банку України на здійснення торгівлі товарами з оплатою в іноземній вільно-конвертованій валюті.

З оплатою у вільно-конвертованій валюті можуть реалізуватися лише товари іноземного виробництва (за винятком товарів, які виготовлені в країнах СНД),що імпортовані до України з додержанням митних правил та оплачені організацією-продавцем в іноземній валюті у безготівковому порядку безпосередньо постачальнику-нерезиденту або оптовому посереднику, який придбав товари безпосередньо у постачальника-нерезидента і оплатив їх в іноземній валюті в безготівковому порядку.

Організації,які займаються торговельною діяльністю на основі індивідуальної ліцензії, на, здійснення, торгівлі, товарами, з, оплатою, в, іноземній, вільно конвертованій валюті, зобов’язані продавати товари з оплатою як у вільно конвертованій валюті, так і в гривнях за бажанням покупця. Ціни на всі товари повинні встановлювати у гривнях та вільно-конвертованій валюті з використанням, офіційного, курсу, Національного, банку, України.

Згідно ст. 7 Декрету, наймодавці-нерезиденти здійснюють оплату праці резидентів виключно у валюті України готівкою або у безготівковій формі.

Переміщення валюти через митний кордон України здійснюється в порядку, передбаченому Інструкцією про переміщення валюти України, іноземної валюти,банківських металів,платіжних документів,інших банківських документів і платіжних карток через митний кордон України, затвердженою Постановою Правління НБУ № 283 від 12.07.2000.