Людина, яка досягла успіху у бізнесі, знає свій, єдино вірний саме для неї, шлях до отримання високого рівня прибутковості. Кожен використовував власні механізми збільшення капіталу, про які здебільшого не розповсюджується. Безумовним є те, що кожен успішний підприємець застосовує і намагається дотримуватися елементарних принципів забезпечення безпеки власної справи, відсутності неприпустимого ризику, пов’язаного з можливістю завдання будь-якої шкоди для підприємства чи їх об’єднань.
У даному науково-практичному посібнику розкриваються вимоги права України, а також обґрунтовується доцільність формування системи забезпечення безпеки підприємницької діяльності (яку автори умовно називають «бізнесом»). Зрозуміло, що функція забезпечення безпеки підприємства має бути пріоритетною для окремого підрозділу підприємства - служби (відділу, управління тощо) безпеки. Але це не означає, що питання безпеки не вирішуються іншими підрозділами підприємства. Юридичні, економічні, маркетингові, кадрові та інші підрозділи також виконують окремі завдання забезпечення безпеки господарюючого суб’єкта. Спеціальні ж підрозділи безпеки координують відповідну діяльність структурних одиниць підприємства.
Традиційно однією із найбільш важливих складових функцій забезпечення безпеки бізнесу є збереження у цілісності і недоторканності матеріальних активів підприємства. Безумовно, до завдань забезпечення безпеки підприємства відносимо і дотримання вимог, встановлених законодавчими актами, правилами, інструкціями, нормативно-технічною документацією щодо санітарно-епідеміологічних та інших безпечних умов праці, вимог протипожежної безпеки, процедур здійснення ліцензованої та патентованої видів діяльності тощо. Для досягнення економічно високих результатів варто протидіяти і внутрішнім чинникам небезпеки - техногенним і соціальним чинникам, які безпосередньо пов’язані з діяльністю підприємства (технічний стан обладнання, небезпечні технологічні процеси, кваліфікація кадрів тощо).
Поступово, з розвитком економічних відносин у нашій державі та загальносвітовими тенденціями інформаційно-телекомунікаційного прогресу на передній план виходить завдання забезпечення захищеності інформації підприємства від несанкціонованих дій (випадкових чи навмисних), що призводять до модифікації, розкриття чи зруйнування даних. Зазначене питання є особливо важливим із розвитком у нашому бізнес-середовищі негативних тенденцій рейдерства, промислового шпигунства тощо. Задля подолання цих небезпечних процесів автори обґрунтовують необхідність і важливість створення організаційно-правової системи захисту інформації з обмеженим доступом підприємства.
Загалом на підприємстві має розроблятися комплекс заходів, що вживаються суб’єктом господарської діяльності з метою запобігання і протидії негативним явищам і процесам, які загрожують (або можуть потенційно загрожувати) сталому розвитку і функціонуванню підприємства, а також забезпечення готовності до локалізації, ліквідації наслідків таких негативних явищ.
У науково-практичному посібнику завдання забезпечення безпеки бізнесу розглянуто крізь призму правових та організаційних заходів. Звичайно, пропонований механізм забезпечення безпеки підприємницької діяльності є модельним і може модифікуватися у залежності від виду підприємства, його структури та напрямів господарської діяльності.