Торгівля людьми в Україні. Проблеми розслідування

§3. Типові версії у справах про торгівлю людьми

У розслідуванні торгівлі людьми поряд з особистим досвідом великої практичної та теоретичної значущості набувають системи типових версій. В умовах нестачі корисної інформації в справах про торгівлю людьми слідчий або оперативний працівник використовує узагальнені дані криміналістичної характеристики по розглядуваній групі злочинів як додаткову інформацію, що дозволяє висувати перспективні версії, в основному, про особу можливих торгівців людьми, опираючись на наявні типові відомості, в основному ймовірного типу. Інформація, акумульована в групових криміналістичних характеристиках, складає дуже важливий компонент теоретичної бази версій і дозволяє суттєво оптимізувати процес висунення версій.

Зміст вихідної, на початок розслідування, інформації має значення для висунення версій та визначення напрямку розслідування. В залежності від змісту та повноти цієї інформації, а також від характеру версій, слідчий визначає, які і в якій послідовності проводити слідчі дії.

Враховуючи загальнотеоретичні положення криміналістики про систему слідчих версій і результати нашого дослідження система типових версій у справах про торгівлю людьми, на наш погляд, містить два структурних рівні:

а) загальні версії як припущення щодо події злочину в цілому або окремих елементів складу злочину;

б) окремі версії, пов’язані з припущеннями щодо інших, більш окремих (детальних, допоміжних) обставин вчинення торгівлі людьми.

Типовими загальними версіями у справах про торгівлю людьми можна назвати наступні [45, с. 98]:

  1. Факт вчинення торгівлі людьми незаперечний.
  2. Має місце торгівля людьми, пов’язана з вчиненням інших злочинів (ст. 149 і ст.ст. 331, 358 КК України та ін.).
  3. В даному випадку вчинено не торгівлю людьми, а інший злочин (ст.ст. 302, 303 КК та ін.).
  4. Факт вчинення торгівлі людьми відсутній; особа, яка звернулася з заявою про вчинення відносно неї торгівлі людьми, зробила це з метою уникнути кримінальної відповідальності за заняття проституцією чи незаконне перетинання державного кордону або отримання допомоги від неурядових громадських організацій.

Другим структурним елементом (рівнем) системи типових версій є окремі версії, які будуються насамперед за окремими сторонами злочину, передбаченого ст. 149 КК України (пропозиції щодо дрібніших обставин, які мають не кримінально-правове і процесуальне, а головним чином криміналістичне значення і нерідко відіграють ключову роль у розкритті торгівлі людьми і викритті осіб, які її вчинили).

При розслідуванні торгівлі людьми найбільшої уваги заслуговують версії щодо таких елементів як суб’єкт та об’єктивна сторона аналізованого злочину.

Висунені версії про суб’єкта торгівлі людьми можуть бути двох видів:

1) версії персонального характеру, що, як правило, мають місце в аналізованій ситуації, коли вчинена торгівля людьми і відомі особи, які її вчинила, тобто в даному випадку висуваються припущення про винність конкретних осіб;

2) версії загального характеру, основані на даних, що містяться в матеріалах конкретної кримінальної справи, але не вказують на конкретних осіб. Вони характерні для другої та третьої груп типових ситуацій, коли вчинена торгівля людьми, але особи, які її вчинили, невідомі або коли є відомості про особу, яка вчинила злочин, але остання зникла, тобто в цих випадках висуваються припущення про особу, якій притаманні певні властивості – професійні навички, фізична сила, зріст, розмір взуття, малюнок папілярних візерунків на руках тощо. На основі цих та інших даних конструюються та висуваються версії про коло осіб, серед яких може знаходитися винний. Потім в процесі перевірки версій висуваються припущення про конкретну особу, на якій і зосереджується перевірка. Тому особливого значення набувають типові слідчі версії про суб’єкта торгівлі людьми, коли вихідні дані про нього мінімальні або вкрай обмежені.

Найбільш широке коло версій виникає, як правило, по об’єктивній стороні торгівлі людьми. В цьому випадку висування версій спрямоване на з’ясування обставин, що характеризують спосіб злочинної діяльності, час вчинення злочину, а також причинний зв’язок між дією особи та злочинними наслідками, що настали.

У криміналістичній науці існує поняття типових версій, що характерні для типових слідчих ситуацій, які виникають в процесі розкриття і розслідування злочинів. Результати узагальнення кримінальних справ про торгівлю людьми дозволяють запропонувати наступну систему окремих типових версій з урахуванням наведених раніше типових слідчих ситуацій і загальнотеоретичних висновків.

Стосовно першої групи типових ситуацій, коли є інформація про вчинення торгівлі людьми і відома особа (особи), яка її вчинила, висуваються типові загальні версії, що за своїм змістом дають одне з можливих пояснень суті і характеру вчиненої події в цілому та її елементів. Тому слідчий, вирішуючи питання про наявність ознак торгівлі людьми та їх достатність для порушення кримінальної справи у першу чергу висуває припущення про характер скоєного діяння – версії кваліфікації, які є основою системи типових версій. Такі версії важливі і на наступних етапах розслідування, тому що кримінально-процесуальний закон передбачає інформаційне забезпечення при вирішенні питання про кваліфікацію в разі притягнення як обвинуваченого (ст.132 КПК України) і складання обвинувального висновку (ст.223 КПК України).

Ігнорування вищевказаними типовими версіями часто призводить до помилок у кваліфікації вчиненого діяння, в результаті чого при наявності підстав кримінальні справи не порушуються. В інших випадках, навпаки, кримінальні справи порушуються при відсутності підстав.

Отже, врахування окремих типових версій, в даному випадку, сприяє правильній оцінці та кваліфікації події, що відбулася.

В другій типовій ситуації, коли вчинена торгівля людьми, однак особи, які її вчинили, невідомі, поряд із типовими загальними версіями, характерними для першої групи типових ситуацій, висуваються окремі версії, перевірка яких спрямована насамперед на визначення кола осіб, серед яких слід провести розшук злочинців.

При конструюванні і висуненні версій про особу торгівця насамперед слід враховувати спосіб вчинення торгівлі людьми, час, індивідуальні особливості особи потерпілого. Поряд з особистим досвідом необхідно використовувати дані, що містяться у криміналістичній характеристиці торгівлі людьми, оскільки спосіб вчинення даного злочину часто вказує на особу злочинця.

З урахуванням вихідних даних, конкретних обставин справи та даних криміналістичної характеристики торгівлі людьми у розглядуваній ситуації можуть бути сконструйовані і висунуті такі типові версії щодо кола осіб, серед яких можуть знаходитися особи, які вчинили торгівлю людьми.

При висуненні і побудові слідчих версій про особу, винну у вчиненні торгівлі людьми, необхідно враховувати, що вищеназваний перелік типових версій не є вичерпним і може бути значно розширений з урахуванням конкретних обставин справи та сформованої при цьому слідчої ситуації. У таких випадках необхідно розглядати всі можливі і найвірогідніші припущення про осіб, причетних до вчинення даного злочину.

Типовими версіями про осіб, які вчинили торгівлю людьми, є наступні:

а) злочин вчинено однією особою;

б) злочин вчинено за попередньою змовою групою осіб;

в) злочин вчинено організованою групою [45, с. 99].

Щодо членів злочинної групи, можна запропонувати наступні типові версії:

а) проживання в одному районі;

б) спільне місце роботи або навчання;

в) загальні інтереси або заняття;

г) земляцтво (вихідці з одного населеного пункту, району тощо);

д) колишні злочинні зв’язки (раніше разом вчиняли злочини, відбували покарання в одному виправно-трудовому закладі тощо);

е) спільне проведення вільного часу (систематичне відвідування одних і тих же місць громадського відпочинку – ресторанів, нічних клубів, казино тощо);

є) родинні зв’язки (більшість членів групи складають близькі або далекі родичі) [45, с. 99].

В третій типовій слідчій ситуації, коли має місце вчинення торгівлі людьми, злочинець відомий, але зник, висуваються загальні версії про подію торгівлі людьми та її найважливіші обставини. Вони аналогічні версіям, зазначеним для першої ситуації, однак при їх висуненні і перевірці необхідно враховувати відсутність, як правило, пояснень передбачуваного торгівця, який зник.

У розглядуваній ситуації конструювання окремих версій зорієнтовано на максимальний збір даних, що характеризують особу злочинця, який зник, встановлення його можливого місцезнаходження або появи у певному місці, а також на затримання винного. Тому для успішного розв’язання такої ситуації важливого значення набувають розшукові версії.

Маючи специфічний характер, розшукова версія служить базою цілеспрямованої діяльності по виявленню знарядь та засобів вчинення злочину, встановленню механізму слідоутворення, затримання особи, яка переховується від слідства і суду тощо.

Зважаючи на ситуацію, що склалася, і практику розшуку торгівців, які переховуються, при розслідуванні такої категорії кримінальних справ можуть бути висунуті наступні версії:

а) злочинець переховується у своїх родичів, друзів, знайомих;

б) розшукуваний залишився на легальному становищі або перейшов на нелегальне;

в) злочинець виїхав за кордон тощо.

Таким чином, система типових версій у справах про торгівлю людьми являє собою певну структуру, яка складається з загального і окремого рівнів, що знаходяться у прямій залежності від слідчої ситуації як динамічної інформаційної системи, що відбиває співвідношення між установленими і ще не відомими обставинами справи.