Тифлопсихологія
§7. Смакові та нюхові відчуття
Смакові та нюхові відчуття (хеморецепція) відбивають хімічні властивості речовин, тісно пов’язані між собою і виникають при подразненні відповідних рецепторів.
Смакові рецептори у людини починають працювати одразу ж після народження. Розрізняють всього чотири види смакових рецепторів, які реагують на чотири основні властивості їжі: кисле, солоне, гірке та солодке. На поверхні язика ці рецептори розташовані нерівномірно. Так, відчуття кислого смаку обумовлене подразненням рецепторів, що розташовані в основній та середній частині бокової поверхні язика; солодкого — кінчика, країв та основи язика.
Смакові відчуття допомагають незрячим людям точніше встановити ознаки предметів.
Нюхові відчуття беруть участь в усіх сферах життя людини: відборі їжі, сприйманні оточуючої природи, людей, в трудовій діяльності. Нюхові клітини розташовуються в задньому відділі верхнього носового ходу та в задньоверхній частині носової перетинки. Нюхова зона дорівнює 5 кв.см.
Нюхова чутливість є дистантним видом рецепції. Людина розрізняє понад 400 різних запахів.
Пороги нюхової чутливості залежать від концентрації пахучої речовини та від фізіологічного стану людини. Вони можуть розширюватись в залежності від частоти та цілеспрямованості використання. При глибоких порушеннях зору нюх виконує компенсаторну роль. Так, відомо, що О.І. Скороходова могла розпізнавати магазини, ідучи вулицею, за їх запахами.