Тифлопсихологія
§2. Температурна чутливість
Порушення зору можуть викликати, як компенсаторне пристосування, спрямоване на отримання необхідної інформації про оточення, підвищення температурної чутливості. Температурна (термічна) чутливість дає людині відчуття тепла та холоду. Ця чутливість має велике значення для рефлекторної регуляції температури тіла. Температурні відчуття здійснюються двома видами специфічних рецепторів, розташованими в шкірі та слизових оболонках, колбами Краузе (холод) та сосочковими кистями Руффіні (тепло). Пов’язані з цими рецепторами температурні точки на шкірі розташовані з різною щільністю. В середньому на1 смшкіри знаходиться 12-15 холодових точок та 1-2 теплових, причому холодові рецептори розташовані ближче до поверхні, ніж теплові.
Суттєвого значення в температурних відчуттях відіграє здатність шкіри швидко адаптуватися до різних температур, причому різні частини шкіри мають неоднакову швидкість адаптації.
Суб’єктивним термічним нулем, який не дає ніяких температурних відчуттів, є середні температури, які приблизно дорівнюють температурі шкіри. Більш висока температура об’єкту дає відчуття тепла, більш низька — холоду. Термічні відчуття викликаються різницею в температурі або термічним обміном, який здійснюється між органом та зовнішнім об’єктом. Чим активніше і швидше здійснюється тепловий обмін, тим більш інтенсивне відчуття він викликає. Тому при однаковій температурі хороший провідник (наприклад, метал) здаватиметься більш холодним або теплим, ніж поганий провідник (наприклад, вовна). Оскільки кожне тіло має певну провідність, яка характеризує специфічні властивості його поверхні, температурні відчуття набувають специфічного пізнавального значення: при дотику вони відіграють значну роль у визначенні речей, до яких ми торкаємось.
Температурні відчуття мають велике значення для дотику сліпих та сліпоглухих, дозволяючи на основі різної теплопровідності предметів визначити їх фактуру. Вони широко використовуються незрячими в просторовій орієнтації, в побуті. Так, завдяки температурній чутливості шкіри обличчя та рук, сліпі за тепловіддачею предмету можуть знаходити предмети, розрізнювати матеріали, навіть визначати рівень рідини в склянці та ін.