Адміністративна діяльність Національної поліції
5.1. Загальна характеристика адміністративних правопорушень, підвідомчих поліції
Поліція виконує широке коло завдань щодо забезпечення особистої безпеки громадян, захисту їх прав і свобод, попередження й припинення правопорушень, охорони публічного порядку та безпеки. Переважна більшість зазначених завдань реалізується в процесі здійснення поліцією адміністративної діяльності, тобто під час застосування норм адміністративного законодавства.
Так, відповідно до повноважень поліції, визначених в статті 23 Закону України «Про Національну поліцію» поліція наділена правом складати протоколи про адміністративні правопорушення та накладати адміністративні стягнення на громадян, які вчинили правопорушення відповідно до норм КУпАП. Вказані адміністративно-юрисдикційні повноваження поліції закріплені на законодавчому рівні в статтях 255 та 222 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Як вже було з’ясовано, до повноважень Національної поліції віднесено значне коло питань щодо протидії адміністративним правопорушенням. В цій лекції ми розглянемо питання, на які саме правопорушення поширюється компетенція поліції.
Всі адміністративні правопорушення знаходяться в Особливій частині КУпАП в главах від 5 до 15-А.
В КУпАП більше ніж 400 різних правопорушень і лише реагування на частину з них входить до компетенції поліції.
Можна виділити два види компетенції поліції щодо адміністративних правопорушень:
1. Компетенція щодо складення протоколів про адміністративне правопорушення без права виносити постанови в таких справах;
2. Компетенція як щодо складення протоколу, так і компетенція винесення постанови в таких справах.
Можна назвати такі адміністративні правопорушення, на які поширюється компетенція Національної поліції «поліцейськими». До всього масиву «поліцейських» адміністративних правопорушень належить більше 100 адміністративних правопорушень.
В умовах діяльності поліції можна виокремити частину «поліцейських» адміністративних правопорушень, ймовірність реагування на які, з боку поліції є доволі високою.
Такими правопорушеннями є:
Стаття 44. Незаконні виробництво, придбання, зберігання, перевезення, пересилання наркотичних засобів або психотропних речовин без мети збуту в невеликих розмірах
Стаття 51. Дрібне викрадення чужого майна Стаття 106-2. Незаконний посів або незаконне вирощування снотворного маку чи конопель
Стаття 121. Порушення водієм правил керування транспортним засобом, правил користування ременями безпеки або мотошоломами
Стаття 121-1. Експлуатація водіями транспортних засобів, ідентифікаційні номери складових частин яких не відповідають записам у реєстраційних документах
Стаття 121-2. Порушення правил перевезення пасажирів при наданні послуг з перевезення пасажирів
Стаття 122. Перевищення водіями транспортних засобів встановлених обмежень швидкості руху, проїзд на заборонний сигнал регулювання дорожнього руху та порушення інших правил дорожнього руху Стаття 122-2. Невиконання водіями вимог про зупинку Стаття 122-4. Залишення місця дорожньо-транспортної пригоди Стаття 122-5. Порушення вимог законодавства щодо встановлення і використання спеціальних світлових або звукових сигнальних пристроїв
Стаття 123. Порушення особами, які керують транспортними засобами, правил руху через залізничні переїзди
Стаття 124. Порушення правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна
Стаття 124-1. Ненадання транспортних засобів працівникам міліції та медичним працівникам, а також ненадання військових транспортних засобів посадовим особам Військової служби правопорядку у Збройних Силах України
Стаття 126. Керування транспортним засобом особою, яка не має відповідних документів на право керування таким транспортним засобом або не пред´явила їх для перевірки
Стаття 127. Порушення правил дорожнього руху пішоходами, велосипедистами та особами, які керують гужовим транспортом, і погоничами тварин
Стаття 128-1. Порушення або невиконання правил, норм та стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху
Стаття 129. Допуск до керування транспортними засобами або суднами водіїв чи судноводіїв, які перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп´яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, або осіб, які не мають права керування транспортним засобом
Стаття 130. Керування транспортними засобами або суднами особами, які перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп´яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції
Стаття 132-1. Порушення правил дорожнього перевезення небезпечних вантажів та правил проїзду великогабаритних і великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами
Стаття 139. Пошкодження автомобільних доріг, вулиць, дорожніх споруд, залізничних переїздів і технічних засобів регулювання дорожнього руху, створення перешкод для руху та невжиття необхідних заходів щодо їх усунення
Стаття 140. Порушення правил, норм і стандартів при утриманні автомобільних доріг і вулиць, невжиття заходів щодо своєчасної заборони або обмеження руху чи позначення на автомобільних дорогах і вулицях місць провадження робіт
Стаття 154. Порушення правил тримання собак і котів Стаття 156. Порушення правил торгівлі пивом, алкогольними, слабоалкогольними напоями і тютюновими виробами
Стаття 160. Торгівля з рук у невстановлених місцях Стаття 173. Дрібне хуліганство
Стаття 173- 1. Вчинення насильства в сім´ї, невиконання захисного припису або непроходження корекційної програми
Стаття 174. Стрільба з вогнепальної, холодної метальної чи пневматичної зброї, пристроїв для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії в населених пунктах і в не відведених для цього місцях або з порушенням установленого порядку
Стаття 175-1. Куріння тютюнових виробів у заборонених місцях Стаття 178. Розпивання пива, алкогольних, слабоалкогольних напоїв у заборонених законом місцях або поява у громадських місцях у п´яному вигляді
Стаття 180-1. Порушення порядку перебування дітей у закладах, у яких провадиться діяльність у сфері розваг, або закладах громадського харчування
Стаття 181. Азартні ігри, ворожіння в громадських місцях Стаття 181-1. Заняття проституцією
Стаття 182. Порушення вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів щодо захисту населення від шкідливого впливу шуму чи правил додержання тиші в населених пунктах і громадських місцях Стаття 185. Злісна непокора законному розпорядженню або вимозі працівника міліції, члена громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону, військовослужбовця
Стаття 185- 1. Публічні заклики до невиконання вимог працівника міліції чи посадової особи Військової служби правопорядку у Збройних Силах України
Стаття 187. Порушення правил адміністративного нагляду Стаття 195-6. Порушення порядку виробництва, зберігання, перевезення, торгівлі та використання піротехнічних засобів
У такий спосіб ми виділили 37 складів адміністративних правопорушень.
Це означає, що поліцейський повинен розуміти механізм реагування на адміністративні правопорушення, що включає в себе:
• Знання складів основних «поліцейських» адміністративних правопорушень
• Знання обсягу власних повноважень при реагуванні на адміністративні правопорушення
• Знання загальних засад провадження в справах про адміністративні правопорушення
• Уміння проводити кваліфікацію адміністративних правопорушень
• Уміння складати всі види процесуальних документів при здійсненні провадження в справах про адміністративні правопорушення
• Уміння застосовувати заходи забезпечення провадження
• Уміння проводити розгляд справ про адміністративні правопорушення
• Уміння виносити постанови в справах про адміністративні правопорушення
Половина із зазначених правопорушень є правопорушеннями в сфері забезпечення безпеки дорожнього руху (статті 121 - 140).
Інші правопорушення пов’язані із охороною громадського порядку, додержання правил благоустрою, тощо.
Таким чином, нами розглянуто загальну характеристику поліцейських адміністративні правопорушень. Виділено 37 складів адміністративних правопорушень щодо яких поліцейський повинен розуміти механізм реагування на адміністративні правопорушення, що включає в себе: знання складів основних «поліцейських» адміністративних правопорушень; знання обсягу власних повноважень при реагуванні на адміністративні правопорушення; знання загальних засад провадження в справах про адміністративні правопорушення; уміння проводити кваліфікацію адміністративних правопорушень; уміння складати всі види процесуальних документів при здійсненні провадження в справах про адміністративні правопорушення; уміння застосовувати заходи забезпечення провадження; уміння проводити розгляд справ про адміністративні правопорушення; уміння виносити постанови в справах про адміністративні правопорушення.