Загальний догляд за хворими і медична маніпуляційна техніка

Заповнення системи одноразового використання інфузійним розчином

Для тривалого внутрішньовенного уведення лікарських препаратів використовують пластикові системи одноразового використання. їх випускають у стерильній герметичній упаковці, на якій зазначено серію, дату стерилізації, термін придатності. Одноразова система складається з голки-повітровода та довгої трубки з крапельницею. На обох кінцях трубки є голки — одна для пункції вени, друга — для проколювання корка флакона. На трубці розміщено затискач, за допомогою якого регулюють швидкість уведення рідини. У трубку вмонтовано крапельницю, яка мас сітку-фільтр для запобігання потрапляння в кровотік часточок корка та ін. Голки закриті ковпачками.

Підготовка флакона з інфузійним розчином. Миють та обробляють руки загальноприйнятим методом, надягають стерильні гумові рукавички. Читають уважно етикетку на флаконі, візуально визначають придатність інфузійного розчину, звіряють напис на флаконі з призначенням лікаря.

Ножицями знімають із флакона центральну частину металевого ковпачка, загортають гострі краї металевої бічної частини ковпачка, щоб уникнути поранень. Стерильним ватним тампоном, зволоженим 70 % етиловим спиртом, обробляють корок флакона та верхню бічну частину металевого ковпачка. На вільній частині етикетки зазначають № палати та прізвище пацієнта.

Заповнення системи одноразового використання інфузійним розчином.

  • Перевіряють герметичність пакета (він щільно облягає систему) і термін придатності системи. Обробляють місце розрізу системи і браний ножиць стерильним ватним тампоном, зволоженим 70 % етиловим спиртом, і розкривають систему.
  • Виймають систему із пакета. Знімають ковпачок з голки- повітровода і уводять її до упору в гумовий корок флакона за допомогою стерильного ватного тупфера.
  • Знімають ковпачок з верхньої голки системи і уводять її в гумовий корок флакона на відстань 1 см від голки повітровода навхрест. Закривають гвинтовий затискач. Флакон перевертають догори дном і закріплюють на штативі.
  • Ін’єкційну голку разом з ковпачком знімають і тримають її між ІІ і ІІІ пальцями тієї руки, якою утримують крапельницю, або кладуть на стерильний лоток. Однією рукою перевертають крапельницю, а другою, утримуючи нижню частину системи, відкривають затискач, заповнюють крапельницю до половини об’єму розчином. Подають крапельницю в початкове положення і заповнюють нижню частину системи розчином до повного витиснення повітря та появи зчину з канюлі для насадки голки. Закривають гвинтовий затискач. Перевіряють відсутність повітря в нижній частині системи. Надягають ковпачок з голкою на канюлю, підвішують нижній кінець системи на гачок штатива.