Загальний догляд за хворими і медична маніпуляційна техніка
Техніка виконання підшкірних ін’єкцій
Підшкірні ін’єкції набули широкого застосування: по-перше, вони технічно легкі у виконанні; по-друге, існує безліч ліків, які в розчиненому вигляді швидко і добре всмоктуються в підшкірну жирову клітковину і не справляють на неї подразнювальної дії.
Протипоказані підшкірні ін’єкції в разі глибоких змін шкіри, опіків, поранень у тих ділянках, де треба робити ін’єкцію, а також у пазі вираженого набряку та рубцевих змін підшкірної жирової клітковини.
Ділянки тіла, які частіше використовують для ін´єкцій: зовнішня поверхня плечей, підлопаткові ділянки, передньозовнішня поверхня стегон, латеральні поверхні живота на рівні пупка. У цих ділянках шкіру та підшкірну жирову клітковину легко захопити в складку, до того ж відсутня небезпека пошкодження великих судин і нервів.
Підшкірно уводять 1—2 мл розчину, максимальний об’єм не повинен перевищувати 5 мл.
Потрібно уникати ділянок з ямками або вузлами, утвореними внаслідок ліподистрофій, оскільки вони можуть стати причиною зниженої абсорбції та ефективності дії лікарських засобів.
Підготовку рук, шприца, набирання ліків здійснюють згідно із загальноприйнятими правилами. Проводять психологічну підготовку хворого, пропонують йому сісти. Пацієнтам з лабільною нервовою системою, схильним до запаморочень ін’єкції виконують у положенні лежачи.
У місці ін’єкції шкіру двічі протирають стерильним ватним тампоном, зволоженим 70 % етиловим спиртом. Наповнений ліками шприц беруть правою рукою так, щоб II палець притримував муфту голки, решта пальців невимушено тримають циліндр шприца.
Вказівним та великим пальцями лівої руки захоплюють шкіру з Підшкірною жировою клітковиною у відповідній ділянці і відтягують її догори або захоплюють плече з медіального боку і фіксують шкіру.
Швидким рухом під гострим кутом (30—45 ) за течією лімфи (від Периферії до центру) уводять голку на 2/3 довжини в основу утвореної складки, тобто на глибину 1—2 см.
Після проколу шкіри складку відпускають і II—III пальцями лівої руки обхоплюють обвід циліндра шприца, а І пальцем натискають на рукоятку поршня і повільно уводять ліки під шкіру. Лівою рукою викладають до місця уколу стерильний ватний тампон і швидким рухом витягують голку. Хворому пропонують цим самим тампоном протягом З—5 хв притримати місце ін’єкції. Все використане оснащення дезінфікують.