Загальний догляд за хворими і медична маніпуляційна техніка
Набирання ліків
Лікарські препарати для парентерального уведення випускають в ампулах та флаконах різного об’єму.
Ін’єкції виконують у маніпуляційному кабінеті. У палаті ін’єкції виконують тільки тяжкохворим.
У кожному маніпуляційному кабінеті повинна бути постійно укомплектована відповідно до наказу МОЗ України № 120 “Про вдосконалення організації медичної допомоги хворим на ВІЛ-інфекцію СНІД” аптечка “Анти-СНІД” для надання невідкладної допомоги в разі поранення використаною непродезінфікованою голкою або попадання біоматеріалу (крові) на шкіру чи слизові оболонки. Про випадок травмування або попадання біоматеріалу після надання допомоги фіксують відповідні дані у “Журнал реєстрації аварій” та доповідають зразу адміністрації лікувального закладу.
У маніпуляційному кабінеті стіни і стеля повинні бути пофаробовані емалевою фарбою, стіни можуть бути покриті кахлем, підлога вкрита лінолеумом. Із обладнання в кабінеті повинно бути: дві раковини (для миття рук і для промивання продезінфікованих шприців, голок), робочий стіл, маніпуляційні столи, шафи з ліками, холодиДь´ нильник, металевий сейф, кушетки, бактерицидна лампа, достатня кількість пінцетів, затискачів, стерилізаційних коробок, центрифуга, промарковані ємності для дезінфекційних розчинів, прибиральний інвентар, сміттєзбірник.
У маніпуляційному кабінеті перед початком роботи здійснюють прибирання з використанням дезінфекційного розчину, кварцування і провітрювання. Медична сестра здійснює гігієнічне миття рук, одягає стерильну маску, готує все необхідне для роботи. Перевіряєд ату стерилізації перев’язувального матеріалу у стерилізаційній коробці, наявність відповідних лікарських засобів, стерильних простирадл, пелюшок, затискачів, пінцетів, ниркоподібних лотків. Накриває в асептичних умовах стерильний маніпуляційний стіл.
Перед тим, як набрати в шприц ліки, потрібно переконатися, чи відповідають вони призначенню, перевірити напис на ампулі чи етикетку на флаконі.
Перед набиранням ліків із ампули її легко струшують, щоб весь розчин знаходився у широкій нижній частині. Протирають шийку ампули стерильною ватною кулькою, змоченою 70 % етиловим спиртом, надпилюють її пилочкою, повторно протирають цим же зволоженим спиртом тампоном і відламують кінець ампули, обгорнувши його сухою стерильною ваткою.
Визначають герметичність упаковки і терміни придатності стерильного одноразового шприца, розгерметизовують упаковку шляхом розведення в протилежні сторони країв верхньої частини упаковки. Беруть шприц у руку, надівають голку, знімають поліетиленовий стерильний ковпачок з голки. Щоб набрати ліки з ампули, її беруть у ліву руку між II та III пальцями. Тримаючи шприц правою рукою, голку вводять в отвір ампули, перекладають шприц у ліву руку і, притримуючи шприц І та IV пальцями лівої руки, правою повільно відтягують поршень. Поступово піднімаючи дно ампули вгору, заповнюють шприц ліками. За допомогою стерильного пінцета змінюють голку. Шприц з голкою тримають вертикально, голкою догори, і помірними Рухами поршня поступово виштовхують повітря із шприца і голки до Появи краплі ліків з просвіту голки. При цьому необхідно стежити за тим, щоб аерозолі ліків не попадали в середовище, що оточує, тому що Постійне вдихання аерозолів лікарських речовин може призвести до Розвитку в медичних працівників різноманітних проявів алергійних реакцій. Якщо до стерильного шприца додається тільки одна стериль- голка, то доцільніше набирати ліки у шприц без голки. Перед цим ампулу необхідно підпилювати і обламувати від краю на такій віднині, щоб у просвіт ампули можна було вільно ввести конус шприца.
Якщо заповнений шприц потрібно доправити в палату, то його кладуть на стерильний ниркоподібний лоток, прикривши голку зверху стерильною марлевою серветкою, або доправляють у палату шприци на накритому стерильному міні-столику.
Олійні розчини попередньо підігрівають на водяній бані до ператури 38 °С, набирають ліки у шприц і вводять теплими.
Флакони з лікарськими препаратами заводського виготовлену закриті гумовим корком, а зверху — металевою (алюмінієвою) крщу кою. У флаконах випускають ліки у порошкоподібному вигляді (наприклад, антибіотики, які перед уведенням необхідно розвести) і в розчинах.
Перед набиранням ліків із флакона необхідно прочитати назву препарату, дозу, термін придатності та уточнити з призначенням лікаря. Знімають алюмінієвий корок у центрі ножицями або пінцетом. Гумовий корок спочатку в центрі, а потім по краю обробляють стерильним ватним тампоном, змоченим 70 % етиловим спиртом. Якщо ліки у флаконі знаходяться в порошкоподібному вигляді, то в шприц набирають необхідну кількість розчинника. Проколовши на невелику глибину корок, уводять розчинник у флакон. Після цього від’єднують флакон разом з голкою від шприца і струшуючи, стежать, щоб порошок повністю розчинився. Приєднують голку з флаконом до шприца і, тримаючи флакон між II і III пальцями лівої руки догори дном, набирають необхідну кількість ліків. Від’єднують шприц від голки, не виймаючи її з флакона. Якщо у флаконі залишились ліки, то їх можна набрати у другий стерильний шприц через цю ж голку для іншого хворого. Стерильним пінцетом насаджують і притирають голку для виконання ін’єкції. Перевіряють прохідність голки і кладуть шприц у стерильний лоток.