Туристичне країнознавство

10.1. Туристична привабливість Центральної Америки

Не дивлячись на свої невеликі розміри, Беліз є однією з самих незвичайних країн Центральної Америки.

Столиця Беліза – Бельмопан, одне з наймолодших міст планети. До визначних пам´яток Бельмопана відносять значну будівлю Національних зборів на Горбі Незалежності і комплекс урядових будівель, Університет Беліза, колоритні будівлі численних банків, пам´ятник "Беліз – вперед" (втім місцеві жителі звуть його просто "палець"). В межах Лайтхаус-риф, лежить територія ще одного пам´ятника природи, що охороняється, – Халф-мун-кей, одного з двох місць на планеті, де виявлена велика колонія червононогих олуш, а також 96 видів інших птахів.

На північ від міста лежать дивовижні рифи Колкер-кей (33 км. від Беліз-ситі) і Амбергріс-кей (1 км. східніше Сан-педро). Води навколо рифів вважаються одними з самих захоплюючих місць в світі для плавання, сноркелінга і морської рибалки, а прозорість води настільки велика (до60 м), що навіть без занурення видно все різноманіття місцевого підводного життя.

Розкидані тут і там руїни споруд цивілізації майя додають їм ще більшу привабливість – Каракол, Лісовий резерват Маунтін-пайн-рідж, Шунантуніч. Також в західних областях заслуговують уваги населений "останніми майя" містечко Сан-антоніо з його музеєм Тана, археологічна ділянка Ель-пілар біля Сан-ігнасіо, руїни одного з останніх оплотів опору майя іспанським завойовникам - Типу, а також популярні райони сплаву – річки Макаль і Мопан.

Гватемала – одна з найколоритніших країн Центральної Америки – славиться великою кількістю пам´ятників історії і культури. Три історичні пам´ятники Гватемали, внесених до списку Усесвітньої спадщини ЮНЕСКО, як би відображають етапи історії країни – Археологічний парк "Руїни Куїрігуа" і Національний парк Тікаль створені на місці одних з головних центрів цивілізації майя, а місто Антігуа-гуатемала представляє безліч зразків іспанської колоніальної архітектури.

Столиця країни – Гватемала-сіті або просто Гватемала – справжнє місце паломництва.

Стара столиця країни – Антігуа перетворився на головний туристичний центр країни, що налічує безліч церков і палаців, проте столиця була перенесена в Гватемала-ситі. У 1979 році Антігуа був включений в список Усесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

До визначних пам´яток міста відносяться центральна площа Парк-сентраль з собором Катедраль-де-Сан-Хосе на східній стороні.

В церкві Санто-Томас зберігається копія стародавньої книги Пополь-вух ("Священна книга творіння" або "Книга ради", в ширшому сенсі - "Книга народу"), що містить всю систему індіанської космографії і історії.

У гірських районах Альта-верапаса цікаві що славиться пейзажами і кавою Кобан (столиця регіону), кристально-чисте озеро Бальнеаріо-чам-че і каплиця Чишим над містом Верапас, численні індіанські села і печери в долині Ланкин, що охороняє область стародавнього дощового лісу заповідник Челема (тут одна з найбільших в країні популяцій птаха кетцаль), бірюзові водоймища вапнякової гряди Семук-чампі недалеко від Ланкина, печера Грутас-де-ланкин (60 км. східніше Кобана) з величезною колонією кажанів, заповідник Біотопо-де-кетцаль (11,5 кв. км.) у села Пурулья, "батьківщина тарзанки" – місто Кубулько (ритуал стрибків з скель з еластичним джгутом на ногах і насправді практикують тут вже років 800), численні руїни майя навколо Рабіналь, руїни Утатлан (Кумаркаах,4 км. західніше Санта-круз-дель-киче), знаменитий "трикутник Ішиль", де індійці говорять на однойменній загадковій мові, а також ізольована долина Салама, в якій проживають індійці з групи "покомчи".

Гондурас – одна з областей формування і розвитку стародавньої цивілізації майя і інших доколумбових культур.

Головними визначними пам´ятками і центром Тегусігальпи є заснована в XVI столітті церква Іглесія-де-Сан-Франціско (первинна будівля побудована в 1592 році – перша церква, побудована іспанцями в Тегусігальпі, хоча велика частина сучасної споруди зведена в1740 г), яка має величний зовнішній вигляд і химерний інтер´єр в традиційному іспанському стилі.

Бульвар Морасан – головна комерційна артерія і центр розваг Тегусігальпи, відомий також як Ла-зона-віва.

Набагато більшою популярністю, чим столиця регіону, користується рибальське село Омоа, Сан-Педро-Сула, що розкинулася на самому березі моря. воно являє собою приморський курортний район, що швидко розвивається, вічно заповнений екскурсантами і жителями Сан-педро, що приїжджають на уїкенд. Кращі пляжні райони розташовані навколо побережжя Чампас, Кристофор-Колумбус-бич, Каса-киви і Крісталес.

Острови Хог, або Кайос-кочинос, є групою маленьких приватних островів і рифів, що дозволяє розвивати тут піший туризм з явною екологічною спрямованістю.

Коста-Ріка – достатньо незвичайна країна. Столиця країни, Сан-Хосе, була заснована в 1737 р. Окремої уваги заслуговують собор Сан-Хосе (Катедраль), Музей природної історії в парку Сабана, Національний театр (історичний пам´ятник національного значення).

Найпривабливішими для більшості туристів є північно-західна частина країни. Розкішні пляжі тягнуться тут на багато сотень кілометрів, а турбота уряду країни про екологію видно найвиразніше – за останні роки зусиллями властей тут, паралельно з розвитком туристичної інфраструктури.

Окрім прекрасних туристичних комплексів півостровів Никоя і Д`оса, які можна перераховувати годинами, тут варто звернути увагу на заповідник Куру, китову бухту Байя-бальена, скелясті бухти і водопади біля Монтесуми, ботанічний сад Уїлсонов (входить в парк Ла-амістад), що охороняє морських черепах.

В порівнянні з численними пам´ятниками культури майя сусідньої Гватемали або багатими національними парками Коста-Ріки, Нікарагуа на перший погляд виглядає достатньо скромно. Майже всі пам´ятники стародавніх цивілізацій зруйновані землетрусами, революцією і війнами, що дісталися цій країні. Столиця простягнулася уздовж південного берега озера Манагуа (Лаго-холотлан) і переповнена населенням – більше чверті жителів країни живе саме тут. Основні визначні пам´ятки столиці розташовані навколо площі Пласа-де-ла-републіка, включаючи прекрасний Муніципальний собор на самому березі озер.Острів Літтл-корн (Ла-ісліта або Маїс-пекенья) славиться безлюдністю і своїми піщаними пляжами, на яких відкладають яйця морські черепахи.

Столиця Панами – сучасне, процвітаюче комерційне місто, що простягнулося на10 км. уздовж Тихоокеанського узбережжя країни, від руїн Панама-в’єхо на сході до берега Панамського каналу на заході.

Найбільшу популярність країні приніс Панамський канал – один з найпротяжніших і напружених штучних водних шляхів в світі. Безліч екскурсій проводиться до заповідних островів Барро-Колорадо з колосальною популяцією птахів, до залишків стародавньої караванної стежки Каміно-де-лас-крусес, до екологічної обсерваторії Канопі-тауер.

До туристичних визначних пам´яток гірської частини регіону відносяться вища точка країни – вулкан Чиріки (Бару,3475 м) і лежачий навколо нього Національний парк Волкан-бару (площа14300 гектар), широко відомий за межами країни екологічний заповідник Ла-амістад (площа близько 4000 кв. км.) – одне з останній притулків гірських пум, ягуарів і прекрасних кетцалей.

До іспанського завоювання земля, де сьогодні розташований Сальвадор , носила ім´я Куськатлан, що означає "земля коштовностей". Тут процвітала загадкова культура "людей-ягуарів" – ольмеков (орієнтування 4000-2000 рр. до н. е.), що створили першу в Америці імперію, росли міста майя і ацтеків (IV-XII вв. н.е.), а до моменту висадки на берегах сучасного Сальвадору іспанців (XVI в) тут розвивалися могутні міста народів пипиль, науатль і тольтеков.

Сан-Сальвадор являє собою хаотичну і досить непривабливу столицю країни.

Найбільш популярними туристичними областями в цьому регіоні є маленьке рибальське місто Ла-лібертад, що вважається одним з кращих серф-берегів в Центральній Америці. Традиційно популярні у туристів острови затоки Гольфо-де-фонсека – Сактільо, Мартін-перес, Кончагіта, Меангуера, Тортуга. Острови пропонують хороші умови для прогулянок на яхтах, човнах і катерах, тут регулярно з´являються зграї дельфінів і китів, а на чорних пісках затоки Фонсека гріються на сонці морські черепахи. Бурхливі води річок Лемпа, Пас і Торол вельми хороші для рафтинга і сплаву на каяках і байдарках.