Туристичне країнознавство

9.3. Туристичні ресурси Мексиканських Сполучених Штатів

У країні більше 50 національних парків загальною площею близько 800 тис. га, серед яких всесвітньо відомі паркі Босенчев і Кумбрес-де-Монтеррей з гірськими сосновими лісами, Ла-молінче і Піко-де-орісаба із відомими вулканами, заповідника рідкісних птахів Селестум і ін.

У районі Канкуна знаходяться підводні національні паркі Гаррафон, Контой, Шел-ха і Чанканаб Лагун, а також "крокодиловий парк" Крокотаун заповідна зона, де живуть і розмножуються юкатанскі крокодили, рожеві фламінго і безліч інших видів тварин і птахів.

Шел-ха (або Ксел-ха,122 км. від Канкуна) – національний парк, що є натуральним акваріумом, що виник природним чином в гірській печері, харчується частково морською, частково прісною водою з підземних річок. Дивно чиста і прозора вода дозволяє розгледіти екзотичних риб незвичайних забарвлень, а буйна рослинність вражає гаммою відтінків.

Екопарк Шкарет (Ешкарет) розташований в72 км. від Канкуна на березі крайки. Це дивний обладнаний центр відпочинку з великою кількістю тропічної фауни, пляжами, зоопарком, водними атракціонами, підземними річками, акваріумом, печерами, барами і ресторанами, невеликим музеєм і багато чим іншим. Одна з головних "родзинок" Шкарета – один з кращих в світі Павільйонів Метеліків.

Дійсними пам´ятниками старовини в Мексиці є піраміди майя. Їх в країні достатньо багато, але доступні для відвідин лише деякі, оскільки багато пірамід поховано під шаром землі або покрито густою тропічною рослинністю, так що на перший погляд є просто зеленими горбами. Найбільш відомими і найбільш стародавніми спорудами є піраміди Теотіуакана, де добре збереглися дві найбільші піраміди – Сонця (225 м. в підставі і65 м. у висоту) і Місяця (близько150 м. в підставі і42 м. заввишки), а також храм "найпопулярнішого" з богів майя – Кетцалькоатля. Споруди розташовані так само, як три зірки в Поясі Оріона, тобто абсолютно так само, як і три великі піраміди в Гізі).

Туристів чекають першокласні курорти країни Канкун, Плайя-де-Кармен, Акапулько, Пуерто-вальярта, Косумель, Масатлан, Уатулькo і ін.

Мехико-сіті заснований в 1325 р. ще індійцями–ацтеками. За легендою, боги повеліли ацтекам заснувати столицю на одному з островів озера Теськоко, де вони побачать орла (священний птах індійців), який пожирає змію, сидячи на кактусі. І зараз на цьому місці розкинувся найкрупніший мегаполіс світу, а також найстаріший і найшвидше місто Нового Світу, що розвивається.

Центром міста є площа ель Сокало (Площа Конституції, друга за величиною в світі), оточена дивом спорудами ацтекського Теночтітлана (Темпло Майор) і будівлями колоніальної епохи, серед яких, що збереглися, – найбільший в Латинській Америці кафедральний католицький собор Кафедраль-метрополітана (1563-1667 рр.) і палац Кортеса. Також цікава площа Трьох Культур в центрі Мехіко, де розташована унікальна археологічна зона з кам´яними підставами стародавніх будівель ацтеків.

Канкун – це ціла мережа пляжів, курортів і парків, що протягнулися на140 км. по узбережжю Карибського моря до Тулума. Місто складається з ділової материкової частини і курортного острова розміром25 км. на500 м і розташований практично паралельно кораловому рифу Паланкар, що починається біля острова Контой (другий за величиною риф в світі). Небагато курортів можуть порівнятися з Канкуном по красі і чистоті моря, близькості археологічних зон, природних заповідників і, природно, по чистоті білосніжних пляжів, яких тут більше20 км.

Кораловий острів Косумель розмірами всього 53 на14 км. – найбільший жилий острів Мексики. Саме тут дно видно на глибині до сімдесяти метрів! Підводні коралові тунелі Пунта-сур і Санта-роса, риф Барракуда і вертикальні стіни Маракайбо-діп (до50 м. завглибшки) вважаються одними з кращих (але і небезпечних!) дайв-площадок країни.

Тулум (Зама) – колишній головний порт майя і одне з найбільш відомих археологічних місць на узбережжі і був останнім оплотом індійців, що проіснував до 1554 р., і притулком, що неодноразово служив, для повсталих індійців. До наших днів збереглися Храм фресок (Де-лос-фреськос), Храм бога, що спускається, Храм бога вітру, Храм моря, а також майже 400-метровий церемоніальний центр.

Головна історична зона району – священне місто майя Чичен-іца (205 км. від Канкуна), що складається з дев´яти платформ з храмом вгорі піраміда Кукулькан, найбільша і стара будівля міста – Палац черниць, астрономічна обсерваторія Ель-Караколь ("равлик"), квадратний Храм орлів і тигрів, піраміда Осаріо і священний "сенот" (колодязь), де приносилися жертви богам, Храм воїнів з його знаменитою фігурою бога Чаака, поле для гри в м´яч з Храмом ягуара і "північним храмом", який, можливо, використовувався для жертвопринесень, і безліч інших пам´ятників стародавньої індіанської цивілізації.

Ушмаль ("побудований три рази") – ще один з важливих церемоніальних центрів майя на Юкатане ( Велика піраміда, Піраміда чарівника, Храм фалосів, Будинок черепах, Піраміда старої чаклунки)..

Тасько — місто–заповідник (одне з красивих колоніальних міст, названий "усесвітньою столицею срібла"), і визнаний центр туризму.

Місто-порт Акапулько – відома "нічна столиця" Мексики, місто розваг, шоу, казино і ресторанів. Осереддя туристичного життя Акапулько – лагуна Піє-де-ла-куєста з відмінними пляжами і ресторанами на північній околиці міста.

Мансанільо розташований в хорошій природній бухті і є крупним курортом і центром туризму. Безліч туристів привертають старі міста Аламо(національний історичний пам´ятник), Патцкуаро з величною колоніальною архітектурою, колоніальне місто Сан-крістобаль-де-лас-касас, Санта-Розалія, покинуте місто Реал-де-каторсе, а також найвищі в Мексиці водопади – каскад Басасичи (246 м).

А на березі тихоокеанської затоки Бандерас (Затока Прапорів, найбільша на західному побережжі Мексики) розташований відомий курортний комплекс Пуерто-вальярта – зона багатокілометрових золотистих пляжів, витонченого католицького собору, старовинних колоніальних будівель, а також суперсучасних торгових центрів, банків, ресторанів, нічних клубів і дискотек. У водах довколишнього острова Марьетас розташовані чудові дайв-площадки і безліч підводних печер. А на півострові Каліфорнію (Баха), з його довгою береговою лінією, прекрасними білими пляжами, затишними затоками і значними кручами, розташовані такі відомі курорти, як Тіхуана, Сан-ігнасіо, Пуерто-кортес, Ла-пас, живописні скельні ділянки Сьерра-де-Сан-Франціско і Сьерра-де-ла-лагуна, а також множина інших.

Півострів Юкатан – колиска цивілізації майя і осереддя величезної кількості археологічних пам´ятників, привертає безліч любителів активних видів спорту і кейв-дайвинга. Кращими районами дайвинга в країні вважаються територія коралових рифів Чинчорро, рифи Алакранес, риф Паланкар і Плайя-гаррафон. А хребти Сьерра-мадре надають багатющі можливості для гірського і пішого туризму.