Туристичне країнознавство

9.1. Туристичні ресурси Сполучених Штатів Америки

Нова Англія (New England) – північно-східний приатлантичний регіон США, що включає штати Коннектикут, Мен, Массачусетс, Нью-Гэмпшир (Нью-хемпшир), Род-айленд і Вермонт. Штати Нової Англії зазвичай пишаються тим, що на цій невеликій території (площа близько 172,6 тис. кв. км.) зосереджено більшість історичних об´єктів, пов´язаних із заселенням країни європейцями, а також зібрані найбільш характерні для американського життя культурні об´єкти.

Штат Мен (Maine, площа 86,5 тис. кв. км.) розташований на самому північному сході США. Ліси і мальовничі озера все ще покривають близько 90% території "Соснового штату". Столиця штату, місто Огаста, є достатньо просторим і зеленим. До його визначних пам´яток відносяться будівля Капітолія і побудований в 1754 році форт Олд-вест-Форт – найстаріший дерев´яний форт в Північній Америці.

Нью-Гэмпшир (New Hampshire) – невеликий (площа 24,2 тис. кв. км.) штат на північному сході США. Головними об´єктами тяжіння туристів тут є красиві озера Шамплейн, Уїнніпесоки, Себейго, Конвей, Лінкольн і Франконія, гора Вашингтон (1916 м) з її обсерваторією, інформаційним центром, старим готелем Тіп-топ-хаус (1852 р.) і навіть залізницею, природний парк Франконія-нотч з його скелею Олд-мен (у профіль дійсно нагадує людину), водоспадом Басин і довколишніми курортами Cannon Mountain, Loon Mountain і Waterville Valley, затишне туристичне містечко Лаконія, історичний парк фортів Констітьюшн і Старк на острові Нью-кастл-айленд, а також будинок-музей поета Роберта Фроста і 72 території, що охороняється, розкиданої по всьому штату.

Крихітний штат Массачусетс (Commonwealth of Massachusetts, площа 27,3 тис. кв. км.) затиснутий між берегом Атлантичного океану і штатами Нью-Гэмпшир, Нью-Йорк, Род-айленд і Коннектікут. "Ворота Нової Англії", Массачусетс був саме тим місцем, де в 1620 році пришвартувалося відоме судно "Мейфлауер", і одним з так званих перших 13 штатів країни. Його неофіційне прізвисько - "Штат заливів".

Кембрідж – місце розташування Гарвардського університету (1636 р. – найстаріший ВУЗ США). На північний захід від Бостона лежить одне з найбільш історичних і красивих міст в США – Конкорд. З пострілу на його Олд-Норт-бридж почалася американська Війна за незалежність.

Штат Коннектікут (Connecticut, площа 14,3 тис. кв. км.) розташований на північному сході США, уздовж берега затоки Лонг-айленд. Відомий як "штат Конституції" (у 1639 році британська колонія Коннектікут прийняла першу Конституцію - "Основні закони Коннектікуту").

До головних визначних пам´яток Коннектікуту відносять місто Хартфорд з його будинком-музеєм Марка Твена, найстарішим суспільним художнім музеєм країни – Уодсворт-атенеум, а також відомою каруселлю парка Бушнелл (побудований в 1914 році, він став одним з перших американських парків розваг).

Штат Род-айленд (State of Rhode Island and Providence Plantations) – найменший за площею штат США (площа 1,7 тис. кв. км.). Столиця штату - місто Провіденс - з його парком Уотерплейс, Музеєм природознавства, художнім музеєм RISD, планетарієм і історичною ділянкою Стартер-мілл (вважається місцем зародження американської індустріальної революції); Національний заповідник острова Блок-айленд або береги красивої затоки Наррагансетт.

Невеликий штат Вермонт розташований на північному сході США і носить офіційне прізвисько "Штат зелених гір" (слово Vermont походить від французького Vert mont – "зелена гора"). Тут можна відвідати невелике, але дуже колоритне містечко Берлінгтон – один з центрів водних видів відпочинку в регіоні, красиве озеро Шамплейн з його заповідниками Міссиське, Маунт-філо і Бартон-айленд, лижний курорт Маунт-менсфілд, містечко Братлборо з його центром водних видів відпочинку.

Средньоатлантичні штати

Федеральний округ Колумбія (District of Columbia, DC) розташований в середній частині атлантичного узбережжя країни, навколо міста Вашингтон (площа округу – 177 кв. км.).

Вашингтон – серце американської нації і держави. Тут розташовані знаменитий Капітолій (найвища будівля американської столиці -55 метрів, жодна будівля у Вашингтоні не повинна перевищувати його по висоті), Білий дім (резиденція президента США), будівлі ФБР (Едгар-гувер-білдінг), меморіали президентів Вашингтона (1848-1895 рр.), Лінкольна (1922 р.) на Національній алеї, що сполучає Білий дім і будівлю Капітолія, Морський меморіал, будівлю Верховного суду, меморіал ветеранам В´єтнамської війни (1982 р., самий відвідуваний пам´ятник столиці), Арлінгтонське меморіальне кладовище з його могилою Невідомого солдата і довколишнім комплексом Пентагону, меморіал Альберта Ейнштейна, кафедральний собор Святих Петра і Павла, відоміший як Вашингтонський національний собор (1897-1912 рр.), а також францисканський монастир (XIX-XX вв.) на Куїнси-стріт.

Штат Нью-Джерсі (New Jersey, площа 22,6 тис. кв. км.) лежить на великому півострові між долинами річок Гудзон (Хадсон) і Делавер.

Улюблене місце відпочинку спроможних американців, популярний курорт і центр грального бізнесу - Атлантік-Сіті, розважальний комплекс Едвенче-акуаріум біля Камдена; дитячий парк розваг Land of Make Believe в Хоупі; обширний музейний комплекс Либерті-Стейт-парк в Джерси-сіті.

Штат Нью-Йорк (New York) – одна з самих незвичайних адміністративних одиниць США, найбільший в групі Средньоатлантичних штатів (площа близько 141,2 тис. кв. км.). Місто Нью-Йорк (Нью-йорк-ситі) розташоване в гирлі річки Гудзон (Хадсон), в природно захищеній гавані, утвореній широким горлом річки і безліччю островів, найбільшими з яких є Манхеттен, Статний і Лонг-айленд. Це найбільше місто східного узбережжя країни, "морські ворота США", її найважливіший економічний, політичний і культурний центр. Будь-якому відвідувачеві Нью-Йорка відразу впадають в очі його хмарочоси, статуя Свободи (побудована в 1886 році, висота46,5 м) на однойменному острові і острів-музей Елліс в гирлі Гудзона, що є меморіальним комплексом, присвяченим всім іммігрантам, а Музей імміграції і символічна "Стіна честі" містить імена майже мільйона чоловік, що пройшли через це місце у пошуках кращої долі в Новому світі.

Також широко відомі Бродвей – щонайдовша вулиця Нью-Йорка з численними театрами і шоу-програмами; штаб-квартира ООН і численні галереї області Сохо (SoHo).

Також можна зробити екскурсію в індіанські поселення Саутгемптона, на Ніагарський водоспад (вірніше – водоспади, оскільки каскад утворений відразу декількома потоками – Амерікен, Брідел-вейл і Кенейдіен-фаллс).

Тут же, в долині Гудзона, розташована і столиця штату - місто Олбані, головними прикрасами якого вважаються комплекс Рокфеллер-емпайр-стейт-плаза і Державний музей штату (найстаріший і найбільший музей такого роду в країні).

Штат Пенсільванія (Commonwelath of Pennsylvania, площа 119,2 тис. кв. км.) – єдиний з середньоатлантичних штатів США, такий, що не має виходу до моря.

Філадельфія найбільше місто Пенсільванії і п´яте за чисельністю населення в США. До головних визначних пам´яток міста відносяться будівля Фондової біржі, удома Едгара Аллана По і Бетсі Росса. В околицях Філадельфії також немало цікавих місць – історичне село Олд-бедфорд-віллідж з 40 справжніми будівлями епохи освоєння регіону європейцями і довколишніми водопадами Фаллінгуотер, район Пенсильванія-датч і місто Інтеркурс з його історичним антуражем, місто Херши - місце розташування найбільшої шоколадної фабрики в світі і луна-парком, перетворені на своєрідний музей стара вугільна шахта Ланкаванна (глибина76 м).

Штат Делавер (площа 6,4 тис. кв. км. – другої з маленьких штатів країни), також відомий як "Перший" (Делавер ратифікував Конституцію першим) або "Діамантовий штат", лежить в східній частині однойменного півострова в гирлі однойменної ж річки на атлантичному побережжі США.

До головних визначних пам´яток штату відносять долину Брандівайн з її особняками-замками сімейства Дюпон, музеєм Хаглі і баштою Рокфорд-тауер.

Невеликий штат Меріленд (Maryland, 32,1 тис. кв. км.) широко відомий різноманітністю своєї природи. Сюди приїжджають, щоб відпочити на піщаних пляжах Ошен-ситі або курортах озера Діп-крік-лейк, відвідати морські ресторанчики Феллс-пойнта і Кантона, покотатися на катері по околицях Літтл-італі, Феллс-пойнт або Сміт-айленд, зробити екскурсію в гірський парк Гембрілл або до резиденції американських президентів в Кемп-Девіде (біля Тармонта).

Штати Вірджинія (Commonwealth of Virginia, площа 110,8 тис. кв. км.) і Західна Віргінія (West Virginia, 62,8 тис. кв. км.).

Невелике місто Річмонд – колишня столиця Конфедерації, ідеальне місце для піших екскурсій і краща відправна точка для знайомства з Вірджинією. Популярне приморське місто Брістоль з його Музеєм кантрі (містечко вважається місцем народження цього музичного стилю).

Південно-атлантичні штати

Північна Кароліна (North Carolina, площа 139,5 тис. кв. км.) лежить в північній частині південно-атлантичних штатів, примикаючи до Віргінії на півночі і Теннесі на заході. Шарлотт, найбільше місто штату, є процвітаючим центром розваги і торгівлі. Головними його визначними пам´ятками є стара тролейбусна лінія Саут-енда.

Територія штату Південна Кароліна (South Carolina, 82,9 тис. кв. км.) за природою своєю дуже схожа на свою північну "сестру". У столиці штату, місті Колумбія, розташовані Художній музей Колумбії, історичний музей і один з кращих зоопарків країни – Рівербенкс, де практично в природних умовах міститься близько двох тисяч диких тварин.

Штат Джорджія (Georgia, площа 154 тис. кв. км.) лежить в самому центрі південних районів атлантичного узбережжя. Найбільше місто штату - Атланта – батьківщина Мартіна Лютера Кінга, тому найпопулярнішим музеєм міста є будинок-музей цього відомого громадського діяча країни на Оберн-авеню (має статус національного пам´ятника). Також популярні Капітолій з його залами слави і прапорів, церква Ебенезер-баптіст-черч (тут похований Мартін Лютер Кинг), Історичний центр Атланти, діорама (123-метрове полотно, що показує відому битву у Атланті) і Музей громадянської війни. Тут же розташовано декілька тематичних парків – Кока-кола-уорлд (розповідає про історію цієї всесвітньо відомої торгової марки), "Підземна Атланта" (великий торговельно-розважальний комплекс, розташований безпосередньо під вулицями центру міста) та інші.

А на схід від міста підноситься скельний масив Стоун-маунтін – найкрупніший вихід гранітних порід на поверхню на території материка. У його межах розташовані знамениті барельєфи американських президентів Девіса Чи, і Джексона, канатна дорога, а також тематичний парк "Шість прапорів" (Six Flags), що входить в однойменний ланцюжок найбільших луна-парків планети.

"Сонячний штат" Флоріда (Florida, площа 170,3 тис. кв. км.) розташований на однойменному півострові між Мексиканською затокою і Атлантичним океаном.

Гранд-Майамі (у це поняття зазвичай входять розташований безпосередньо на материку Майямі і лежачий на невеликому півострові декілька східніше Майамі-Бич) – вічно вируючий центр великого курортного району, розташованого на атлантичному узбережжі півострова Флоріда. Це місто нічного життя, фешенебельних курортів, океанських яхт і розважальних комплексів, що має репутацію і найживішого, і найнебезпечнішого міста США. Найпопулярнішим районом тут є сам Майамі-Бич – величезний атлантичний курорт, смуга пляжів якого тягнеться на45 км. уздовж берега. Серед його визначних пам´яток слід зазначити віллу Віськайя, побудовану в 1916 р. в стилі ренесансу і неокласицизму, 70 кімнат якої заповнено витворами мистецтва зі всього світу; барвисту віллу Каса-касуаріна (1930 р.); комплекс Тропік-парадайз – великий ботанічний і зоологічний сад з експозицією в більш ніж 1100 екзотичних птахів і 1200 тропічних рослин.

Орландо – найбільше місто в центральній Флоріді, лежить на березі озера Еола. У6 км. від центру міста розташований комплекс павільйонів студії Universal Studios – своєрідне поєднання знімальних майданчиків, що діють, і численних тематичних парків, присвяченої історії і технології кіновиробництва. У16 км. на північний захід від Орландо розкинулася величезна територія Си-уорлд – найпопулярнішого морського розважального парку на планеті, що пропонує неймовірну кількість шоу і атракціонів за участю морських тварин, декілька десятків тематичних басейнів і гігантський прозорий тунель-акваріум. А в32 км. на північний захід від центру Орландо розташований всесвітньо відомий парк розваг Уолт-дісней-уорлд, де на 11 тис. га території знаходиться декілька десятків дитячих тематичних парків – місто майбутнього Tуморроулэнд, "Світ фантазії", "Світ пригод", "Чарівне королівство", тематичний парк студії DISNEY-MGM, "Тваринний світ" плюс декілька інших парків найрізноманітнішої тематики.

В Сарасоті розташований відомий Дайтона-ринг – головна траса популярних автогонок (змагання проводяться в лютому), Національний парк острова Ки-ларго – перший підводний заповідник в США і місце розташування першого підводного готелю на планеті. А одним з самих незвичайних поселень штату, та країни в цілому, є "місто льотчиків" Спрус-крик, в якому на 1200 будинків доводиться більше 500 приватних літаків, автомобілів на вулицях немає зовсім (тільки електромобілі і машини в приватних колекціях), а головною вулицею є місцева злітно-посадкова смуга.

Середній захід

Штат Мічиган (Michigan, площа 253,7 тис. кв. км., з яких 137,4 тис., – водні акваторії) називають "Штат росомах" і вважають одним з самих "озерних" місць на Землі – загальна протяжність берегової лінії складає більше 5,2 тис. км. (порівнятися з ним можуть тільки території набагато крупніших країн планети - Канади і Фінляндії), тут налічується більше 11 тисяч озер і майже півтисячі річок, що укупі з невисокою чисельністю населення (близько 10 млн, з яких 50% проживають в районі Детройта) визначає туристичний потенціал Мічигану як одного з кращих місць для активного відпочинку на території країни.

Детройт – одне з найвідоміших і колоритніших міст країни. В центрі міста підноситься Ренессанс-сентер (RenCen) – сім величезних круглих скляних башт на березі Детройт-рівер, – оточений жвавими історичними районами. На узбережжі Великих озер з їх сотнею курортів, тисячами річок і внутрішніх озер можна знайти всі умови для плавання, греблі, рибалки та інших водних видів спорту. Відомі курортний острів Макинак, де автомобілі заборонені, і красивий національний парк острова Ройал на озері Верхнє.

Штат Вісконсін (Wisconsin, площа 169,7 тис. кв. км.) займає обширний трикутник суші між озерами Верхнє і Мічіган. Окрім сотень тихих ферм і тисяч квадратних кілометрів живописних земель, штат може запропонувати туристові "пивну столицю США" – місто Мілуоки (зараз тут налічується більше 1500 барів і таверн).

Штат Айова (Iowa, площа 145,7 тис. кв. км.) лежить на південний захід від Вісконсіна, на вододілі найбільших річок країни – Міссісіпі і Міссурі. Характерною межею Айови є величезна колонія "амиш" (в російській мові "аманиты") – голландських переселенців, що сповідають одну з аскетичних гілок християнства. Вони до цього часу вважають за краще не користуватися електрикою та іншими благами сучасної цивілізації, одягаються в майже середньовічне плаття, а їх величезні села з будинками суворої архітектури і чорні кибитки ніби зійшли із старих гравюр про заселення Америки.

Штат Іллінойс (Illinois, площа 149,9 тис. кв. км.) розкинувся південно-східно Айови, виходячи вузькою смугою до південного берега озера Мічиган. "Земля Лінкольна" на 60% покрита трав´янистими просторами.

Чикаго тягнеться на40 км. уздовж південно-західного берега озера Мічиган. Головною історичною визначною пам´яткою Чикаго є Водонапірна башта – одна з небагатьох будівель, що уціліли після "Великої пожежі" 1871 року (зараз тут розміщується туристичний інформаційний центр).

У 15 км. на захід від "Петлі" Чікаго лежить багате передмістя Ок-парк, який охороняється як національний історичний район. Тут в 1899 році народився і виріс Ернест Хемінгуей, тут з 1889 року працював архітектор Френк ллойд Райт, що був одним з "батьків" американського стилю в містобудуванні.

Штат Іллінойс має найбільшу кількість полів для гольфу в США (близько 700), з них більше 200 розташовано в безпосередній близькості від Чикаго. Всього у декількох десятках кілометрів від міста починається наймальовничіша частина штату – Національний парк Індіана-дюнс (площа 60 кв. км.) –40 кілометрівпіщаних берегів і дюн, сформованих вітрами з озера Мічиган.

Столиця штату – місто Спрінгфілд є тим самим місцем, яке подарувало всьому штату одне з його прізвиськ, – "Земля Лінкольна". Молодий Аврам Лінкольн (1809-1865 рр.) з 1837 року практикував тут як адвокат, тому місто буквально насичене пам´ятниками в його честь.

Невеликий штат Індіана (Indiana, площа 94,3 тис. кв. км.), або "Штат бурмил" (Hoosier – цілком офіційне прізвисько жителів штату). Головною приманкою штату є, поза сумнівом, його столиця Індіанаполіс – справжня мекка любителів автомобільного спорту (гонки "Інді-500", "Брік´ярд-400" та "Формула-1") і баскетболу.

Всього у 50 км. на північний захід від Індіанаполіса, біля Лафейетт, розташований Парк вовка, де ці хижаки містяться практично в природних умовах.

Штати Північно-західного центру ( West North Central States ).

Луїзіана (Louisiana, площа 134,3 тис. кв. км.) – штат на півдні США, на узбережжі Мексиканської затоки. Характерним місцевим елементом вважаються різні "чаклунські об´єкти", що пов’язано з завезених на територію Луїзіани рабинь.

Штат Техас (Texas, 678 тис. кв. км.) – другій за розміром території і чисельності населення штат країни, один з центрів сільського господарства, банківської справи, нафтогазової та хімічної промисловості.

Величезне значення в житті міста має найтрагічніший епізод його історії - вбивство президента Джона Ф. Кеннеді. Тому одним з самих відвідуваних музеїв міста є так званий Музей шостого поверху (Sixth Floor Museum), розташований в бібліотеці Школи штату Техас, звідки був зроблений фатальний постріл. Музей хвилина за хвилиною відтворює події 22 листопада 1963 року, показує реальні газетні заголовки тих років, знаменитий відеозапис Аврама Запрудера, телетайпні зведення і моделі місця вбивства, відтворені у ФБР. Але сама вражаюча частина музею - те саме вікно, що виходить на площу Ділі, з якого Харві Освальд зробив свої постріли в той фатальний день. Розташований тут же Музей змов досліджує вбивства не тільки Кеннеді, але і таких відомих діячів, як Роберта Кеннеді, Мартіна Лютера Кінга, Аврама Лінкольна, Джеймса Гарфілда і Уїльяма Мак-кинлі. Меморіал Джона Ф. Кеннеді на Мейн і Маркет-стріт відкритий цілий рік.

Західні штати

Штат Нью-Мексіко (New Mexico, площа 315,1 тис. кв. км.) лежить на захід від Техасу, примикаючи на півдні до мексиканської межі. Столиця штату Санта-фе вважається одним з найколоритніших міст США, оскільки несе на собі явний відбиток іспанської культури і характерної "південної" архітектури, з численними старими будівлями з саману, химерними церквами і більш ніж двома сотнями музеїв і галерей.

Відомий лижний курорт Таос, що має траси всіх категорій складності, близько 130 км. пішохідних і кінних стежок. У цьому ж районі починається відома "земля пуебло" - район мешкання численних колись індіанських племен, що залишили після себе безліч унікальних зразків своєї культури. Головною визначною пам´яткою цього історичного району є комплекс Таос – побудований приблизно в 1450 році індіанське поселення в традиційному місцевому стилі, найбільше з тих, що збереглися до наших днів.

Лос-аламос відомий Національною лабораторією – головний американський центр ядерних досліджень, нейробіології, інформатики, сонячної і геотермічної енергетики. Єдине місце, доступне тут туристам, - Науковий музей Бредбері.

Штат Колорадо (Colorado, площа 269,8 тис. кв. км.) розташований в Скелястих горах, на північ від Нью-Мексіко, і входить до групи так званих "гірських штатів" (Mountain States).

Столиця і найбільше місто штату Колорадо – Денвер був заснований 22 листопада 1858 року як поселення золотошукачів. Більшість туристів відвідує Денвер (більше 40 млн чоловік в рік), щоб покататися на лижах, зайнятися скелелазінням, треккингом або водними видами спорту в гірських районах на північ і захід від міста. Практично вся північна частина штату є однією великою курортною областю, насиченою гірськими готелями, пансіонатами, спортивними базами, національними парками і іншими елементами активного відпочинку.

Високогірний штат на заході США, Вайомінг (Wyoming, площа 253,3 тис. кв. км.) займає останнє місце в країні за чисельністю населення і є "Ковбойським штатом".

Головна прикраса штату – всесвітньо відомий Національний парк Йєллоустон (площа 2,2 млн акрів, відкритий в 1872 році - перший національний парк США), розташований в зоні тектонічного розлому, де земна кора настільки тонка, що по всій території парка на поверхню пробиваються численні гейзери (близько 10 тис.), гарячі озера і джерела, а також два водоспади, створюючи унікальний ландшафт. Візитна картка парка – гейзер Олд-файтфул вивергається майже щогодини, посилаючи струмені киплячої води високо в повітря.

Штат Юта (Utah, площа 219,8 тис. кв. км.) розташований в самому серці Скелястих гір. Столиця і найбільше місто Юти – Солт-лейк-сіті (жителі штату часто говорять просто Солт-лейк або Эс-Эл-сі) розташований практично на березі Великого Солоного озера – найбільшого водоймища регіону. По всьому периметру гірських хребтів, що оточують місто, тягнеться ціла низка першокласних курортів, що спеціалізуються на лижному спорті, пішому, кінному і велотуризмі. В 2002 році Солт-лейк-ситі був вибраний столицею Зимових олімпійських ігор. Саме Велике Солоне озер о вважається найбільшим озером в США і включене в Список Усесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Штат Арізона (Arizona, площа 295,2 тис. кв. км.) розташований на південному заході країни, між Ютою і мексиканською межею. Як туристичний район Арізона відома лише своїм Гранд-каньйоном.

Невада (Nevada, площа 286,3 тис. кв. км.) – найпустинніший і посушливий, але і найшвидкоросліший за чисельністю населення штат США. Головна точка тяжіння для туристів тут місто Лас-Вегас – "гральна столиця" США. Тут цілодобово працюють близько 130 тисяч ігрових автоматів, близько 200 гральних залів зі всією супутньою інфраструктурою, майже три сотні нічних клубів, що змагаються між собою багатством уявлень і вигадкою постановників, більше 45 "весільних каплиць" (Лас-Вегас – другий після Ріно центр одружень), декількох десятків тематичних парків, цирків і комплексів атракціонів, що займають в цілому площу близько 340 кв. км.

"Найбільше маленьке місто в світі", – Ріно – позиціонується як альтернатива Лас-Вегасу. На північний захід від Ріно починається найбільший курортний район штату – озеро Тахо , що є осереддям популярних пляжних і лижних курортів вищого класу і славиться своїм яскравим нічним життям, фестивалями і природною красою.

У південній частині штату розкинулися землі величезного Національного заповідника живої природи пустелі Мохаве, а також північні відроги знаменитої Долини Смерті.

Розташована на самому південному заході США, на березі Тихого океану, Каліфорнія – третій по площі (410 тис. кв. км.) і найгустонаселенніший штат США.

Лос-Анджелес – "Місто янголів". Більшість найпопулярніших туристичних районів розташовані на захід від центру міста. Очолює цей список один з найвідоміших міських районів планети – Голлівуд і Західний Голлівуд. Фешенебельні райони Бель-ейр (Беллейр), Брентвуд і Беверлі-хіллз – місце розташування вілл багатьох голлівудських зірок і знаменитого "Золотого трикутника" навколо Родео-Драйв – найвідомішого торгового і розважального району штату, а можливо і країни.

Прибережні області Малібу, Пасифік-палісейдс і Санта-Моника – це кілометри золотого піску, краще місце для морського відпочинку (багато районів є приватною власністю, і доступ до них закритий, але є немало дуже приємних суспільних пляжів).

Юніверсал-сіті – великий район в Сан-фернандо-веллі належить однойменній медійній корпорації і слуг одночасно і великим комплексом студій і павільйонів, де постійно кипить робота відразу над декількома кінофільмами або телепередачами, і одним з найбільших тематичних парків міста.

Виявлений мореплавцем Хуаном Родрігес Кабрільо в 1542 році, острів Санта-каталіна, або просто Каталіна, лежить у водах Тихого океану на південний захід від Лос-Анджелеса. Острів широко відомий своїми унікальними екосистемами з 400 видами рослин (8 з них ендемічні), 100 різновидами птахів і численними видами ссавців (зокрема, це одне з небагатьох місць в країні, де в природному середовищі мешкають американські бізони) і є одним великим заповідником.

Місто-курорт Палм-Спрінгс (на чверть мільйона жителів доводиться аж 10 тисяч басейнів, 600 тенісних кортів, 90 полів для гольфу і більше пластичних хірургів на душу населення, чим де б то не було на території США), курортний район Санта-Барбара, який часто називають каліфорнійською Рів´єрою відомі своїми пляжами.

Сан-Франциско – найкрасивіше і найліберальніше місто США, що має власне обличчя і власний стиль.

У число визначних пам´яток міста входять відомий міст Голден-гейт ("Золоті ворота", 1937 р., один з щонайдовших висячих мостів в світі - кожен з його прольотів має довжину1280 м) і довколишній однойменний парк (1017 акрів), що перекинувся через затоку, з ботанічними садами Стрібінг-арботеріум, чарівним японським садом, музеєм витончених мистецтв Янга і найвищим штучним водопадом в західних штатах.

Також широко відомі острів-в´язниця Алькатрас (використовувався в цій ролі з 1933 до 1963 рр.), а також знаменитий район Хай-ешбері, або Хайт, що вважається місцем зародження руху хіпі.

На іншому березі затоки лежить спокійне місто Окленд (затоку носить його ім´я), відоме своїми театрами Парамаунт (1931 р.) і Фокс-окленд-фіече (1928 р.), а також озером Мерріт – першим національним парком штату.

Штат Орегон (Oregon, площа 255 тис. кв. км.) розташований на тихоокеанському узбережжі США.

Портленд –"Місто троянд" – один з наймальовничіших населених пунктів країни. Рекреаційна зона Еспланейд-істбанк на березі ріки Уїлламетт, що проходить по наймальовничіших місцях (і мостам) міста, красивий міський парк Лорелхерст з маленьким озером і дитячими майданчиками, майже повністю покритий лісом парк Маунт-тамбурин (Маунт-табор, єдиний міський парк в країні, що охоплює територію вимерлого вулкана).

Штат Вашингтон (Washington, площа 184,6 тис. кв. км.) розташований в самій північно-західній частині континентальної території США.

На схід від Сієтлу знаходиться курортний район Сейліш-лодж і водопади Снокалмі-фаллс (висота82 м). Розкинулися зони катання чотирьох лижних курортів – Алпенталь, Снокалми-саммит, Ськи-ейкрес і Хайяк.

Штат Гавайї (Hawaii, Mokuaina про Hawaii, площа - 16,8 тис. кв. км.) розташований на однойменних островах в центральній частині Тихого океану і вважається одним з довгих острівних ланцюгів на планеті (8 великих, 12 малих островів і близько 120 атолів протягнулися на2400 км. з північного заходу на південний схід). Тут можна знайти готелі вищого класу, ресторани кращих світових шкіл кулінарії, розкішні береги для загару і серфінгу, сотні унікальних дайв-сайтов, першокласні поля для спортивних ігор і багато кілометрів піших стежок.

Штат Аляска (Alaska, площа 1,7 млн кв. км. – найбільший штат країни) вважається унікальним по своїх можливостях туристичним районом, що служить справжньою меккою для прихильників екстремального туризму, рибалки, полювання та інших форм активного відпочинку. Його берегова лінія удвічі перевищує по протяжності решту всіх штатів країни разом узяті, тут налічується 3 мільйони озер, більше 3000 річок, 17 з 20 найвищих піків США, близько 100 тисяч льодовиків (втім, їх число помітно зменшилося за останніх 10 років) і 15 національних парків, кількість природних пам´ятників просто не піддається рахунку, а число заповідників майже рівне або навіть перевершує кількість таких в багатьох країнах світу.

Заслуговують уваги лижний курорт Гирдвуд, Національний парк Кенай-фьордс (площа 234 тис. га), крижане поле Хардінг розмірами 80 на48 км., прекрасний Державний парк Качемак.

Офіційним видом спорту штату Аляска є екстремальні гонки на собачих упряжках.

Навколо Джуно немало як першокласних курортних районів, так і реліктових природних областей. Візитна картка регіону – 19-кілометровий льодовик Менденхолл і його туристичний центр (2,4 км. від краю льодовика) з виставками і науково-популярними експозиціями.

США – країна з найвищою часткою всіляких парків розваг на душу населення в світі. Практично в кожному штаті є свій парк з американськими горками.

На весь світ відомі тематичні парки Уолта Діснея, який є одним із засновників американської системи парків розваг. Найперший Діснейленд був відкритий в Анахайме (штат Каліфорнію) в 1955 році, і з тих пір багатющі і приголомшливі уяву не тільки дітей, але і дорослих, аналогічні парки з´явилися в багатьох містах країни і навіть за кордоном. Один з них - Уолт-дісней-уорлд є найбільшим розважальним парком світу (його площу складає більше 11,3 тис. гектарів, відкритий в 1971 р.). Причому в багатьох штатах арки розваг утворюють справжні міні-міста – в Лос-Анджелесі, наприклад, можна одночасно побачити і всесвітньо відомий тематичний парк Діснейленд (Анахайм) і тематичний парк кінокомпанії Universal Studios. А найбільший сафарі-парк в світі - Six Flags Great Adventure and Wild Safari - розташований в Джексоне (Нью-Джерсі).

Такою ж характерною межею місцевого "туристичного ландшафту" можна вважати аквапарки. Всього в США більше тисячі цих розважальних комплексів, кожен з яких має якусь певну спрямованість.