Туристичне країнознавство
8.2. Єгипет, ОАЕ як провідні туристичні країни
Вся територія країни рясніє безцінною спадщиною Давнього Єгипту . Однією з найбільш яскравих визначних пам´яток є піраміди Хеопса, Сфінкс Гизи, унікальний Єгипетський музей, Храми Луксора і Карнака. Крім стародавніх християнських і мусульманських пам´ятників культури, Єгипет так само відомий своїми курортами - Хургада на узбережжі Червоного моря, Шарм ель Шейх, і все узбережжя Синайського півострова і Середземного моря.
Каїр – столиця країни, найкрупніше місто не тільки Єгипту, але і всієї Африки, заснований в 969 році. Місто розташоване трохи північніше за те місце, де більше 3 тис. років до нашої ери знаходився Мемфіс – столиця давнього Єгипту. На площі знаходиться Єгипетський музей – один з найвідоміших музеїв миру. У його стінах зібрані унікальні пам´ятники мистецтва і культури Давнього Єгипту, зокрема скарби гробниці фараона Тутанхамона.
Луксор – займає особливе місце в історії країни. В середині II тисячоліття до наший ери тут була столиця Єгипту (Фіва), а зараз це найбільший музей просто неба. Тут знаходяться відомий староєгипетський храм Амона-Ра XV-XII століття до наший ери, а також багато пам´ятників культури еллінізму, зокрема храм Осиріса, прикрашений прекрасними фресками, палац Оссиріон і розвалини храму Рамзеса II.
На східному березі Нілу, в "місті живих", знаходяться два грандіозні храми – Луксор і Карнак. На західному березі, в "місті мертвих", біля підніжжя скелі розкинувся монументальний похоронний храм Хатшепсут загадкової цариці-фараона. У долині знаходяться усипальниці фараонів Тутанхамона, Мережі I, Рамзеса III і Аменофіса II.
Хургада – молодий курорт на узбережжі Червоного моря. Це вузька смужка землі між морем і пустелею. Років 15 тому слово "турист" тут майже не вживалося. Прекрасні пляжі, лагуни з чистісінькою блакитною водою, фантастичний мир коралових рифів.
Шарм-ель-шейх – розташований в найпівденнішій частині півострова Синайського. Його краса особлива. Простори, оточені горами, нагадують місячний пейзаж, відсутність міст, заводів, фабрик роблять курорт екологічно чистим місцем.
Поза сумнівом, більшість туристів їдуть в Об’єднані Арабські Емірати (ОАЕ) з комерційними цілями. Але окрім прекрасних умов для торгівлі і бізнесу, країна може похвалитися іншими, не менш привабливими моментами.
Абу-дабі ("отець газелі", араб.) – найбільший з семи еміратів (66% площ ОАЕ). Емірат складається з власне міста Абу-дабі, що виконує столичні функції країни, і міст-оазисів Аль-айн (140 км. від Абу-дабі) і Ліва (245 км.). До наших днів з колишнього міста зберігся лише старий форт Аль-хусн, відомий також як Старий або Білий Форт (XIX ст.), побудований свого часу для охорони джерела. Візитна картка міста –велика кількість мечетей. З будь-якої точки міста можна побачити одночасно декілька химерно прикрашених мінаретів, розташованих прямо серед ділових кварталів або в численних парках.
Набережна фонтанів Корніш-роуд, протяжністю близько10 км., – улюблене місце прогулянок і відпочинку туристів і місцевих жителів. По суті, це велика паркова зона, на якій розташована безліч розважальних закладів і велика частина фонтанів столиці, включаючи найзнаменитіші – "Сім еміратів" ("Кавник"), "Лебеді", "Вулкан", "Перлина" та ін. Поблизу від узбережжя ведеться будівництво штучного острова Лу-Лу ("перлина") з аквапарком, пов´язаним з Абу-дабі підводним тунелем. Обов´язково слід оглянути палац шейха Аль-джараф або побувати на острові Сер Лазні Яз, перетвореному стараннями шейха Заєда Аль Нахьяна в унікальний природний заповідник, де вільно проживають багато видів рідкісних і зникаючих тварин. На північний захід від Абу-дабі починається гряда високих горбистих дюн Руб-ель-халі, одне з найсуворіших і посушливіших місць на Землі.
Аль-айн розташований в160 км. на схід від Абу-дабі, майже на межі з Оманом. Це головне місто найбільшого і родючого оазису, відомого як Бураймі. Тут збереглося декілька старих фортів – Аль-джахилі (1898 р., зараз тут багатий музей Аль-айна), Східний (1910 р.), Мураїджіб (1830г.), Мазіяд (XIX ст.) і ін. На півночі оазису лежить район Хилі, де розташовані гарячі джерела і головна історична визначна пам´ятка країни – так звана "Велика гробниця Хилі", чий вік оцінюється в 3-4 тис. років. Поблизу гробниці розкинувся Суспільний парк Хилі із справжнім льодовим катком і парк розваг Фан-ситі, а декілька північніше - Айн-Файад-парк, Зоопарк і акваріум Аль-айна. Неподалеку розташована найвища точка країни - гора Джебел Хафіт, з вершини якої відкривається велична панорама околиць.
Емірат Дубай ("саранча, що вилупилася з личинки", араб.), розташований на узбережжі Персидської затоки, – найбільший транспортний і торговий вузол Близького Сходу. У еміраті розташовані крупний портовий комплекс, більше 160 найфешенебельніших готелів, неймовірної кількості магазинів, ресторанів і розважальних закладів.
Місто Дубай роздільне затокою Хор-дубай (Крик) на три великі райони – пляжний район Джумейра, північний діловий район Дейра і південний район Бар-дубай, де знаходяться палац еміра, головні офіси більшості компаній і банків, а також порт. Цікаві старовинні арабські споруди району Бастакия, старі квартали Дейри, старовинні вітряні башти в районі Ринків і Шиндага, сучасні вітряні башти Будинку уряду, сторожові башти Бурдж Нахар і Бурдж Шиндага, Дейра-тауер (Башта Дейри), Дубайський історичний музей у форті Аль-фахиді (1787 р.), Палац шейха Заєда (Саїда, XIX ст.), Історичний музей-село ("Село спадщини") і Село ловців перлів в районі Шиндага, а також етнографічне село Аль-бум в південній частині парке Крік-сайд. Не менш цікава унікальна будівля найвищого готелю миру – Бурдж-аль-араб, в якого із-за його розкішної обробки водять цілі екскурсії.
Місто прикрашають і численні парки – Джумейра і Аль-мумзар на березі океану, Мушріф, Крік-сайд і Сафа, в кожному з них побудовані самостійні розважальні комплекси. Дубайський зоопарк вважається кращим на Близькому Сході. Поряд з готелем Джумейра-бич-Готель розташований невеликий, але прекрасно обладнаний аквапарк "Вайлд Ваді" з красивим комплексом з 24 водних атракціонів.
В центрі гірського масиву Аль-хаджар, що територіально належить емірату Дубай, розташований гірський курорт Хатта, на території якого знаходяться мечеть Джума – одна з найстаріших в Аравії і етнографічний курортний центр навколо фортеці Хатта.
Емірат Шарджа ("схід", араб.) знаходиться на узбережжі Персидської затоки, відокремлений від Дубая затокою Аль-хан. Столиця емірату – місто Шарджа – лежить всього в13 км. від Дубаї. Це самий "безалкогольний" емірат, в якому найбільш строгі традиційні норми ісламу.
Головними визначними пам´ятками міста є мечеть короля Фейсала – одна з найбільших на Близькому Сході (вміщає до 3 тис. тих, що моляться), старовинний район Мереджа, сторожові башти уздовж побережжя затоки Аль-хан, монумент Священному Корану, пам´ятник Прогресу, численні музеї і виставки, а також Парк розваг Аль-джазіра на острові і прекрасні пляжі лагуни Халід.
Шарджа носить і титул "Архітектурної столиці Еміратів" – нові архітектурні комплекси міського ринку і ринку Аль-маджара самі по собі є шедеврами. Кращий курортний район емірату – Корфаккан, розташований на узбережжі Індійського океану у підніжжя гір Аль-хаджар. Тут відмінні умови для спокійного пляжного відпочинку, дайвинга і прогулянок по оазисах і пальмових гаях. Цікаві стародавня фортеця Бітна, мечеть Бітія (XVII ст.), мінеральні джерела Масафі і Гульфа, найбільший в ОАЕ дайв-центр "Ськуба" в готелі "Оушеник" і безліч прекрасних пляжів.
Аджман займає всього 0,3% загальній території країни і знаходиться в8 км. на північ від міста Шарджа і повністю оточений територією цього емірату. Це єдиний емірат, на території якого так і не була виявлена нафта, а також відомий із стародавніх пір виробник морських судів і першокласних перлів. Столиця емірату, місто Аджман, є резиденцією еміра і осереддям основних комерційних організацій.
Емірат Рас-ель-хайма ("верхівка шатра", араб., площа всього 1700 кв. км.) – найпівнічніший і найродючіший з еміратів країни.
Головна відмінність емірату від сусідів – пишна рослинність і значні водні ресурси. Місто Рас-ель-хайма роздільне на дві частини однойменною затокою. У західній частині міста, так званій "Старою Рас-ель-хайма", цікаві напівзруйнований форт, стара мечеть з коралових блоків в Джазірат аль-Хамра і так далі
Тисячі туристів привертають гарячі джерела і бальнеологічний курорт Хатт, а також найбільше старе місто емірату – Дігдага, обширні водоймища серед пальмових гаїв у Ваді Азіма, гробниці і поселення залізного століття у Ваді Кавр і зелені предгорий Хаджар.
Емірат Умм-аль-кувейн ("джерело сил", араб.) займає всього 1% територій країни і відрізняється від решти еміратів сильно порізаною береговою лінією. Варто відвідати розкопки стародавніх міст Ад-дур і Тель-абрак, природний заповідник острова Синійя з численними розкопками стародавніх поселень, а також "пташиний острів" Аль-сиярх.
Емірат Фуджейра розташований на узбережжі затоки Омана, прямо в серці Хаджарських гір. Гордістю емірату є піщані пляжі і гористі миси, мальовничі ущелини, безліч мінеральних джерел і зелені, а також одні з кращих місць в країні для підводного плавання на вході в Ормузський пролив.