Туристичне країнознавство

8.1. Туризм в Північно-Східній Африці

До країн Північно-Східної Африки відносяться Джібуті, Сомалі, Судан, Ерітрея, Ефіопія.

Особлива привабливість Джібуті в тому, що це відносно маловідвідувана мандрівниками країна. Вона практично складається тільки з міста-порту Джібуті. У столиці на березі океану стоїть побудований в неомавританському стилі Президентський палац, але більшість будівель міста мають типові риси колоніального стилю. Заслуговує уваги туристів Тропічний Акваріум Джібуті.

Сомалі як держава була відома ще в часи Давнього Єгипту - у той час цей регіон називали "Пунт". Основні визначні пам´ятки, доступні для туристів, зосереджені в столиці країни – Могадішо , заснованою арабськими колоністами приблизно в XII в.: Музей в палаці Гареса, побудованому ще в XIX столітті султаном Занзібара, мечеть XIII століття і безліч живописних будівель характерної афро-арабської архітектури, з візерунчастими стінами і тінистими внутрішніми двориками, багато хто з яких, на жаль, напівзруйнований або знаходяться в страхітливому стані.

Північна частина території сучасного Судану відома ще з античних часів як Нубія, яка існувала вже за часів Старого Царства давнього Єгипту (2755-2255 рр. до н. э.). Хартум, столиця Судану, заснована англійцями в XIX столітті на злитті Білого і Блакитного Нілу. Окрім колоніального центру міста, тут практично немає визначних пам´яток. Омдурман, місто-супутник Хартума. Одна з головних визначних пам´яток міста - могила Махді, одного з найшанобливіших в країні правителів. Ще одна визначна пам´ятка Белт Аль-халіфа, розташований практично напроти могили Махді.

Місце проживання королів Мерое між 592 р. до н.е. і 350 р. н. э., місто демонструє сильний єгипетський архітектурний вплив. Деякі храми все ще стоять разом із залишками декількох палаців і плавальним басейном. У пустелі, в 5 км. на схід від міста, збереглися королівські піраміди, де поховано декілька поколінь королів Мерое.

Національні парки Бома, Джідер, Саутерн, Німуле і ін. зараз знаходяться в запустінні.

Не дивлячись на свою відносну нерозвиненість в плані розвитку туризму, Ерітрея – унікальний історичний регіон, здатний по рівню таємниць і історичних загадок, що ховаються в її надрах, скласти конкуренцію Греції і Єгипту. Разом з Джібуті, Сомалі, Йеменом і Кенією, Ерітрея послужила прообразом легендарної "Землі Пунт". В давнину це був багатий регіон Африканського Рогу, про який єгипетські фараони буквально марили ще за 2900 років до нової ери. Також відома як "Земля Богів", це була область, яка торгувала в давнину такими популярними виробами як золото, спеції, дорогоцінний мирт і, на жаль для місцевої флори і фауни, чорним деревом, слонячою кісткою і рабинями. На жаль, в більшості міст (за винятком столиці) практично всі визначні пам´ятки були зруйновані за довгі роки війни. Проте, країна може запропонувати прекрасні пляжі Массауа і архіпелагу Дахлак, а також численні історичні ділянки. Визначною пам´яткою є і надзвичайно гостра місцева кухня.

Острів Нокра був сумно відомою італійською в´язницею смерті, а пізніше – російською військовою базою. Всі споруди збережені до цього часу і дуже популярні у туристів.

Один з туристичних девізів країни звучить: " Ефіопія – країна 13 місяців сонця" (за ефіопським календарем рік розбитий на 13 місяців). Дійсно, в середньому 346 днів в році небо над країною абсолютно ясне, а жара, завдяки великій висоті, не така сильна, як в навколишніх країнах.

Аксум – столиця стародавнього аксумського царства (1-е тисячоліття до н. э.), яким правила династія Соломонідов, що вважала себе нащадками царя Соломона і цариці Савськой.

Однією з головних визначних пам´яток країни є місто Лалібела, що було протягом довгих сторіч релігійним центром і місцем паломництва. На його території знаходяться 11 храмів, висічених в скелях. Найбільший з них, храм Христа Рятівника ("Бете Медхане Алем"), досягає в довжину 33,7 метра, завширшки 23,7 метра і у висоту 11,6 метра. Найбільш шанобливим з храмів є храм Діви Марії ("Бете Марйам"), де вікна мають форму римських і грецьких хрестів, свастик і плетених хрестів. Церква стоїть у великому дворі, який з неймовірними зусиллями був вирубаний прямо в скелі. Пізніше в північній стіні внутрішнього двору була висічена церква Хреста ("Бете Меськель"). На протилежній стороні двору знаходиться церква Богородиці ("Бете Денагиль"), присвячена мукам Пресвятої Деви. Через тунель-лабіринт можна пройти до інших скельних храмів, пов´язаних з двором. Церква Святого Георгія ("Бете Гийоргис"), покровителя ефіопів, грузин і англійців, вирубана у вигляді хрестоподібної в плані башти з рівною поперечиною хреста. Вона спочатку була вибита як цілісний блок в скелі, потім їй надали форму грецького хреста, і, нарешті, видовбали внутрішню частину. Дах церкви розташований на рівні поверхні землі, сама ж церква стоїть в глибокій ямі, і до неї можна добратися тільки через тунель.