Туристичне країнознавство

7.3. Туристичні ресурси Центральної, Східної та Південної Африки

В основному туристів до Анголи привертають її природні визначні пам´ятки – майже 1600-кілометрове океанічне узбережжя, буйний тропічний ліс, мальовнича савана і велика пустеля Наміб на півдні. У районах, вільних від військового і міжетнічного протистояння, збереглися унікальні племена, які до цього часу ведуть спосіб життя, близький до кам´яного століття, що привертає сюди і численні етнографічні експедиції і любителів "екологічного" туризму.

Луанда є столицею Анголи ще з колоніальних часів (заснована в1575 г). Місто славиться своїми спорудами колоніальної архітектури і вилкденими чудовою мозаїкою тротуарами, а також чарівним змішенням стилів і епох в плануванні і забудові міста.

Між Намібе і Томбва розташовані місця, де виростає Вельвічия мирабилис – унікальна рослина пустелі, яка зовнішнім виглядом нагадує гігантський восьминіг.

Спортивна рибалка у узбережжя Наміб – одне з найяскравіших вражень від Анголи у більшості туристів.

Республіка Ботсвана хоча і не володіє розвиненою інфраструктурою відпочинку, проте національні парки Імебок, Чобе, Нцкай-пан, діамантові розробки і унікальний живий мир, роблять Ботсвану достатньо привабливим місцем для екологічного туризму.

Столицею Габонської Республіки є Лібревіль – одне з найкрасивіших і цивілізованіших африканських міст, що зовні нагадує курортний Майамі-Біч.

Кращими морськими курортами країни вважаються райони Пуент-дені і Еквата Бич. Ламбарене відомий своїм Швейцер Хоспітал – крупним культурним і науковим центром, частина якого віддана під унікальний музей етнографії і місіонерки. Район мису Лопес на острові Манджі (біля Порт-жантіль) – фешенебельний і достатньо дорогою по африканських мірках курортний район, насичений казино, нічними клубами і барами.

Головна визначна пам´ятка Замбії — відомий гігантський водопад Вікторія заввишки120 м. і шириною майже2 км. — знаходиться в прикордонному районі країни на річці Замбезі у міста Лівінгстон.

Столиця країни, Лусака, навіть не існувала на початок XX-го сторіччя, до 1930-го року це було тільки маленьке і "сонне" сільськогосподарське село, що раптом стало столицею в 1931 р. Інша головна визначна пам´ятка в столиці – галасливий відкритий ринок Камвала – декілька торгових кварталів на південь від центру.

Зімбабве . Збереглися монументальні кам´яні споруди стародавньої цивілізації – Мономотапа (VI-XVIII століть). Національні парки Вікторія-фолс, Хванге, Матопо та інші – рясніють рідкісними тваринами і дивують красою пейзажів. Зімбабве на повній підставі займає видатне місце серед мисливських країн Африки – різноманітність природних умов і видів тварин, поєднання можливостей полювання на спеціалізованих мисливських ранчо і в умовах дикої природи, прекрасні розміри трофеїв, дуже високий рівень сервісу, робить її привабливою для найвимогливішого мисливця і мандрівника.

Малаві багата на мальовничі ландшафти, унікальні природні комплекси і особливо славиться своєю флорою. Багато з озер, особливо Ньяса, мають достатньо розвинені засоби обслуговування для воднолижного спорту і віндсерфінгу. Також створені непогані умови для плавання і пляжного відпочинку, є навіть розкішне "Парусне сафарі", що проходить по Ньясе і озерах Маломбе і Амарамба. У бухті Нката на березі озера Ньяса знаходиться один з найкрасивіших пляжів на Великих Озерах Східної Африки.

Лілонгве стала новою столицею країни в кінці 1960-х - на початку 1970-х.

Особливо заслужену славу Малаві приносять її рибні ресурси – озеро Малаві має більшу кількість різновидів риби, чим будь-яке інше внутрішнє водоймище в світі, тут мешкає більше 500 видів прісноводих риб і ракоподібних, що робить країну одним зі світових центрів спортивної рибалки і риболовецького туризму.

Природа Камеруна дуже різноманітна і надає мандрівникові можливість за один раз відвідати відразу декілька природних зон – від вологих екваторіальних лісів на атлантичному узбережжі до типових африканських саван і напівпустель на півночі країни. Живий світ Камеруну також украй різноманітний і охороняється в національних парках Де Коруп, Ваза (на північний схід від міста Марва), Бубанджіда (на межі з Чад), Бенуе, Джа, Кампо, Коуссері і інших.

Яунде – одна з найтихіших і спокійніших столиць Африканського континенту, практично все місто розташоване уздовж головної вулиці – авеню Кеннеді і на горбах, що оточують її.

Район Бафусам – Баменда володіє покладами вулканічних солей з унікальним складом, що містить практично всі відомі мікроелементи, і в майбутньому, можливо, стане одним з кращих бальнеологічних курортів Африки.

Кенія – одна з найколоритніших країн Африки, багатющий тваринний світ і протяжне океанічне узбережжя роблять країну одним з кращих туристичних об´єктів континенту.

Найробі ("місце холодної води") – одне з найбільших міст Східної Африки. Англійський форт, на місці якого виросло місто, був побудований на висоті майже 2 тис. м. для охорони однієї з перших залізниць континенту – Момбаса – озеро Вікторія. До визначних пам´яток столиці відносять Годинну башту в самому центрі міста, Будівля Парламенту з мавзолеєм першого президента Кенії Джомо Кеньятти (1891-1978 рр.), "Зміїний Парк", де подаються блюда національної кухні, а також довколишні Центр Жирафів Лангата.

Біля підніжжя гори Лонгонот, на висоті1880 м., лежить священне озеро масаев – Найваша, в районі якого мешкає більше 340 видів птахів і великої популяції бегемотів. На острові Кресент кублиться рідкісний африканський орел. У цьому ж районі розташовано озеро Богорія, яке називають найкрасивішим озером Африки.

Головне, ради чого туристи приїжджають в Момбасу – багатокілометрові пляжі на північ і південь від міста. Тут, на березі Індійського океану, серед тінистих пальмових гаїв, збудована безліч першокласних готелів і розважальних комплексів. Найбільш популярні пляжі в районі містечка Ламу, курортних зон Кикамбала і Ватаму, а також біля Ньялі, Малінді, Паті, Геді, Бамбурі, Шанзу, Киліфі і Момбаса.

Комори (Союз Коморський Островів) розташовані в стратегічно важливому місці у північного входу в Мозамбікський протоці, острови Коморські завжди привертали до себе увагу народів, що заселяють цей регіон. Острови відомі своєю унікальною живою природою, що "освоїла" ці землі в епоху відділення Мадагаскару від африканського континенту.

Мороні – найбільше місто архіпелагу і з 1962 року – його столиця (з1947 г– столиця французьких володінь), Мороні також відомий під його старим ім´ям Порт-о-бутре.

Одне з кращих місць для відпочинку на східному узбережжі – пляж Буні, що простягнувся уздовж всієї північно-східної частини Нгазіджа. Колись тут, в однойменному селі, розташовувалася столиця султанату Хамахаме, тепер же це місце являє собою тихе село, оточене двома приголомшуючими берегами.

Жителі Міцудже вважають, що вони захищені від джиннов духом святого, який був похований в довколишньому селі Іконі (заснована в XIV в). Легенда свідчить, що святий обіцяв захист і заступництво тому селу, де буде його могила. Жителі Міцудже викрали його тіло з Іконі і поховали його в своєму місті, а щоб ніхто не зміг викрасти потужності святого у них самих, вони побудували безліч фальшивих, абсолютно однакових могил, щоб заплутати і джиннів, і потенційних злодіїв.

Неподалік лежать і гарячі сірчисті джерела озера Лак-салю, що вважаються однією з кращих бальнеологічних зон острова.

Головна визначна пам´ятка Конго – річка Конго. Хоча ця річка офіційно зветься Заїр з 1971 року. Найзагадковіший лабіринт лежить між річкою і казковими Місячними горами – хребтом Рувензорі, який служить східним вододілом Заїру. У північно-східній частині грандіозної річкової дуги знаходиться водопад Стенлі - серія водопадів і порогів, по яких річка приблизно за100 км. спускається до висоти457 м.

Чад. Нджамена – столиця Чад. До самого свого перейменування Нджамена була відома як одне з найкрасивіших і спокійніших міст Сахеля, де виразно простежувався французький вплив.

Місто розподілене на дві частини – маленький "європейський" або "адміністративний" район і помітно більший і живіший "африканський". Тут можна побачити Велику мечеть Нджамени, Національний музей Чад з унікальною колекцією предметів культури Сарх (IX в н. э.).

Центральноафриканська Республика схожий на величезний парк, основні місця вечірнього відпочинку зосереджені в районі Кей-чинк, в 5-ти км. від центру міста. В центрі міста, на площі Республіки, розташована унікальна для Африки споруда - Тріумфальна арка, пам´ятник "імперії" людоїда Бокасси, що недовго проіснувала. Біля столичного річкового порту розташовані Президентський палац в помпезному псевдокласичному стилі.

Лесотто. Туристичне гасло країни – "Королівство в небі" – не далекий від істини, оскільки найнижча точка Лесото лежить на висоті більшої, ніж у будь-якої країни в світі. Практично всі тури по країні пов´язані з відпочинком на відкритому повітрі, а прекрасна рибалка форелі на гірських річках привертає сюди знавців зі всього світла (потрібна рибальська ліцензія, що видається Міністерством худоби). Майже 300 різновидів птаха і велика кількість видів диких тварин - досить значна цифра для країни що не має виходу до моря і лежачою на такій значній висоті.

Масеру – столиця, що розташована практично на західній межі країни.

Більшість туристів приїжджають в Куїтінг ради його вражаючої церкви з пісковика, знаменитого "печерного міста" Маситіс Кейв Хаус, розташованого біля міста і унікального природного явища, - на навколишніх скелях виявлені сотні відбитків слідів динозаврів, вік яких оцінюється приблизно в 180 мільйонів років.

Мадагаскар – один з самих унікальних куточків Землі, уламок стародавнього суперматерика Гондвана, Мадагаскар є міні-континентом, буквально насиченим екзотичними формами життя, багато хто з яких зустрічається тільки тут.

Антананаріву ("місто тисячі воїнів"), або як його часто називають тут – Тана, – столиця та найбільше місто острова. Головна визначна пам´ятка столиці – прекрасний монументальний ансамбль палаців Рува Амбухиманга. Одне з чудес Мадагаскару – Мертве озеро, що є невеликим (близько 50 на100 м.) водоймищем з майже чорною водою, затиснутим між гранітних скель. Глибина кристально-чистого озера близько400 м., але в нім немає абсолютно ніякої живності, і ще ніхто не зміг його перепливти.

Від Туамасини до Манакари на700 км. тягнеться канал Пангалан - житло мільйонів птахів і риб, а навколишні ліси заселені десятками видів реліктових тварин.

"Візитна картка" курортного Мадагаскару –острів Нуси-бе ("великий острів"), один з визнаних центрів міжнародного туризму. Космополітичний острів золотих пляжів, кокосових пальм, розкішних готелів і нічних клубів, Нуси-бе вічно заповнений відпочиваючими і вже зовсім не схожий на решту Мадагаскару. Найбільший в країні водопад розташований на річці Сакалеуна (висота близько200 м.).

Мозамбік – одна з найстародавніших держав світу. Люди проживають тут вже більше 2 мільйонів років, перші викопані останки Homo sapiens вперше були виявлені саме в цій області.

Туристів в країну привертають головним чином прекрасні піщані пляжі. Красиві береги Тофу, Мома були легендарними місцями ще зовсім недавно і швидко відновлюють їх колишню популярність.

Столиця країни Мапуту виросла на місці закладеного в 1781 році португальського форту, від якого збереглися кріпосні вали, старі знаряддя і трав´янистий внутрішній двір. Серед визначних пам´яток міста можна виділити Музей природної історії і вокзал, розроблений і побудований на початку XX ст. Ейфелем.

Острів Або де Мозамбік (зазвичай званий просто "Або") – маленький шматок землі, розташований в3 км. від материка і пов´язаний з ним мостом, був раніше столицею восточноафриканской колонії Португалії.

Одне з найбільш красивих місць на континенті – Морський Національний Парк "Архіпелаг Базаруто" в10 км. від узбережжя, з блакитними водами, піщаними берегами, чагарниками пальми, стародавніми кораловими рифами, плюс міріади тропічних риб, що населяють ці води. Тут можлива оренда швидкохідного катера для міні-круїзу навколо архіпелагу.

Намібія – унікальна країна, що володіє багатющою флорою і фауною, рідкісним поєднанням ландшафтів і геологічних структур. Пустеля Наміб – головна визначна пам´ятка країни і якнайдавніша пустеля миру, її вік оцінюється вченими в 60-80 млн. років.

Місто Очиваронго ("красивий") було засноване в 1892 р. Тут розташовані Центр збереження гепарда з розплідником пастуших собак і єдина в країні Ферма крокодилів, на якій розводять нільських алігаторів (до 30 тис. особин).

По всій північній частині узбережжя країни тягнеться ще один екзотичний район - Берег Скелетів. На700 км. тут протягнулися численні ділянки корабельних аварій – по всьому берегу видніються роз´їдені морською водою "ребра" загиблих кораблів (щільні тумани, часті в цих місцях, "привели" на мілину не одну сотню судів). Можна побачити колонію морських котиків на мисі Крос (друга за величиною в південній півкулі).

Столиця Намібії – Віндхук ("легковажний кут", частіше його назву вимовляють як "Віндук").

Навколо Віндхука розташовано декілька так званих "німецьких ферм" і численні парки - Окапука, Мелроуз, Дан-вілхун та інші, на території яких проводяться сафарі, спостереження за дикою фауною, а також організовується полювання на дозволених до відстрілу тварин.

На початку ХХ століття в цих місцях були виявлені лежачі практично на поверхні алмази, і на "Діамантовий берег" хлинули потоки спраглих наживи.

Містечко Аї-аїс, відоме своїми гарячими джерелами і тим, що саме тут бере свій початок Фіш-рівер-каньон, що вважається другим за величиною в Африці після ущелини Блакитного Нілу в Ефіопії. А недалеко від самої річки Фіш, у відкритій в 1969 р. печері "Аполлон-11", знаходяться найстародавніші в Африці наскальні малюнки – їх вік оцінюється в 27 тис. років.

Руандська Республіка відома своїм озером Киву, що є найкрасивішим з Великих озер Африки. Уздовж зони Великого Африканського розлому протягнувся ланцюжок величних вулканів, діючих, так і вимерлих, – якнайкраще місце для піших екскурсій і треккинга.

Республіка Бурунді відома національними парками Кивіра, Рузізі, Рувуву і природними резерватами, в яких проводяться сафарі і автомобільні тури.

Не дивлячись на невеликі розміри, Свазіленд має широкий діапазон екологічних зон і природних комплексів, від савани на сході до тропічного лісу на північному заході, з численними "латками" финбоса ("прекрасний чагарник") – "візитної картки" Південній Африці.

Лобамба – серце долини Езулвіні, "королівської долини Свазіленда", місце розташування резиденції короля – палацу Ембо Ройал, і місце діяльності законодавчих органів країни.

Танзанія – один з найцікавіших туристичних регіонів Східної Африки. Величезні території Національних парків (Серенгеті, Кіліманджаро, Руаха, Тарангире і ін.) з колосальною різноманітністю тваринного світу, величезні конуса стародавніх вулканів, красиві ландшафти Центрального плато і зони Великого рифта, протяжне морське побережжя і живописні острови, унікальна культура місцевих племен, – все це додає країні неповторний колорит і велику привабливість для гостей.

Дар-ес-салам (або просто Дар, як його називають місцеві жителі) – стара столиця країни і одне з найбільших міст регіону. До визначних пам´яток міста відносяться палац султана Маджіда (XIX ст.), Годинна башта (1961 г), мечеті Ібадді, Мемон, Сунні,

Занзібар – "острів-заповідник", колись відомий як "Острів спецій", лежить в40 км. на схід від континентального узбережжя.

Уганда лежить в зоні Східно-африканського рифта (зони розломів земної кори), тому різноманітність пейзажів і рельєфу – один з "козирів" країни. Озера Вікторія, Альберта, Кьога, Едвард і ін., водопад Кабарега і річкова система Білого Нілу є унікальними природними комплексами, а парки Рувензорі й Ачоле вважаються одними з кращих в Африці.

Кампала – столиця країни, яка, як вважають, була побудоване на семи горбах. Головна визначна пам´ятка столиці – Музей Кампали з обширною колекцією експонатів з області археології, етнографії, музики і науки, а найцікавішою особливістю музею є його збори традиційних музичних інструментів, на яких дозволяють грати будь-якому відвідувачеві. Цікавий собор Рубага, а на горбі Касаубі розташовані гробниці "шинку" – королів Уганди, побудовані в 1881 році, - величезні традиційні будівлі з очерету, тканини і кора, священне для Уганди місце.

Рафтінг по "білій воді" Нілу і прогулянки на каное по численних протоках між островами озера Вікторія залишають незабутні враження у туристів, тим паче, що місцевий клімат – один з "найздоровіших" в країні.

Екваторіальна Гвінея дуже бідна країна. Населення країни, особливо на материковій частині, зберегли достатньо сильні народні традиції, особливо велике значення різних культів і чорної магії.

Малабо – не найбільше місто в Екваторіальній Гвінеї, але напевно найбільш яскравий і дружньо налаштований до туристів. Пиво дуже дорого, але місцеві пальмові вина і традиційний напій "маламба", зроблений з цукрового очерету, доступні всюди.

Зеленіші і більш незаймані людським втручанням, ніж навіть довколишні Острови Зеленого Мису, острови Сан-Томе і Принсипи також і безпечніші і красивіші, ніж більшість країн африканського материка. Сан-томе – мальовниче невелике місто на північно-східному узбережжі головного острова. Захоплює красивий отвір в скельному масиві Боку де Інферно ("Рот Пекла") поблизу від пляжу – одна з найбільш популярних місцевих визначних пам´яток. Особливо привабливий маршрут до вимерлого вулкана Піко-Де-Сан-Томе (2024 м.), найвищій точці на острові, з вершини якої відкривається абсолютно дивовижний вигляд. Принсипи – дуже маленький острів. Оскільки відвідувачі на острові рідкісні.

Сан-антоніо – столиця острова, з колоніальною архітектурою, подібною Сан-томе, тільки скромнішою, та і самі розміри будівель тут здаються якимись іграшковими.

Південно Африканська Республіка (ПАР) Національні парки Крюгер, Калахарі-гемсбок, Кагга-кхама і інші численні заповідники і резервати, гарантують зустріч із слонами, носорогами, буйволами, левами і леопардами, влаштовуються полювання за межами заповідників на крупних копитних. У то-ж час поряд можна помилуватися на пінгвінів і морських котиків. Унікальні Драконові гори і Вельд, що є і природним пам´ятником і гірським курортом, центром гірськолижного спорту Африки.

У Дурбане, фешенебельному місті-курорті, що славиться своїми східними базарами, золотими пляжами і розташованим неподалеку узмор´я Індійського окена, – кращі місця відпочинку, підводного полювання, серфінгу і ін. активних форм відпочинку у все Африці.

Кейптаун (осн. 1652 р.) – один з кращих у світі ботанічних садів, авеню Джордж, заповнена художниками і ремісниками, особняки староголландської архітектури, пишні будівлі вікторіанської епохи, численні пам´ятники і музеї, символ міста – Столова гора, сафарі в резервацію "Кагга-кхама". З Кейптауна починається знаменитий "Рут Гарден" – "Садовий шлях" – один з найкрасивіших в світі екскурсійних марщрутів. В Йоханнесбурзі розташована діамантова фабрика, у Кимберлі у самому центрі цього міста-музею знаходиться "Велика Дірка" – найбільша в світі рукотворна прямовисна свердловина, яка поклала початок "діамантовій лихоманці" на початку століття, за невелику плату можна спробувати знайти алмаз самостійно.