Туристичне країнознавство

7.2. Індустрія туризму в Західній Африці

До країн Західної Африки входять Бенін, Буркина-фасо, Гамбія, Гана, Кабо-Верде, Ліберія, Сьєра-Леоне, Мавританія, Малі, Нігер, Нігерія, Гвінея, Сенегал, Того.

Республіка Бенін має вихід до заливу Бенін. Її столицею є Порто-ново, але уряд і велика частина бізнесу давно переїхали на захід в Котону.

Найбільшим містом Беніна є порт Котону. В першу чергу туристів в Котону привертають Національний музей і ботанічний сад. Котону пропонує величезний вибір місцевих і міжнародних ресторанів, а також безліч яскравих барів і нічних клубів в районі Жонке. Основною визначною пам´яткою міста є величезний, живописний ринок Гран Марші де Дантокпа.

Місто Абомей – стародавня столиця великого королівства Дагомея. Головна визначна пам´ятка міста – відновлений Королівський Палац Фону і музей усередині. Палац Фону прикрашений унікальними бронзовими барельєфами, які були оголошені ЮНЕСКО як об´єкти загальнолюдської спадщини.

Республіка Буркіна-фасо приблизно перекладається як "країна чесних людей".

Уагадугу (або Уага), що стоїть на перехресті декількох стародавніх торгових маршрутів, це швидше велике провінційне місто, чим мегаполіс. Собор, розташований біля Палацу Моро-наба, є найбільшою церквою в Західній Африці.

Водоспади цікаві весь рік, але дійсно вражають уяву в дощовий сезон.. У десяти кілометрах від водопадів лежить озеро Teгреакуте.

Вахигуя – типове місто Буркина-фасо. Багато хто приїжджає сюди для паломництва в місцеву мечеть в ознаменування закінчення Рамадана, тут також розташований Масон-дю-наба-кaнгo, королівський палац правителів королівства Ятенго.

Республіка Гамбія невелика країна Західної Африки, столицею якої є Банжул – одна з найменших африканських столиць, місто розташоване на острові в гирлі річки Гамбія і є кращим відправним пунктом для поїздки на пляжі атлантичного узбережжя країни.

Прямо з центру міста можна зробити екскурсію на пірогах або моторних човнах в затоку Ойстер – місце для гнізд мільйонів перелітних і ендемічних птахів і район живописних мангрових лісів, що користуються також заслуженою славою місця самої хорошої спортивної рибалки.

У декількох кілометрах на північний захід від Серекунда починається смуга атлантичних курортів – Бакау, Фаджара, Котові і Кололи. У цьому районі на10 км. берегової лінії доводиться більше 20-ти першокласних готелів, центри водних видів спорту, поля для гольфу і інші атрибути турсервісу.

Республіка Гана – одна з самобитніших країн африканського континенту. Сучасна Республіка Гана була утворена з британських колоній Голд-кост (Золотий Берег) і Тоголенд, яка стала першою країною регіону, що отримала незалежність (1957 г).

Аккра – перше крупне поселення на місці сучасної столиці Гани було засноване племенами "га" в XV столітті н.е.

Головною прикрасою міста в наші дні є численні старовинні квартали з їх занепадаючими колоніальними особняками і традиційною помпезністю. Площа Незалежності Аккри, лежача на схід від центральної частини міста, на думку багатьох, копіює Червону Площу в Москві і є місцем проведення святкових парадів.

На схід від столиці знаходиться один з кращих пляжів країни – Прампрам. Популярний курортний район Пекла розташований в самому гирлі Вольти і вважається найулюбленішим морським курортом жителів столиці.

Гану не дарма називають "країною фортець" – уздовж всього узбережжя простягнулася ціла низка старовинних фортів, заснованих європейцями, – на250 км. берегової лінії тут доводиться 15 фортів і замків, внесених здебільшого до списку Усесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Головне місто регіону – Кейп-кост, славиться своїм замком Карлсберг (1653 г) і довколишнім замком Форт-уїільям (1730 г) в містечку Аномабу.

На північ від Кейп-кост знаходиться невеликий (357 кв. км.), але дуже популярний у туристів Національний парк Какум, створений в 1932 році для охорони приберегової флори і фауни. Тут мешкає 7 різновидів приматів, приблизно 350 видів метеликів, 250 видів птахів (включаючи п´ять різновидів птаха-носорога), близько 40 видів крупних ссавців і приблизно 100 різновидів рептилій і амфібій, яких можна спостерігати в їх природному середовищі.

Колоритне село палі Мзулезу розташоване посеред озера Тадане, в90 км. на захід від Такораді. А в озері Акатеки живуть священні крокодили, церемонія годування яких проводиться щодня, окрім середи. Кенотаф першого президента Гани знаходиться в Нкрофуле (90 км. на захід від Такораді).

Республіка Кабо-Верде острови не можуть похвалитися прекрасною природою або шикарними пляжами, але багато туристів для того і приїжджають сюди, щоб відпочити від цивілізації. Досить сказати, що в 2000 році у берегів цих островів зареєстровано 6 світових рекордів по розмірах і вазі виловленої риби.

Столиця країни – Прая, розташована на гірському плато, яке так і називається, – Плато, не багата якими-небудь архітектурними вишукуваннями і визначними пам´ятками, зате володіє двома прекрасними пляжами на захід від центру - Прая Мари і Куебра Канела.

Республіка Ліберія – це тропічні ліси з цінними породами дерев і гарне океанське узбережжя – основні визначні пам´ятки країни. Атлантична берегова лінія тягнеться майже на580 км., з яких більше половини, – прекрасні піщані пляжі. Через досконалу відсутність сучасної інфраструктури відпочинку багато пляжів перебувають в запущеному стані. Плавання і веслування до цього часу популярні в районах пляжних піщаних берегів Ліберії.

Дайвінг-сезон триває з грудня по травень, коли море найпрозоріше, а клімат достатньо сухий. Є хороші умови для рибалки в річках Сент-Пол і Meсурадо, по узбережжю і на озері Пісо, де збереглися традиційні рибальські села. Монровія – столиця країни, сильно розтягнута по узбережжю океану і розітнута численними бухтами, лагунами і скелястими мисами. У80 км. від Монровії лежить озеро Пісо - ідеальне місце для лову риби і этнотуризму. Озеро має хороші умови для водних видів спорту.

Республіка Сьєрра-Леоне означає в перекладі з іспанської "Левові гори". Основні визначні пам´ятки розташовані у Фрітауне: Національний музей, ботанічний сад. Столиця країни – одне із старих міст Західної Африки - в 1787 році англієць Гренвіл Шарп заснував тут поселення для звільнених рабів – Фрітаун, сучасну столицю Сьєрра-Леоне. Центр міста забудований двух- і триповерховими будинками в стилі англійських міст XIX століття. Тут-же розташовані і університетський коледж Хура-Бей, заснований в 1827 році, а також Національний музей. Острови Шербро і Банана, широко відомі у минулому як курортні райони, в даний час практично пришли в занепад, а прекрасні пляжі не використовуються.

Ісламська Республіка Мавританія держава на північному заході Африки, омивається Атлантичним океаном. Столиця – Нуакшот (близько 700 тис.). Адміністративне ділення - 12 районів, столиця виділена в окремий округ. Населення – 2,9 млн (2004 р.); араби, бербери - ївши, 80%, останні - негроїдні народи (тукудер, пель, волоф, бамбара і ін.), 25% населення – кочівники. Тут мешкають також морські черепахи, тюлені і кити.

Хоча сьогодні Малі є однією з бідних країн в світі, країна має довге і прославлене минуле, оскільки впродовж багатьох століть вона була невід´ємною частиною великих африканських імперій – Гана, Сонгхаї і Мандінке. Бамако – столиця, місто прикладає безліч зусиль для відновлення своєї минулої репутації "столиці Сахеля". Місцевий Національний Музей - один з кращих етнографічних музеїв в Західній Африці.

Місто Ніоно відоме як "Венеція Малі" із-за її системи каналів і проток, що перетинають все місто, а місцева цегляна мечеть майже так само знаменита, як прославлена Мечеть Дженне.

Нігер стрімко виріс за останні два десятиліття, і має безліч сучасних урядових будівель, яскраву вуличну ілюмінацію і сучасні дороги. Але не дивлячись на його сучасну фактуру, місто все ще має африканський колорит і чарівливість.

Агадес славиться своїм стародавнім фортом і Вікс-квартье – старими кварталами міста. Дуже гарна місцева Велика Мечеть, повністю відновлена в 1844 р., з подібними до піраміди мінаретами і дерев´яними підмостками, досконалий приклад суданської архітектури.

Зіндер – колишня столиця Нігера, що знаходиться на стародавньому торговому маршруті між Агадесом і Кано в Нігерії, є другим за величиною містом в країні.

Досо (названий по імені духу До-до) – важлива ісламська цитадель, резиденція Джермакойе – релігійного лідера джерма, його палац в суданському стилі може бути відвіданий тільки по спеціальному дозволу.

Африканська держава Нігерія не має собі рівних по кількості музеїв і по кількості зібраних в них експонатів серед інших країн Тропічної Африки. Музеї ґрунтувалися зазвичай в тих районах, де проходили археологічні розкопки або випадково виявлялася велика кількість творів стародавньої культури.

У столиці штату — місті Джос — в 1952 році був відкритий перший Національний музей Нігерії. Тепер він став визначною пам´яткою в масштабах всієї Тропічної Африки. Спочатку Музей призначався для експонування унікальних теракотових статуеток, які були виявлені в околицях міста ще в 1944 році. Цими статуетками були зразки стародавньої «культури Нок», названої так на ім´я сіл, де були виявлені перші знахідки.

Заповідник в центральній частині країни, на правобережжі басейну річки Бенуе. Створений в 1955 році, площа 225 тис. га. Охороняє природні комплекси сухих саван, заболочених лісів на вододілі приток Бенуе — річок Гаджі і Гонгола. У фауні представлені типові тварини африканських саван — слон, жираф, антилопи, лев, леопард.

Республіка Гвінея в першу чергу привертає гостей своїми мальовничими піднесеними ландшафтами нагір´я Фута-джаллон.

Центр Конакрі цілком сучасний і є комплексом офісних і банківських будівель між Ру-дю-Нигер і Аве-де-ля-републіка. Національний музей має в своєму розпорядженні велику колекцію масок, скульптури і національних інструментів, розміщеною в просторій експозиції будівлі в стилі паризького Лувру. Плато Фута-джаллон – одна з головних природних визначних пам´яток країни разом з водопадом Бафара і порогами Фуяма.

Кейп Верга на півдорозі з Боффа в Боке – один з кращих пляжних районів країни, абсолютно пустинний протягом всього тижня, на уїк-енд він перетворюється на кипляче життям прекрасне курортне містечко.

Нзерекоре на межі з Ліберією – "столиця лісової країни" (і контрабандистів), найдешевше місто Гвінеї і відправна крапка для екологічних екскурсій в лісову зону, що славиться своїми мешканцями - лісовими слонами, численними приматами, також це одне з небагатьох місць в Африці, де ще можна зустріти лісового леопарда.

Сенегал – одна з самих відвідуваних туристами країн Західної Африки. Столиця країни – Дакар – великий торговельний і туристичний центр Західної Африки, що володіє до того ж достатньо рівним і прохолодним кліматом. Головними визначними пам´ятками столиці є Білосніжний Президентський палац, побудований в 1906 р. на березі океану, оточений прекрасним парком. Недалеко від центру міста підноситься Гранде-моське ("Велика Мечеть", побудована в 1964 р. за образом і подобою великих мечетей Медіни - немусульманам вхід заборонений!).

Одна з головних визначних пам´яток Сенегалу – озеро Ретба. Його унікальною особливістю є колосальний вміст у воді різних солей (в першу чергу магнію), причому концентрація їх тут в 10 разів вище, ніж у водах Світового океану – близько 350-380 гр на літр. Особливі галофітні бактерії – єдині мешканці цих вод, додають озеру характерний рожевий колір. Недалеко від озера знаходиться черепашачий заповідник.

Риболовецьке село Млоп пишається своїм баобабом віком більше 400 років і Етнографічним музеєм. Острів Карабан, розташований на річці Казаманс, був важливим центром колонізації країни.

Тоголезька Республіка субекваторіальна країна. Тоговілль – крихітне місто на північному березі озера. Зараз це головний центр практики і розповсюдження "вуду". Головні визначні пам´ятки району – палац правителя Млапа III, церква з гарними вітражами і картинами жахливих мук відомих африканських святих, і художній кооператив, що складається з декількох будівель з ремісничими майстернями різних напрямів.

Національні парки країни – Кве, Керан та інші природні резервати, які не можуть похвалитися рідкісними видами тварин. Центральне Того – місцеположення головного національного парку країни, Форет-де-фазао, який знаходиться в красивих невисоких горах Малфакасса, в області лісистої савани з різноманітністю водопадів, круч і скелястих горбів.