Туристичне країнознавство
7.1. Проблеми розвитку туризму в Північно–Західній Африці
Північно–Західна Африка включає 4 країни: Туніс, Марокко, Лівію та Алжир.
Туніська Республіка – північна африканська країна з виходом до Середземного моря з однойменною столицею. Її інтенсивний розвиток почався тільки в 80–і роки ХХ століття. Але в історичному плані – це один з найстародавніших курортів світу – ще в часи фінікійців, Давнього Єгипту і Римської імперії тут відпочивали представники знаті. Зараз Туніс – це1200 км. піщаних пляжів, сотні сучасних готелів, відмінні джерела термальних вод, на яких збудовані сучасні бальнеологічні центри, а також безліч історичних пам´ятників.
Туніс (заснований в IX ст. до н. э.) – столиця (з 1956 р.) і головний порт країни, розташований на березі однойменного озера. Центром Тунісу вважається оточена стінами Медіна ("старе місто"), що розкинулася навколо мечеті Джамі эз–Зейтуна (Зітуна, "Мечеть Оливи", 703 р.), – духовного центру країни, оточеного численними медресе.
Вузькі вулиці, мечеті, ринки і магазини Медіни – основна визначна пам´ятка міста. У верхній частині Медіни, поряд з касбою ("цитадель"), знаходиться Площа уряду, навколо якої розташовані установи державної влади країни, серед яких найбільш колоритна будівля міністерства закордонних справ, – Дар Ель–Бей (Будинок бея).
Поблизу розташований Сук эль–Аттарин – найекзотичніший квартал міста, що виріс на місці середньовічного ринку пахощів. Тут і зараз продають різну парфюмерію і прянощі. Найстаріша будівля міста – Дар эль–Хаддат. Медіна Тунісу в 1981 р. внесена до списку Світової Спадщини ООН.
Одна з головних визначних пам´яток столиці – Національний музей Алаун (Музей Бардо) в палаці Дар Хуссейн (Бардо) недалеко від туніського Парламенту – це найбільший музей Магріба з найбільшою в світі колекцією римських мозаїк, а також з великими колекціями археологічних знахідок всіх епох. Публічна бібліотека міста – найбільше (після Каїра) на ісламському світі сховище арабської літератури, а Університет Тунісу майже не поступається за віком знаменитому Оксфорду.
На північ від респектабельного району Ла Гулетт, в 35 км. від столиці, знаходяться розвалини стародавнього Карфагена (заснований в 814 р. до н. э.) – столиці однієї з великих держав античності. Тут був центр торгової імперії фінікійців, в яку входило практично все Середземномор´я, тут сходилися торгові шляхи через Сахару і Західну Азію, тут гриміли відомі битви пунічних воєн і розцвітали великі імперії. До наших днів тут, на схилах горба Бірса, збереглися руїни терм Антоніна Пія – одного з найбільших курортних комплексів того часу, поступливого в розмірах лише термам Траяна в Римі, численні римські вілли, залишки Капітолія, амфітеатру на 50 тис. глядачів, водосховища і 70–кілометровий акведук, прокладений до Карфагена з храму Води в Зігване, античне кладовище на місці храмів Таніта і Баала (Аммона), а також численні античні портові споруди, що протягнулися уздовж всього узбережжя. Велика частина споруд античного періоду сильно зруйнована.
Перлиною Тунісу називають містечко Сиді–бу–саїд, чиї скелі стали стінами будинків, що поселилися біля підніжжя, забарвлені в сліпучо–білий і блакитний колір, на вершині скелі височіє "рибат" (фортеця), а з оглядового майданчика у маяка на вершині скелі (до речі – побудованого з уламків форту IX ст.) відкривається приголомшливий вигляд на столицю і околиці. Це чудове місце для прогулянок серед вузьких мощених вулиць, що вистилають старими кам´яними плитами. Чарівна також православна церква Олександра Невського, побудована російськими моряками в 1939 р. (майже всі вони покояться тут же, на церковному кладовищі.
Хаммамет – стародавній риболовецький порт і один з найбільш популярних морських курортів країни. На місці міста в 180 р. н.е. з´явилася римська колонія Путпут, перейменована згодом арабами в Хаммамет ("місце для купання"). Медіна – головна історична визначна пам´ятка міста, є чотирикутною фортецею на самому березі моря, з Великою мечеттю (X ст.) і ринком. Поряд з Медіною знаходиться колишня усипальня Сиди Бу–хадіда, а також побудований із застосуванням античних елементів живописний будинок Георга Себастіана, в саду якого щорічно проводиться Міжнародний фестиваль мистецтв.
Табарка ("місце, покрите чагарником"), розташована у підніжжя гірського масиву Крумірія, – старовинний фінікійський порт з Генуезькою фортецею (XVI ст.), живописними скелями, що отримали за свою форму назву "Голки", і ідеальне місце для любителів підводного плавання і рибного лову.
Другий за величиною після столиці місто Тунісу – Сфакс.У цьому крупному промисловому місті, збереглася безліч цікавих туристичних об´єктів – стіни аглабитської Медіни з широкими комірами Баб Эд–диван ("Ворота Ради", XIV ст.), мечетями Джамі эль–Азузейн ("мечеть Двох Старих", 849 р.) з масивним мінаретом і Сиди Ель–бахрі ("Повелителя моря"), три монументальні арки, палац Дар Джеллулі (XVII ст.), в якому зараз розташований Музей народних традицій, а також Археологічний музей.
"Столиця Сахари" – Нефта, вважається другим після Кайруана релігійним центром країни, і налічує 24 мечеті із золотими куполами, багато хто з яких був побудований в період XV–XVI ст. Тут також розташований так званий "кошик" – улоговина в скелі, що дає почало безлічі чистісіньких артезіанських джерел, що дають життя безводній пустелі.
Королівство Марокко розташоване на крайньому північному заході Африки. Береги омиваються Атлантичним океаном та Середземним морем. Столиця – Рабат. У діловій столиці Марокко, Касабланці – Велика мечеть Хасана II, в діловій частині міста височіє монументальна глиба кафедрального собору Нотр–дам, руїни міста Анфа, що знаходиться поряд. У Фесе – місті, куди біг Магомед, коли в мецці йому загрожувала небезпека, – мечеть Мулай–ідріс (IX століття), одна зі святинь, що найбільш охороняються, — немусульманам і тваринам заборонено навіть наближатися до неї. У місті також знаходиться один з перших сучасних термальних центрів в королівстві, один із старих університетів світу, близько 800 мечетей. Як і всі марокканські міста, Фес роздільний на дві частини – стару Фес Ель–Балі і нову Фес эль–Джедид, де знаходиться літній палац короля.
Агадір – кращий атлантичний курорт Марокко, з безкрайніми піщаними пляжами і чудовим кліматом. Містечко Уалідія (між Сафі і Ель Жадіда) славиться своїм приголомшливим пляжем. На півночі – популярний курорт Танжер. Окрім прекрасних пляжів і відмінного сервісу, одна з його головних визначних пам´яток – базари. У самому центрі знаходиться Гран Зокко (Великий базар), де допізна йде азартний і галасливий торг, показують своє мистецтво заклинателі змій, дресирувальники мавп, фокусники.
Ессувейра, за старих часів місто піратів, зараз дуже популярне серед виндсерфінгістів і дайвінгістів.
До визначних пам´яток Алжирської Народної Демократичної Республіки відносяться: численні руїни стародавніх міст фінікійців, карфагенян, римлян і візантійців на побережжі країни. Країну відвідують близько 1 млнтуристів.
Столиця країни – стародавнє місто Алжир, розкинувся амфітеатром на горбах у однойменної бухти. Своєрідна арабська "касба" в старій частині міста з химерним безладом вузьких вулиць і одноповерхових будинків з плоскими дахами, стрункими мечетями та іншими будівлями в східному стилі. Серед них виділяються побудовані в XVII столітті мечеть–усипальня Сидд Абдаррахман і мечеть Джамі–аль–джадід, "старе місто", музей стародавньої історії і античності. У Оране – Велика мечеть (XVII ст.) і цитадель (XVIII ст.).
Соціалістична Народна Лівійська Арабська Джамахирія – держава в Північній Африці на узбережжі Середземного моря. Столиця – Тріполі (біля, 1.5 млн). Лівія – член ООН (з 1955 р.).
Столиця країни була заснована фінікійцями під ім´ям Oea в VII ст. до н.е. В наші дні це дивно красиве місто часто навіть називають його образним ім´ям – Аруса аль–Бахар аль–Мутавассат ("Наречена Середземномор´я"), хоча араби називали його Тарабулус–ель–гарб. Слід звернути увагу на мечеть Ахмад–паши Караманлі, одну з найпривабливіших в місті. Розташована біля входу на центральний ринок, на невеликій відстані від палацу, вона була споруджена в 1711 році засновником Караманлійськой династії і губернатором Тріполі Ахмад–пашою. В центрі її дах над прикрашеним прекрасним ліпленням святилищем вінчають 25 куполів. Окреме приміщення призначене для гробниць самого Ахмад–паши і членів його сім´ї, а над ним підноситься восьмикутний мінарет в типово турецькому стилі. Мечеть Гурги, побудована Юсуфом Гурги в 1833 році, викликає інтерес у безлічі туристів своєю витонченою архітектурою – її дев´ять колон підтримують дах з шістнадцятьма невеликими куполами. Мінарет мечеті, найвищий зі всіх мінаретів Тріполі, восьмикутної форми і має два балкони.
Толомея (Птоломея) – вишукано прикрашений Еллінський Палац є основною визначною пам´яткою цього стародавнього міста. Споруда відноситься до I століття до н.е. з пізнішими, I століття н. э., прибудовами. Сирена – Храм Аполлона, одна з самих старовинних будівель міста, споруджене в VII столітті до н.е. з пізнішими прибудовами, що проводилися протягом подальших 300 років. Написи з іменами римських священиків цього храму до цього часу читаються по обох боках входу. У головного вівтаря при вході збереглося дренажне пристосування, по якому стікала кров жертовних тварин. Фонтан Аполлона розташований відразу за Храмом. Тут же, імовірно імператором Трояном в 98 р. н.е. були побудовані Великі Терми, але після того, як вони були зруйновані під час Єврейського погрому, в 119 р. н.е. їх відновив імператор Андріан.