Туристичне країнознавство
4.6. Туристичні ресурси Румунії, Болгарії, Албанії
Південно-західна сусідка України є одночасно причорноморською, придунайською та карпатською країною. Природа і культура Румунії надзвичайно різноманітні і цінні. До списку Світового надбання ЮНЕСКО включений унікальний світ дельти Дунаю. Визначними природними туристичними об´єктами Румунії є гори Феґераш, Залізні Ворота на Дунаї, гори Бучеґі, мальовничі місцевості Буковини. І все ж туристичну привабливість країни не в останню чергу визначають хребти Східних південних Карпат, які є ніби віссю Румунії, на південь від якої знаходиться Нижньодунайська низовина, на схід – плато Сучава та Бирлад, на захід – Трансільванське плато з горами Біхор, Металіфери, Зеранд та Середньодунайська низовина. Найвідомішими курортами румунських Карпат є Прєдял, Пояна-Брашов, Сіная, Бушмені, Пелтініш, Кея, Лаку-Рошу, Борсек, Ковасна, Семенік та ін.
Важливу роль у формуванні рекреаційного господарства Румунії відіграли бальнеологічні ресурси. Знамениті європейські бальнеологічні курорти Баїла-Еркулане та Синджорз-Беі знаходяться саме тут. В країні сконцентровано близько 30% запасів мінеральних вод Європи та функціонує понад 160 бальнеологічних курортів. Ватра-Дорней, Буштені, Баїла-Говора, Баїла-Олєнешті, Ковасна, Келіменешті, Сіная, Сленік-Молдова та ін. На Нижньодунайській низовині неподалік від Бухареста знаходиться курорт Амара. Відомими румунськими приморськими бальнеологічними курортами є Мангалія та Ефоріє, бальнеогрязекліматичним – Текіргьол.
Румунії належить225 кмчорноморського узбережжя. Придатною для рекреаційного використання є південна його частина. Румунські приморські курорти – Мамая, Ейфоріє, Костінешті, Нептун-Олімп, Юпітер, Венера, Аврора, Сатурн, Мангалія – розташовані переважно на низовині і мають дрібно піщані, з домішкою черепашок, пляжі.
В Румунії багато величних фортифікаційних споруд. Найцікавішими є замки в Гунедоарі (вважається найкращим зразком готики в країні), Брані, Ришнові, Феґераші.
Історичні центри середньовічних міст Трансільванії – Сігішоара,Сібіу, Брашов, Бістріца, Арад, Клуж-Напока – вражають гармонійним поєднанням австро-угорських та румунських архітектурних впливів.
Цікаві туристичні об´єкти знаходяться в Бухаресті. Місто стало столшицею Валахії (Волощини) в 1459 р., коли володарем був Влад Тепеш (Дракула). Найважливішими туристичними об´єктами міста є Тріумфальна арка, бупинок Республіки, палац Котрочені, церкви Куртя-Веке, Міхай-Воде, палац Моґошоая, руїни королівського палацу. Снаґов – передмістя Бухареста – цікаве своєю церквою на острові посеред однойменного озера (тут було поховано Влада Депеша, однак в 1931 р. виявили, що тіла в могилі немає) та палацом у стилі італійського Відродження.
Важливими туристичними центрами Румунії є Констанца (мечеті і православні собори, генуезький маяк, руїни римських міських мурів), Тулча (мечеть Азізі, грецька православна церква), Суліна (церкви, маяк, канали, пляж), Ясси (Собор Молдавської митрополії, церкви Трьох Ієрархів та св. Ніколає Домнеска, Будинок Дософтея, Університет, ботанічний сад).
Кожен регіон Румунії має власний колорит. Найвідоміші фольклорні та музичні фестивалі проходять влітку в Тулчі, восени в Трансільванії, на початку зими в Ораді.
Ще однією придунайською, причорноморською, та балканською країною є Болгарія . Відома країна своїми бальнеологічними ресурсами (майже 500 мінеральних джерел, родовища лікувальних грязей). Саме в Болгарії знаходиться найгарячіше джерело мінеральної води в Європі – Сапарєва-Баня (+91,5°С). Курорт Велінґрад (Західні Родопи) використовує з лікувальною метою воду 72 термальних джерел і є одним із найбільших у країні лікувальних центрів, що спеціалізуються на захворюваннях опорно-рухового апарату, периферійної нервової системи, нирок, кишечника, серцево-судинної системи, гінекологічних хвороб. Великою популярністю користуються санаторно-курортні заклади бальнеологічних курортів Кюстенділ, Мерічлері, Овча-Купел, Слівенскі, Сюарозаґорскі та Хасковскі-Мінерални-Бані, Хісаря; бальнеогрязьових – Баня, Бургаскі-Мінеральни-Бані; бальнеокліматичних – Банкя, Берковиця, Виршец, Горна-Баня, Нереченскі-Бані, Стрелча, Тузла, Шабла.
Півострів у Чорному морі, де знаходиться місто-музей Несебир , був заселений вже в II ст. до н.е. В межах потужних мурів болгарами колись було збудовано 40 храмів, з яких до наших часів дійшло – переважно в руїнах – біля 10: Іоанна Хрестителя, Пантократора, Світого Стефана, Христа Спасителя. Серед інших об´єктів ЮНЕСКО: скельний монастир Іваново (фрески ХІІ-ХV ст.); гробниця Свєштарі, побудована III ст. до н.е. для фракійського правителя та його дружини; Мадарськийвершник (єдиний у Європі монументальний рельєф, що зберігся з часіі раннього середньовіччя, висота23 метри); церква Св. Бояна в Софії (ХІ-ХІІІ ст.); фракійська гробниця в Казанлику, Рільський монастир, оточений муром заввишки24 м та завтовшки2 м (X ст., важливий центр становлення національної свідомості болгар), природний заповідник Срєбирна («ельдорадо» водоплавних птахів).
В країні збереглося (переважно в руїнах) лише декілька античних та середньовічних фортець: Баба Віда у Відіні, Царєвєц у Веліко-Тирново, Тримонціум у Пловдові, Хісаря, Шумен, Пліска, Русе. Особливе місце в історії країни та в сучасних туристичних маршрутах займають православні монастирі: Бачковскі, Преображенскі, Троянскі та ін.
Важливими туристичними центрами Болгарії є Софія (собор Алєксандра Нєвского, церкви св. Софії, св. Ніколая, св. Георгія), Пловдів (античні форум та амфітеатр, мечеті Джумая та Імарет, церква св. Марини, міський сад), Варна (катакомби давньогрецької колонії Одесос, церква Св.Богородиці (XIX), скельний монастир Аладжа, римські терми, Акваріум), Бурґас (Морський парк, Вірменська церква), Балчік (літня резиденція королеви Марії ботанічний сад, Іконна галерея), Шумен (найбільша в Болгарії мечеть Томбул, монумент на честь 1300-ліття Першого Болгарського Царства, пивоварений завод).
Туристсько-рекреаційне господарство країни добре розвинуто.
Албанія – це країна, яка відкрилася для зовнішнього світу і для самих албанців лише після 1990р., тому і досі в багатьох районах іноземці викликають підвищенний інтерес.
Між Вльорою та Сарандою знаходиться «Берег квітів» – найкрасивіше місце Албанії, де гірські хребти нависають над моремНайбільшим приморським курортом є Дуррес. 3/4 території країнизаймають вкриті лісами та прорізані річковими долинами гори. Тут, знходиться велика кількість озер, в т.ч. найвисокогірніше (Преспа) та найглибше (Охрідське,287 м) на Балканах.
Історико-архітектурна спадщина надзвичайно багата і різноманітна. Руїни Бутрінта (згадується вже в І тис. до н.е.) включають грецький театр, святилище Ескулапа, Стіну циклопів, ворота, лазні, колодязь тощо. За легендою місто було засноване Енеєм після його втечі з Трої. Берат та Ґірокастра – міста-музеї під відкритим небом з чудовими фортецями, палацами та культовими спорудами. Заслуговують на окрему увагу фортеця Сканденберга в Круї, палац в Тепелені, руїни античної Аполлонії поблизу Фієрі.
В Тірані цікавими об’єктами є мечеть Евтем Бея, собор Св.Антонія, Годинникова вежа, колишня резиденція Енвера Ходжі, палац короля Зога, турецькі лазні; Дурресі (столиця Албанії в 1914-1920 рр.) – римський амфітеатр та лазні, міські мури, візантійська церква, мечеті султана Фатіха та Велика, колишній палац короля Зоґа; Ельбасані – фортеця, королівська мечеть, церква Св. Марії, католицький собор, турецькі лазні; Шкодері – «Свинцева» та Багатокупольна мечеті, фортеця Розафа, францисканська церква, католицький собор; Лежі – церква Св. Миколи, де поховано Сканденберґа, і фортеця; Корчі – Старе місто, мечеть Мірахоріт, базар. По всій країні багато мечетей, грецьких монастирів та храмів.Туристичне господарство перебуває в стадії формування.