Туристичне країнознавство
4.5. Туристична атрактивність Греції
Інтенсивний розвиток рекреаційно-туристичного комплексу Греції почався у 70-х роках XX століття. У цей час його основою став пляжний туризм, умови для розвитку якого в Греції близькі до ідеальних. Рельєф країни різноманітний. Для центральних районів континентальної частини та багатьох островів характерна гориста місцевість. Найбільш високогірними є хребти Олімп та Пінд. У багатьох місцях гірські хребти підходять близько до моря, створюючи мальовничі амфітеатри численним затишним бухтам.
Головним туристичним ресурсом Греції є її історико-культурна спадщина і клімат, обумовлений острівним і півострівним положенням країни на узбережжі теплих морів басейну Середземномор´я.
Країна омивається водами Егейського, Крітського, Іонічного Середземного морів. Берегова лінія (13676 км) надзвичайно звивиста і мальовнича. Приблизно 1/5 території країни становить територія островів, яких нараховується близько 20 тисяч.
Змістовний відпочинок у цій балканській країні можна поєднати з лікуванням на її численних бальнеологічних курортах, що знаходяться як правило, поблизу головних туристичних центрів або на морському узбережжі. Саме такими є Ікарія, Лутра Кіллініс, Іпаті, Камена-Вурла, Кіліні Кітнос, Нігріта, Платістома, Смаковон, Термопілє, Едіпсос, Елефтере. На Корінфському перешийку знаходиться бальнеокліматичний курортЛутракіон. Ідеальним місцем для оздоровлення вважається курорт Камена-Вурла: оточений залісненими гірськими схилами, він лежить на березі Егейського моря. Головний лікувальний фактор – це гарячі (+33... +41° С) джерела радонової мінеральної води, найбільш придатні для лікування захворювань опорно-рухового апарату і Поблизу знаходиться г. Парнас із гірським курортом і центром зимового спорту Арахова. Гірськолижні траси є в горах Пінд (Мецовон), Пілон (Пліассіді). Навіть на о. Кріт взимку можна покататися на лижах і санках. В горах Меналон знаходиться гірськокліматичний курорт Вітіна.
Доступнішими для туристів є монастирі Метеори (з грецької «метеора» – той, що витає в хмарах). Це комплекс з 24 монастирів та скитів, побудованих на високих скелях (висота окремих до300 метрів), серед яких найбільш цікавими є св. Миколи Анапафсаса, Меало Метеора, св. Стефана, св. Трійці. Варті уваги монастирі о. Хіос (острів є батьківщтною Гомера), серед яких візантійський Неа-Моні функціонує з 1049 жіночий монастир Лукус; монастир св. Луки поблизу Парнаса.
Греція – рай для прихильників історії та мистецтва. Тут безліч унікальних пам´яток старовини. На обривистій скелі високо над Афінами («Цементополем», як жартома називають столицю греки) панує Акрополь – культовий центр давнього міста. Серед його найзнаменитіших архітектурних споруд – Парфенон, храм Ніки Аптерос, Ерехтейон, храм Зевса Олімпійського, театр Діоніса (найстаріший в Європі), Пропілеї. Окрім Акрополя в Афінах – місці зустрічі Сходу і Заходу – безліч цікавих туристичними об´єктів: грецька Аґора, Вежа Вітрів, бібліотека Адріана, Парламент (колишній королівський палац з караулом евзонів), університет.
Поблизу столиці знаходяться скеля Кап Суніон з храмом Посейдона, Саронські острови (храм Афеї на о.Еґіна, старовинне містечко Порос на однойменному острові, о.Ідру).
Пам’ятки Салоніків (замок з Білою вежею, руїни палацового Верхнього міста, храм Афайї, візантійські церкви (св. Софії, св.Дмитрія, Богоматері Халкеон), Ротонда, базар); культовий центр в Дельфах (храм Аполлона (Зевс розмістив тут «пуп» Землі), театр, колони Толоса, святилище Афіни Пронайї); руїни Басси (храм Аполлона Епікуріоса, де вперше було застосовано коринфські капітелі), Олімпії (колонади Ґімнасіума і Палестри, храм Зевса, Олімпійський стадіон), Гамоса (острів, де народився Піфагор; святилище Гери), археологічні пам´ятки о.Делос, на якому народилася легенда про Аполлона; Родос (храм Афродіти, візантійські храми, Гроссмейстерський палац, руїни родоса, мечеть Сулеймана, терми в Каліфеа, акрополь Ліндоса), Мікени (Левові ворота, скарбниця Атрея, царські гробниці) як об´єкти ЮНЕСКО не вичерпують історичної спадщини Греції.
Старовинне містечко Нафпліон у XIX ст. було столицею Греції і резиденцією короля. Воно зберігає пам´ятки того періоду у поєднанні з венеціанськими та турецькими нашаруваннями (острів-фортеця Бурджі, фортеці Паламіді та Акронафплія, мечеті). Все це знаходиться на півострові Пелопонес.
На півночі країни заслуговує на увагу столиця Епіра – давня Яніна, яка славиться чеканкою по сріблу, а історичний центр міста – Кастро – нагадує східні турецькі фортеці. Верґіна відома завдяки гробницям (археолог віднайшов тут усипольницю Філіпа II Македонського).
Грецькі острови – це не лише море, сонце і пісок, а й цінна історичнакультурна спадщина. На батьківщині Сапфо – о. Лесбос – заслуговую на увагу руїни фортеці Мітіліні, монастир св. Іоанна, церква Пресвятої Богородиці в с. Аґіссос. Серед цікавинок о. Самос старовинне містечко Ваті з античним тунелем Евпалінос, руїни Герейона (найбільшого в античному світі храму Гери) та місце народження Піфаґора рибацькепоселення Піфаґоріо.
На о. Кріт цікавими є Венеціанська гавань та цитадель Кулес, будівлі Старого міста в Іракліоні, Кноссоський палац з відомим лабіринтом Мінотавра, поселення Фоделе (батьківщина Ель Ґреко), Венеціанська фортеця та будинки часів турецької присутності в Рефімноні, мальовнича гавань в Ханії, монастир Аркаді.
Чудове переплетіння італійських та грецьких ноток у поєднанні з мальовничими пейзажами створюють романтичну атмосферу на о. Корфу (Керкіра) в Іонічному морі. На схилах гір Пантократор і Патократор знаходяться руїни римських поселень, які відвідували Цицерон, Птолемей та Нерон. На скелі над морем поблизу Палеокастріци знаходиться замок Анґелокастро.
Головними святами країни є Великдень, Новий рік, Хрещення Господнє, Масляна.
Найбільше іноземних туристів приїджає з Великої Британції, Німеччини, Італії, Франції, Нідерландів.