Туристичне країнознавство

4.3. Фінляндія – центр лижного туризму

Фінляндія – північноєвропейська країна, яка на відміну від своїх сусідів Норвегії та Швеції, має переважно рівнинний рельєф, лише на півночі піднімаються невисокі хребти Оунасселькя та Маанселькя. Це не заважає країні бути серед світових лідерів за розвитком зимових курортів. Сезон на півночі країни триває з жовтня до початку травня. Розвитком інфраструктури для зимових видів спорту особливо виділяється Лапландія, де функціонують чудово обладнані курорти Юлляс, Леві, Пюха, Муоніо, Саріселькя, Люосто, Ілляс Тунтурі. У центральній частині важливим центром зимового відпочинку є височина Ісо-Сійоте, на півдні – курорт Лахті.

Серед найцікавіших природних об´єктів слід відзначити Аландські острови; вершину Укко-Колі поблизу м. Іломантсі; річки Пухяйокі (найважливіший центр вилову лосося) та Оуланйокі (форель); священний для саамів острів Укко на оз.Інаріярві; моренний кряж Пункахарья. В країні десятки тисяч кілометрів розмічених мальовничих трас для пішоходів, велосипедистів, лижників, мотосаночників, байдарочників тощо. Можна прогулятися на оленячих або собачих упряжках, зайнятися сноубордом або фрістайлом.

Для країни традиційними є білі ночі та північне сяйво, а на півночі – сонце не ховається за горизонт з 17 травня по 28 липня. Найбільш сонячним місцем Північної Європи є західне узбережжя Фінляндії. Саме тут зосереджена більшість фінських приморських курортів, обладнаних у відповідності з найсучаснішими вимогами. В їх забудові переважають готелі, обладнані з урахуванням надання терапевтичних послуг і широкого спектру оздоровчих процедур. На західному узбережжі країни функціонують курорти Юутері, Калайокі, Іітері та Хієккасяркят; на південному – найвідоміший фінський курорт Наанталі, Ханко та курорти Аландських островів. У центральній частині Фінляндії, серед численних озер та соснових лісів, діє кліматичний курорт Йювяскюля. Важливими бальнеологічними центрами є Наанталі та Наллікарі.

Фінляндія багата на історико-культурні ресурси, серед яких особливо виділяється архітектурна спадщина. Головним її осередком є Гельсінкі. Цікавими об´єктами столиці є Лютеранський кафедральний собор св. Миколая та архітектурний ансамбль Сенатської площі, Успенський собор, Темпельяукіон кіркко (Церква в скелі), будівлі резиденції Президента, «Фінляндія-Холл». Приваблюють туристів своїми пам´ятниками та дизайном і парки Гельсінкі: Еспланадний, Сібеліуса, Калліо, Кайвопуісто та інші. На відміну від більшості європейських столиць у Гельсінкі відсутні хмарочоси.

Неподалік від столиці знаходиться група з 6-ти островків, на яких у 1747 році шведи збудували низку укріплень, бастіонів та портів, назвавши все це Свеаборґ («Шведська фортеця»). Нині фортеця Суоменлінна є важливим туристичним об´єктом і обширним музеєм просто неба. Тут можна побачити єдиний підводний човен у Фінляндії: німецьке судно Весікко.

Особливо слід відмітити туристичні об´єкти найдавнішого міста та першої столиці Фінляндії – Турку: замок, Кафедральний собор, православна церква,Шведський театр, район ремісників та площа Кауппаторі. Важливими туристичними ресурсами є руїни замку Кастелхолм та фортеця Бомарсунд на о. Сунд, острів-фортеця Свартгольм; історичні квартали дерев´яної забудови та церква св. Хреста в Раумі.

Унікальним не лише в природному, а й в етнокультурному відношенніі регіоном Фінляндії є Лапландія – північна заполярна область країни, заселена саамами. Цікавим для туристів є їх спосіб життя, більшою мірою пов´язаний з оленярством. Серед найцікавіших центрів саамської культури варто зазначити поселення Позіо, Хетта, Салла (Оленячий парк). Цікаві туристичні об´єкти знаходяться в Рованіємі: Лютеранська кірха, театр, центр конгресів, міст Свічка лісоруба, бібліотека, а поблизу – село Діда Мороза. В селищі Танкаваара щороку влаштовується змагання золотошукачів, а поле для гольфу «Ґрін зоне» в м.Торніо знаходиться одночасно на території Фінляндії та Швеції.

У багатьох населених пунктах та регіонах (Лапландія, Карелія) ретельно зберігаються народні звичаї та ремесла (різьблення по дереву, лозоплетіння). Серед найвідоміших свят: парусна регата в Ханко (перший вихідний червня), 75-кілометровий лижний пробіг від Хямєенлінни до Лахті (останні вихідні лютого). Оригінальним святом-змаганням є початок вилову раків (21 липня).