Туристичне країнознавство

4.1. Туризм в Скандинавії

Королівство Норвегія займає західну і крайню північну частину Скандинавського півострова, архіпелаг Шпіцберген у Північному Лобовому океані і острів Ян-Маєн у північній частині Атлантичного океану.

Багато озер (близько 4,5 % території країни) льодовиково-тектонічного походження. Більше половини території архіпелагу Шпіцберген займають природні заповідники, в яких водяться унікальні полярні види тварин і знаходяться найбільші «пташині базари» світу.

Для узбережжя країни характерні численні фіорди – скелясті, круті береги, оспівані ще у древніх скандинавських сагах. Серед туристів дуже популярними є морські екскурсії по Согне-фіорду. Яйрангер-фіорду, Люсе-фіорду, Хардангер-фіорду, Ставангер-фіорду, Глом-фіорду, Гейрангер-фіорду та ін.

Цікавими національ парками Норвегії є Бергеф´єль, Йотунхейм (на території цього парку розташовані найвищі гірські вершини країни та 60 льодовиків). Південно-Шпіцберґенський, Північно-Східний Свальбард. Країна також відома великою кількістю чудових риболовних ділянок на озерах; користуються популярністю у туристів морські сафарі західного узбережжя країни і численні кінні маршрути, які охоплюють майже всю територію країни. Дуже популярним у Норвегії є дайвінг, дозволяє познайомитися з унікальним підводним світом північних морів. Нині зростає популярність на круїзні рейси до Шпіцбергену та по Арктиці.

Серед курортів варто відзначити бальнеологічний – Мудум – найвідоміший кліматичний курорт Норвегії – Ханко, який знаходиться на однойменному острові в північноморській затоці Бохус. Курорт, захищений горами від холодних вітрів, оточений хвойними лісами і має піщаний пляж.

Однак, більш популярна Норвегія своїми можливостями для зимового відпочинку. В країні велика кількість гірськолижних центрів, найбільш популярними з яких є Ліллехаммер, Гейло, Хемседал, Слетволд, Восс, Трюсіль, Бейтостолен, Раудален. В Норвегії можна кататися на лижах і влітку, для чого використовуються льодовики. Найбільш популярні спортивні центри літнього катання на лижах Штрюн, Галдхопіґґен, Фолгефонна.

Дерев´яні церкви, ставкірки, основний внесок Норвегії в історію європейської архітектури. З близько 1200 таких церков ХІ-ХІУ ст. нині залишилося 25, і найстаріша з них - церква в Урнесі (1050 р.).Вони дивним чином нагадують корабель вікінгів кілем доверху та азійські пагоди, а різьба по дереву сполучає мотиви германської міфології, рослинні і тваринні орнаменти та християнські мотиви. Кам´яна архітектура створювалася під впливом романського та готичного стилів. У Тронгеймі знаходиться найбільший дерев´яний будинок у Європі – Сіфтсгарден, - в якому зазвичай зупиняється королівська родина.

Вісла – комерційний, портовий, індустріальний центр Норвегії і, водночас, одна з найбільш екологічно чистих столиць Європи. Крім мальовничих ландшафтів, тут багато культурних та історичних пам´яток: руїни старого міста навколо замку Акерсхус, Королівський палац, Кафедральний собор, Національна галерея, знаменитий Фроґнер-парк («Сад людей») з гігантським скульптурним ансамблем (192 фігури на теми людського життя від народження до смерті) роботи Ґустава Вігеланна, Ратуша (1933-1950 рр.). Півострів Бьогде (Біґдойнесвейнен) є головним туристичним районом Вісли.

Берген (Брюґґен) є університетським та морським центром країни і при цьому зберігає провінційність. Дев´ять пожеж дотла знищували місто, однак після них воно заново відбудовувалося за історичним зразкому, що зберегло ганзейський архітектурний стиль до наших днів. Цікавими об´єктами міста є Ганзейська набережна Брюггена, фортеця Гоконсгаллен та вежа Розенкранц (1546 р.). Саме з Бергена починається більшість екскурсійних маршрутів по «Країні троллів»: до Соґне-фіорду (найглибший і найдовший у Європі) і Хардангер-фіорду, на льодовий масив Йостедалсбрен, до унікальної залізниці Флом-Восс (20 тунелів на46 км).

Швеція – це північноєвропейська країна. Центральні та Північні її регіони займають Скандинавські гори з мальовничими хребтами, плоскогір´ями та улоговинами. Тут багато льодовиків, гірських річок і водоспадів. Гори є основним регіоном для функціонування центрів альпінізму та зимового відпочинку (гірськолижні курорти Оребю, Бранас).

На півдні країни знаходиться невисоке нагір´я Смоланд. Між ним та Скандинавськими горами знаходиться Середньошведська низовина з численними озерами, найбільші з яких Венерн, Веттерн, Меларен, Ельмарен, Соммен. Загалом, на озера припадає до 10% території держави. Вони виконують важливу рекреаційну роль (купання, водні види спорту, прогулянки, риболовля). Ліси Швеції (приблизно 50% території) багаті на дичину, ягоди, гриби.

Найбільш відомими туристичними маршрутами, що дають уявлення про природу країни є пішохідний по Куллену та національних парках, на дрезині вздовж Дальсландського каналу, велосипедний вздовж Йота-каналу та на плотах по р.Кларельвен. «Зачарований ліс» на о. Еланд; вапнякові скелі (раукари) острова Форе; о. Готланд; озеро Сільян та східне узбережжя оз. Веттерн; оз. Стуршен – географічний центр країни (за легендами, тут живе чудовисько); Трольгеттанські водоспади (32 м); Лапландські ворота та священна гора саамів – Саана; шхери (лише поблизу Стокгольма приблизно 24 000 шхерних островків) – це лише частина найцікавіших природних об´єктів країни.

На сході Швеція омивається водами Балтійського моря, на південному заході – Північного (протоки Скагеррак, Каттеґат), які з´єднані між собою протокою Ересунн. Не зважаючи на північне положення, в країні функціонують приморські курорти Роннебю, Гальмстад, Сєрє, Марстранд, Пітео найпівнічніший). Курортне містечко Варберґ відоме своєю фортецею та нудистським пляжем. Найвідоміші шведські центри бальнеолікування – це Роннебю та Стрьомстод.

Про надзвичайно різноманітний історико-культурний потенціал Швеції свідчать різнопланові об´єкти цієї країни у списку ЮНЕСКО. Тут зустрічаємо: наскальний живопис Танумсхеда, де в сотнях різноманітних сценок відображене повсякденне життя Скандинавії у бронзовому віці (1800-800 р. до н.е.); руїни міста Бірка на Березовому острові посеред оз. Меларен, приходське містечко з церквою в Лулео: Енгельсберг-Брук (колись найважливіший гірничовидобувний центр країни); мідні копальні в Фалуні: радіостанцію Варберґ в Гріметоні та багато іншого.

Свідченням давнього освоєння цих земель є могильники з рунічними каменями поблизу Косеберґа та на о. Еланд.

Серед архітектурних шедеврів країни палац Софієру поблизу Гельсінґборґа, романський собор в Лунді, середньовічні церкви о. Ґотланд, готичні собори Уппсали в т.ч. (найбільший в Скандинавії). Єдине місто, окрім Стокгольма, яке мало міський мур – це Вісбю. Уявлення про типове шведське місто XIX ст. дає музей під відкритим небоц Лінчепінзі.

Стокгольм – місто на 14 островах. Цікавими об´єктами столиці є палац Дротнінґгольм, Старе місто на о.Стадсгольмен, ріксдаг, архітектурний ансамбль о. Ріддаргольмен з Королівським палацом, Рицарським будинком та церквою Риддаргольмсчурка, парк розваг Тіволі та о.Юрґорден.

Важливими осередками історико-культурної спадщини є Ґетеборг (будинок Ост-Індської компанії, собор Кунгспаркен, фонтан Посейдона, парк розваг Лісеберґ, вежа Утчікен з оглядовим майданчиком), Мальме (історичний центр, фортеця).

Поблизу м. Віммербю знаходиться парк атракціонів «Світ Астрід Ліндгрен». Серед замків заслуговують на увагу Беккаскуґ, Кальмарський, Сільліден на о. Еланд, Еребру, Лекке, Ґріпсгольм, Скуклостер поблизу Сігтуні, фортеця Буден.

Найбільш відомі свята та фестивалі – це Лапландський ярмарок (перші вихідні лютого), 90-кілометрові лижні перегони в Мурі (перша неділя березня), Вальпурґієва ніч (30 квітня).

Данія – одне з найдавніших королівств світу. Країна обіймає півострів Ютландія та велику кількість островів і розділяє Балтійське та Північне моря. Найбільші острови з´єднані між собою та з Швецією мостами.

Узбережжя (загальна довжина берегової лінії –7314 км) північного сходу Зеландії, островів Лоллан і Фальстер має чудові пляжі та гавані. На заході півострова Ютландія знаходяться найбільші піщані пляжі Північної Європи з високими білими дюнами. Для о. Фюн характерні великі галькові пляжі. Тут та в інших регіонах країни функціонують приморські курорти Льоккен, Сількеборґ, Скаґен, Гіртсгальс, Ленструп, Тісвіллєлайе, Марієлюст, Сноґебек, о.Туре. В країні існують чудові умови для занять серфінгом (особливо Віде-Санне), яхтингом, гольфом, плаванням на каяках, риболовлею, велосипедним спортом.

Основу туристсько-рекреаційного потенціалу Данії формують історико-культурні ресурси. У Копенгагені – це палаци Росенборг та Шарлоттенборґ, замок Крістіансборґ, палацовий комплекс Амалієнборг, ратуша, церква св. Петра, цитадель, перша у світі пішохідна зона Стройєт, портовий квартал Нюхавн, Русалонька, собор Пресвятої Богородиці, Мармурова церква, біржа, університет, парки відпочинку і розваг Баккен (вважається найстарішим у світі) і Тіволі, історичні квартали, пасажі та вежі міста. Поблизу столиці знаходяться Данський акваріум (Шарлоттенлунн), Оленячий парк (Люнґбю), замки Ельсінор в Гельсінґері, Кронборґ (ніби створений для подій трагедії «Гамлет»), Фредеріксборґ, Фреденсборг, Ледреборг; історично село Драгер; Роскілле (собор, де поховані данські монархи).

Острів Фюн знаменитий завдяки Ґ.Х. Андерсену та К. Нільсену, які народилися в Оденсі, та приморським курортам.

Особливе положення займає о. Борнгольм – «перлина Балтійського моря». Він вражає своїми пейзажами та зачаровує історичними руїнами; круглими церквами Ольс, Нюоарс, Естерларс; фортецею Хаммерсхус.

Вже давно освоєні туристами Фарерські (Овечі) острови, нині зростає популярність туристичних поїздок до Ґренландії.

Основними фестивалями і святами країни є Масляна, День народження королеви (16 квітня), ярмарок коней в Яллерупі (перші вихідні червня), ніч на св. Ханса (Івана Купала).