Туристичне країнознавство

2.7. Туристичні ресурси країн Центральної Європи

Польща – центральноєвропейська країна, яка займає територію між Балтійським морем на півночі та Судетами і Карпатами на півдні. Долі українського та польського народів тісно переплелися і це робить країну однією з найцікавіших для вітчизняних туристів.

Польща багата на джерела мінеральної води та родовища лікувальних грязей різних типів. Більша частина бальнеологічних курортів країни, яких налічується понад 30, територіально також сконцентровані в Судетах і Карпатах, де в комплексі з іншими природними факторами з оздоровчою метою використовується цілюще гірське повітря. Серед таких – Іванич-Здруй, Льондек-Здруй, Щавно-Здруй, Кудова-Здруй, Длугополе-Здруй та ін.

Історико-культурна спадщина батьківщини Ф. Шопена відображає і трагедію, і велич польського народу. Найважливішим туристичним центром Польщі є її давня столиця – Краків. Історичний центр Краковабагатий на пам´ятки різних епох і стилів: резиденція польських королів на горбі Вавель, Ратуша, Барбакан, ворота св. Флоріана, театр Юліуша Словацького, Краківський (Ягеллонський) університет (1364 р., найстаріший, після Празького, в Центральній Європі), критий пасаж «Сукенніце» на площі Ринок, костел Діви Марії, церква св. Анджея та монастир кларісок, торгова Флоріанська вулиця, сторожова вежа тощо. Важливими екскурсійними об´єктами Кракова та його околиць є церкви і музеї Казіміржу, монастир камедулів, завод Шиндлєра, соляні шахти Вєлічка (найбільшів Польщі: 2000 штолень довжиною288 км), замок в Нєполоміцє.

На південному сході країни важливими осередками історико-культурної спадщини є Люблін (архітектурні ансамблі Старого міста та замку), Закопане (ву Крупувки та численні вілли знаті), Жешув (замок), Тарнув (кафедральний собор Різдва Пресвятої Діви Марії, площа Ринок).

В 1526 році столиця Польщі була перенесена з Кракова у Варшаву. Заново відбудована після II світової війни, Варшава перетворилася у важливий центр пізнавального, фестивального та бізнесового туризму. В історичному центрі Варшави (Старе та Нове Міста) знаходяться Барбакан, собор св. Іоанна, храми св. Анни, св. Хреста (тут знайшло останній притулок серце Ф.Шопена).

Важливими осередками туризму Великопольщі є Ґнєзно (перша столиця польської держави та місце хрещення Мєшка I), Познань (Старемісто з ратушею та костелом св. Станіслава; собор Петра і Павла на о. Тумскі, де поховані перші польські королі; прусська фортеця; місто – найбільший ярмарковий центр Польщі), Торунь (церкви св. Марії, св. Іоанна, св. Джеймса, руїни палацу тевтонських лицарів, стіни ворота Старого міста), Зельона-Ґура (фестивальний центр), Стшельно. Важливими туристичними об´єктами регіону є замки в Курніку, Ґолухові, палаци в Смєлові, Роґалині, Корнійку (обидва поблизу Познані), садцк Ю. Заблоцького в Кошутах, храми в Могильні, Тшеменші, археологічні знахідки в місцевості Біскупін.

Північний схід Польщі – Вармія та Мазури – це край 3000 озер льодовикового походження, мало зміненої природи та численних пам’яток попередніх періодів. Варто відзначити національний природний парк Біловезькии ліс (частково знаходиться на території Білорусі; основний ареал проживання зубрів у Європі) та найбільше озеро Польщі Снярдви, кліматичні курорти Пжицко, Руцяне-Ніда та Міколайкі. Центрами історико-культурної спадщини регіону є Ольштин (замок, комендантом якого був Н.Копернік, Високі ворота, площа Ринок собор св. Джеймса), Білосток (Білий костел, палацово-парковий ансамбль Браніцьких), Герлож (гітлерівський штаб Вільчі-Шанєц (з польської – Вовча яма)), Добре-Място, Ельблонґ, Бранєво, Лідзбарк-Варміньскі (єпископський замок), єзуїтський монастир в Свєнта-Ліпці, кафедральний ансамбль у Фромборці.

Найкращий період для відвідин міст – квітень-травень, кінець серпня-початок вересня; балтійських курортів – липень-серпень.

Сусідньою країною Польщі – є Словаччина .

Словаччина – внутрішньоконтинентальна центральноєвропейська держава і західний сусід України. Майже всю територію країни займають мальовничі хребти Західних Карпат (Високі та Низькі Татри, Малі Карпати, Словацькі рудні гори тощо), і лише на південному-заході, а басейні Дунаю та Вагу, розкинулися рівнини.

Унікальними туристичними об´єктами є фольклорне село Влколінець (назва поселення походить від словацького «вовк»), яке відоме завдяки дерев´яним будинкам; історичний центр та середньовічні штольні в Ланска-Штявніца (Старий замок, архітектурний ансамбль Троїцької площі), мальовниче село Штефанов.

Важливими туристичними центрами Словаччини є Братислава (Град, Старе місто та палаци Редута, Примаса, Мірбах, Королівський, Грассалковіча, церкви Альжбети, францисканців та св. Трійці, собор св. Мартіна (місце коронації 18 угорських монархів), Університет, міст SNР, руїнизамка Девін), Жіліна (архітектурний ансамбль центральної площі, замок), Кошиці (собор св. Єлизавети, домініканські церква та монастир, вежа Урбана, Бастіон катів, церква св. Михайла, Державний театр, ратуша), Лєвоча (міські мури з воротами, міноритська церква, церква св.Джеймса (вівтар вважається одним з найбільших та найкращих у Європі) Євангелістська церква, ратуша, Прешов (церква св. Миколи, Євангелістська церква, ратуша. Місто – центр української діаспори) та інші.

Угорщина є центральноєвропейською країною, поєднуючи в собі схід і захід цієї частини світу.

На схилах гори Кекеш розташований найвідоміший гірськокліматичний курорт Кекештетьо. Досить популярними курортами її рівнинної частини є Шіофок, Квстхей та Ліллафюред. Загалом більшість кліматичних курортів функціонує в районі оз. Балатон, в нагір’ях Бюкк та Баконь (Веспрем). Головним природним багатством Угорщини є бальнеологічні ресурси. В країні існує 1289 свердловин з термальною водою, 136 джереллікувальної питної води, 48 джерел мінеральної води, 5 лікувальних печер, 4 родовища лікувальних грязей.

Будапештчи не єдина з європейських столиць, яка одночасно є визнаним бальнеологічним курортом: на території міста розташовано 123 термальних джерела. Більшість курортів країни сконцентровано навколо оз. Балатон (довжина озера77 км): Балатонфюред, Шіофок, Тіхань, Балатонкенеше, Балатонсабаді, Балатонмаріафюрдьйо та ін.

Визнаним центром світового туризму є Будапешт. Як і багато інших угорських міст, Будапешт веде свою історію ще від давньоримського поселення Аквінкум. Історико-архітектурну спадщину столиці формують неоренесансний королівський палац «Хофбург» з неокласичним куполом неоготичний і неороманський Рибальський бастіон, неоготична цевква Маттіаса, ратуша, Будинок Парламенту, церква св. Стефана, Синагога (найбільша в Європі), палац Вайдахуньяд, мавзолей Гюль-Баба, цитадель та пагорб Геллерт, острів Маргарити, мости через Дунай, муніципальні лазні, римські акведук та амфітеатр, кладовище Керепесі та багато іншихоб’єктів.

Близькість до Будапешту та велика кількість пам´яток перетворили важливі туристичні центри придунайські міста Естерґом (столиця Угорщини в Х-ХІІІ ст.), Сентендре та Вишеґрад (велична фортеця, в якій перебував Влад Цепеш (Дракула)). Цікавим об´єктом ЮНЕСКО є старовинний Холлокьо (Лобне місце). Важливим туристичним ресурсом є замки в Еґері, Кьосезі, Комаромі, Шиклоші, Шюмезі, Сігетварі та палаци в Фертьоді (Й. Гайдн був тут придворним музикантом), Кестхейї та Надьценку.

В Угорщині проходить безліч фестивалів та свят, серед яких варто зазначити Весняний фестиваль у Будапешті (кінець березня), Дні вершників у Хортобаді (кінець червня), Фестиваль рослин у Дебрецені (20 серпня) тощо. Визнаними осередками традиційних ремесел є Геренда, Калоча та Хайдусобосло.

Слід звернути увагу на ще одну компактну центральноєвропейську державу – Чехію . Відсутність виходу до моря компенсується бальнеологічними ресурсами, мальовничими пейзажами, надзвичайно різноманітною і багатою історико-культурною спадщиною, високим рівнем розвитку сфери гостинності.

Бальнеологічні курорти країни щороку відвідує близько 2 млн більше як із 70 країн світу. Понад 600 років існує найвідоміший чеський курорт – Карлові Вари, мінеральні води якого, різні за хімічним складом, температурою та властивостями, застосовуються при найширшому спектрі захворювань. З помад 40 чеських курортів слід відзначити: бальнеологічні Бєловес, Бехіне, Біліна, Дарков, Лугачовіце; грязьові та бальнеогрязьові Веліховні, Тоушень, Тршебонь,; бальнеокліматичні Яхімов (перший радоновий курорт у Європі), Янске-Лазнє (перший у Європі для лікування дитячого паралічу), Карлова-Студанка, Кіселька, Лазнє-Кінжварт, Тепліце.

Більшість туристів прибуває в країну заради Праги. Вишукана архітектура столиці успадкована від двох періодів: готичний – часів Карла IV та барокковий ХVІІ-ХVІІІ століть. Історичний центр Праги – це, перш за все, Празький Ґрад із собором св. Віта, капелою св. Руда, старим королівським палацом, базилікою св. Ґеорґія, літнім Бельведером, Золотою вуличкою тощо. Центром паломництва є церква св. Іоанна Непомука в Зельоній-Гурі (1722 р). Цікавим є архітектурне вирішення храму: у плані він є десятипроменевою зіркою.

Чехія – країна історичних міст, серед яких особливо виділяються Ческі-Крумлов (замок-палац, кругла площа, оточена ренесансним будівлями, в т.ч. собор св. Віта), Тельч (місто в стилі Відродження; замок, будинки міської площі, вежа та колона Маріанни, церква св.Джеймса, Капела Святого Духа), єврейський квартал і базиліка Св.Прокопа в Требічі, Табор, Ческе-Будейовіце (після пожежі 1641 року місто відбудоване в стилі бароко).

Важливими складовими культурного життя країни є Празький весняний фестиваль (друга половина травня), фестивалі Ф. Шопена в Маріанське-Лазнє (серпень), Міжнародний фестиваль у Брно (жовтень) тощо.