Туристичне країнознавство

2.6. Розвиток туризму в країнах Бенілюксу

До країн Бенілюксу відносяться Нідерланди, Бельгія та Люксембург.

Більше половини території Нідерландів знаходиться нижче рівня моря і захищена дамбами, загальна довжина яких близько2000 км.

Багату та унікальну історико-культурну спадщину мають міста і містечка Нідерландів. Визнаним центром іноземного туризму є Амстердам, місто, де «дозволено все, що заборонено вдома». Сучасна столиця розташована більш ніж на 300 островах і знаходиться нижче рівня моря, про що свідчить скляна колонна у вітальні ратуші. Вона показує рівень води в даному місці в даний час. Визначними місцями столиці є Королівський палац, площі Дам, Лейдсеплейн та Ватерлооплейн, Будинок судноплавства, церкви Аудекерк, Вестеркерк та Зейдеркерк, вежа Сгрейєрсторен, Годинникова вежа (годинник ніколи не показував вірний час), біржа Ван Берлаґа, центральний залізничний вокзал, міст Маґере Брюґ (найстаріший у місті), музеї, квартали розваг та кафе-шопи. Амстердамські канали – це власний світ зі своїми традиціями, легендами, жилими баржами і мостами. Говорять, що вони на третину складаються з води, на третину з мулу та на третину з велосипедів.

Південніше Амстердама знаходиться багато цікавих міст. Найбільший порт світу – Роттердам – є зразком сучасної архітектури, особливо хмарочоси на площі Веєна та «Білий будинок». Заслуговують на увагу район історичної забудови, порт Делфтсгавен, вежа «Європа», кафе «Унія», будинки в стилі кубізму в Старому порті. Поблизу міста знаходиться Кіндердейк – 19 вітряних млинів. Містом мистецтв називають Гарлем, символом якого є собор Сінт-Баво та архітектурний ансамбль площі Гроте Маркт. Сусідній Лейден відомий завдяки Рембрандту та університетові, в якому свого часу викладав Рене Декарт.

Північна Голандія – провінція приморських курортів, квітів (Енкгейзен – центр торгівлі насінням ) та давніх поселень. Сосбливо цікавими є місто-фортеця Нарден, замки Майдерслот та Радбауд, фортеця Пампус, Музей просто неба Заансе Сханс із вітряками та численними майстернями в Зандейку. Символом Едама є ваги для сиру, що знаходяться на Ринковій площі. Ейсселмер є центром вітрильного спорту, а Каллантсоґе відомий своїм пляжем для натуралістів.

Фрізландія – земля озер і островів – приваблює туристів і влітку, і взимку. Саме тут проводиться традиційний ковзанярський 220-кілометровий марафон «Елфстедентохт». Визначними осередками історико-культурної спадщини є міста-фортеці Доккум, Слотен та Леуварден, замок Попта в Марссумі, планетарій в Франекері, монастир Де Олейфберґ в селі Венклостер, історичні центри Гарлінґена, Снека та Болсварда, храми Гоґебейнтума та Аллінґавіра.

Серед фестивалів та свят, що проходять в країні, варто виділити ярмарок тюльпанів в районі Гарлема та Кьокенгофа (кінець березня – кінець травня), День народження королеви (30 квітня), сирний ярмарок в Алкмарі (щоп´ятниці з квітня до вересня).

Нідерланди – єдина європейська держава, де дозволено вживати легкі наркотики. Для цього існують кафе-шопи.

Бельгія має цікаву і неповторну історико-культурну спадщину, в якій переплелися фламандські, валлонські, французькі, німецькі, нідерландські та англійські мотиви.

Багато історико-архітектурних цікавинок є в Брюсселі. Місто вважають однією зі столиць об´єднаної Європи: тут знаходиться штаб-квартира НАТО, органи ЄС та інших міжнародних організацій. Нині приблизно третину населення Брюсселя становлять іноземці.

Неповторний образ Брюсселя створений завдяки закону, який забороняє зводити поряд два подібні будинки. Це яскраво видно в ансамблях головних площ: Ґран Плас (готична ратуша, Королівський будинок (колишня в´язниця, нині музей костюмів Манекена Піса), барокові гільдійські будинки), Ґран Саблон, Пті Саблон та пішохідної зони Іло-Сакре. На Ґран Плас щодня крім понеділка працює квітковий базар, а раз на рік всю площу вкриває бегонієвий килим. Серед найбільш знакових пам´яток бельгійської столиці варто зазначити Королівський палац, собор Сен-Мішель, церкви Нотр-Дам-дю-Саблон, св. Боніфація та св. Катерини, міську Біржу, Палац Судочинства, Парламент та ін., що зосереджені переважно в Нижньому місті. Для шанувальників мистецтва бажаним місцем є Мон-дез-Ар (гора мистецтв), де знаходяться найкращі музеї та галереї, а для прихильників тілесних розваг – бульвар Жакмен. У столиці багато футуристичних (на проспекті Франкліна Рузвельта та в районі Рон-Пуен-Шуман) модернових (Атоміум) архітектурних витворів, зелених зон та парків (Брюссельський, Лакен, Міні-Європа). Беззаперечним символ Брюсселя є бронзова фігурка – Манекен Піс (Хлопчик, що пісяє) – на розі вулиць Етюв та Шен. Манекен, овіяний легендами та анекдотами, неодноразово викрадали та розбивали, тому важко визначити його нинішнього втілення. Відомо, що перший костюм йому подарував Людовік XV, а нині гардероб «бешкетника» нараховує 160 вишуканих костюмів, в т.ч. український, які зберігаються у спеціальному музеї.

В Бельгії намагаються зберегти красу і дух середньовічних міст. Саме такими є Брюгґе (архітектурні ансамблі площ Гроте-маркт та Бурґ, церква-усипальниця Онде-ліве-Врауекерк із «Мадонаю» Мікеланджело, фортечні мури, поселення монахінь Бегойнаге), Гент – місто 200 мостів (ратуша, церква св.Миколи, собор св.Бавона з вівтарем роботи братів ван Ейків, монастир Беґінок, замок, бегонієв плантації Лохрісті), Антверпен (замок Стен, королівський палац, собор Богоматері (найбільша культова споруда країни), численні церкви, будинок-музей Рубенса), Іпр (найбільша готична громадська споруда в Європі – Лакенхалле). Антверпен часто називають діамантовою столицею Європи, оскільки місто є одним з найважливіших центрів огранки алмазів. У Фландрії проживають найкращі дзвонарі Європи (єдина в Бельгії школа дзвонарів знаходиться в Мехелені), тому мелодійні передзвони лунають у просторі майже цілий день. Тим паче, що храми зустрічаються повсюдно і доволі часто прикрашені роботами відомих майстрів (Рубенса, ван Ейків, Снейдерса, ван Дейка, Йорданса).

Знаменита Валлонія і двома історичними подіями: Ватерлоо (перемога союзників над Наполеоном у 1815 р.; місцеві жителі вважають Наполеона переможцем) та Бастоня (прорив німецьких військ в Арденнах у 1945 р.; меморіал Свободи на честь загиблих американських вояків). У провінції Лімбурґ знаходиться найстаріше місто країни – Тонґр (Тонгерен), засноване римлянами в І ст. Не менш цікавими є археологічні знахідки римської доби в Арлоні (столиця провінції Люксембург).

Люксембург розташований в Західній Європі, з усіх боків оточений великими західноєвропейськими країнами – Бельгією, Німеччиною, і Францією. Разом з Бельгією і Нідерландами входить до "Бенілюксу". На сході країна обмежується річкою Мозель. Рельєф в основному – горбистий. Загальна площа країни близько 2,6 тис. кв. км.

Від сильної в Європі фортеці Люксембург, побудованою французьким маршалом Вобаном і зруйнованою в 1868 р., до цього часу збереглися багато будівль – окремі стіни з бійницями. Цікавий сад іспанського намісника Ернста Мансфельда (кінець ХVI ст.), лабіринт старовинних будинків Національного музею історії і мистецтва, будівля Міністерства закордонних справ (1751 р.), Собор Нотр-дам (Богоматері, 1613-1621 рр.), відомий величними скульптурами і усипальнею Великих Герцогів, а також гробницею короля Богемії і графа Люксембурзького Іоанна Сліпого. Варто відвідати Рефугіум трирського абатства Св. Максиміна (1751 р.), колишній єзуїтський коледж (1603-1735 рр., нині тут розташована Національна бібліотека), будівлю Ратуші (1830-1838 рр.). Одне з місць паломництва туристів – колишні підземні оборонні системи казематів Бокк і Ля-петрус, в яких під час Другої світової війни ховалися 35 тис. чоловік. Над казематами Бокк на скелі лежать руїни першої графської фортеці. Під час туристичного сезону головні мости і будівлі, а також всі стародавні зміцнення майстерно підсвічують.

Площа Арм – колись місце побачень молодих люксембуржцев (зараз тут пішохідна зона і десятки ресторанів і бістро), яку "змінила" в цій ролі площа Гаміліус. Також тут цікаві каплиця Вальдбіліг, маленький пасаж на площі Вільгельма II, будівля Мерії, Національний монумент солідарності з Вічним вогнем та ін.

У місті велика кількість музеїв і художніх галерей – Музей Історії міста Люксембург, Музей природної історії на рю Хоспіс, Музей Народного побуту, Музей Зброї і кріпосних споруд, Музей старовинних музичних інструментів та ін.

У низовьях Ура лежить одне з наймальвничіших міст країни – Ехтернах. Це одне з якнайдавніших міст Люксембурга – йому більше тисячі років. Західніше Ехтернаха, по річках Білий і Чорний Еренц, лежить район так званої "малої Швейцарії" – сильно порізана і рясно поросла лісом ділянка скелястого ландшафту, чиї кручі утворюють десятки живописних форм, а вершини скель займають невеликі замки (багато хто з них, втім, сильно зруйнований часом).

Віанден знаменитий тим, що в нім жив Віктор Гюго. Будинок письменника був відреставрований в 1948 р. і зараз в нім відкритий музей, в якому зберігаються деякі речі та книжки, що належали великому французові. Західніше, у відрогах Арденн, лежить замок Буршед (XI-XVI вв.) – найбільший замок Люксембурга, що височіє на запаморочливій висоті над долиною Сюра. На півночі країни, в Арденнах, розташований живописний природний Германо-люксембургский лісопарк ("Дойч-люксембургишер") – природний заповідник, частина якого знаходиться на території ФРН.