Туристичне країнознавство

2.5. Розвиток туризму в Альпійських державах

Швейцарія не має виходу до моря, натомість озера – майже 600 - є дуже мальовничими і виконують важливі рекреаційні функції: Боденське, Женевське, Невшательське, Фірвальдштетське та інші.

Серед найбільш цікавих об´єктів природи варто зазначити Рейнський водоспад (ширина150 м, висота понад20 м), водоспад Райхенбах (100 м); перевали Альбула, Берніна, Зустен та Сен-Готард; озера Женевське, Фірвальдштетське, Луґано; гори Маттергорн, Веттергорн, Шільтгорн, Пілатус та Ріґі; прірви в нижній течії Рейну; каньйони Рейнський Тамінашлухт, Арський; Іннський та Алечський льодовики; печеру св. Беати; «Земляні піраміди» в Езені.

Серед мальовничих хребтів знаходяться й всесвітньовідомі бальнеологічні курорти: Баден, Санкт-Моріц, Бад-Роґац, Бе-ле-Бен, Шіцнах, Скуоль. Один із найстаріших європейських бальнеологічних і гірсько-кліматичних курортів, Санкт-Моріц, лежить на висоті1856 м на березі однойменного озера. Останнім часом австрійські та швейцарські курорти широко практикують з оздоровчою метою фітотерапію альпійськими лікарськими травами. Найвідомішим фітотерапевтичним центром країни є Кран-Монтан.

В країні багато унікальних монастирів. Монастир Санкт-Ґаллена, славиться своєю бібліотекою, яка збудована Петером Тумбом у стилі рококо і містить багато раритетів, собором та іншими, переважно барочними, будівлями. Бенедиктинський монастир Санкт-Йоганн в Мюстаїрі, як вважається, був заснований Карлом Великим. Унікальним шедевром каролінгської епохи є фрески, створені приблизно у 800 році.

Фортеці та замки, яких в країні велика кількість, є особливо вражаючими в Туні, Невшателі, Шиньйоні, Моржі, Люцерні, Беллінцоні, Шаффгаузені, Коріппо, Бурґдорфі, Коппе, Ґрансоні, Тараспі, Бризі.

Західна Швейцарія особливо багата на визначні туристичні об´єкти, серед яких особливе місце займає історичний центр Берна – міста Церінґерів на річці Ааре. Місто засноване у 1191 році на півострові, що утворює її меандра. Найвизначнішими пам´ятками столиці є «Майбах-хаус» (1515) – найстаріший жилий будинок, Будинок німецького ордену, Кафедральний собор, Парламент, ратуша, Французька церква, церква Хайліґгайст, міст Нідеґґбрюкке, 11 ренесансних фонтанів в т.ч. «Пожирач дітей», вежа Цитглоґґетурм з унікальним годинником, який окрім годин іднів тижня показує місяць, знак Зодіаку та фазу місяця, і «Ведмежа яма».

В Женеві приваблюють туристів фонтан «Жет д´О», міст Пон-де-л´Іль, Стінка Реформації, ратуша, університет, численні палаци, церкви та музеї Старого міста, ботанічний сад; Лозанні – собор Нотр-Дам, цекрва св. Франциска, замок Сент-Мер, ратуша, палац графа Рюміна,Олімпійський музей; Фрібурзі – собор св. Миколая, церква Корделье, ратуша, історичний центр міста; Невшателі – замок, трьохнефна базиліка. В цьому регіоні знаходяться мальовничі містечка Ерманс, Золотурн(тут знайдені найдавніші поселення доби мезоліту), Муртен, Емменталь, Веве, Монтро з відомою зубчастою залізницею, Мартіньї з римським амфітеатром, Сент-Юрсан, Івердон-ле-Бен, Сйон, Ерн. На північній стінці Айґера або прірви Юнґфрау знаходиться найвисокогірнійший залізничний вокзал Європи (3454 м).

Центральна, східна та південна Швейцарія, в першу чергу, відомі своїми озерами і гірськими курортами. Тут знаходиться єдиний реторомановний кантон Ґраубюнден. Серед цікавих осередків історико-культурних об´єктів: Люцерн (Ратуша, церква єзуїтів, Гофкірхе, мости Капелльбрюкке та Шпроєрбрюкке, стіна Музеґґмауер та вілла Трібшен поблизу Люцерна, на якій жив Р. Ваґнер), Цюріх (Великий кафедральний собор, ратуша, ансамбль площі Мюнстергоф з церквою Фраумюнстер, церква св. Петра, вілла Весендонк, театри і банки), Луґано (Собор Сан-Лоренцо в історичній частині міста, вілли Чіані та Фаворіта; багаті архітектурні традиції кантону Тічіно пов´язані з його всесвітньовідомими уродженцями: Д. Трезіні, К. Мадерна, Ф. Борроміні, Б. Лоньєн), Локарно (замок та старе місто, церква Вознесіння на скелі Мадонна-дель-Сассо). Атмосферу середньовічного ярмаркового містечка чудово зберігає Штайн-ам-Рейн; багато пам´яток має містечко Швіц, яке дало назву державі; неповторний колорит властивий рибацькому поселенню Ґандрія на березі оз. Луґано і багато інших. Приваблюють туристів таємничі і романтичні поселення Енґадіна (Скуоль, Ґуарда, Понтрезіна, Мюстаїр, Сольо, Санкт-Моріц).

В країні дуже шановливо відносятья до національних традицій і звичаїв. Інфраструктура в країні досконала.

Австрія – переважно гірська країна. Австрійські Альпи (2/3 території) поділені на окремі масиви, серед яких виділяються в Північнотирольський, Зальцбурґський, Високий Тауерн, Ціллертальський, Карнійський тощо.

Країна нерозривно асоціюється з популярними зимовими альпійськими курортами, серед яких найбільше значення мають Кітцбюель, Земмерінґ, Санкт-Вольфґанґ, Бадґастайн, Ішґль (разом із сусіднім швейцарським Самнауном вважаються найбільшим «тусовочним» центром Європи), Зельден, Зеефельд, Монтафон. Першим гірськолижним курортом Австрії можна вважати Санкт-Антон. Саме тут в 1907 році Ґ.Шнайдер дав туристам перший урок катання на лижах. В Австрії функціонує близько 22 тис. км високоякісних гірськолижних трас та понад 3 тис. підйомників.

Австрія, як і її сусіди, багата на бальнеологічні (мінеральні, термальні) води. На їх базі функціонують курорти Баден, Бад-Шаллербах, Бад-Халль, Бад-Ішль, Бадґастайн, Бад-Фьослау, Зауербрунн. Вони приймають п´яту частину усіх туристів. Бадґастайн – це найбільш відомий у світі із сучасних австрійських курортів. Він знаходиться в землі Зальцбурґ і функціонує в основному за рахунок використання радонових мінеральних вод. Курортне господарство Австрії має надзвичайно високий ступінь розвитку та популярності у світі.

Майже вісім століть Відень (заснований 400 р. до н.е.) був резиденцією однієї з найбагатших королівських династій Європи, завдяки чому тутзібрані історико-культурні шедеври світового значення. Колишню велич яскраво підтверджують архітектура та внутрішнє наповнення палаців Шенбрунн (літня імператорська резиденція). Нижній та Верхній Бельведер, Шварценберґ, Ліхтенштейн, Шенборн. Гофбурґ – імператорський палац – називають містом у місті. Палац будували протягом майже 800 років. Його складовими в Швейцергоф, Амалієнхоф, Шталлбург, Капелла, Канцелярія, Іспанська школа виїздки, Альбертіна, Національна бібліотека, Новий Гофбурґ. Складовими палацово-паркового ансамблю Шенбрунн є найстаріший зоопарк (1752 р.), Англійський сад, Пальмова оранжерея з будинком тропічних метеликів, Музей карет.

Визначні пам´ятки архітектури (віденський сецесіонізм, неоготика, барокко, класицизм) зосереджені вздовж Рінґу, проспекту, який було збудовано на місці фортифікаційних споруд: Оперний театр, Бурґтеатр, університет, Парламент, ратуша, Вотівкірхе, палаци знаті. Майже в центрі Внутрішнього міста знаходиться Кафедральний собор, поблизу якого розпочинається прогулянкова зона з вулицями Ґрабен та Картнер. Поряд знаходиться район Старий Відень , де збережено будівлі ХVІ-ХVІІ ст. У церкві св. Августина зберігаються серця австрійських імператорів, а тіла поховано в Імператорській усипальні.

Австрійська столиця нерозривно асоціюється з іменами видатних композиторів: Гайдна, Шуберта, Моцарта, Бетховена, Малера, Шенберґа тощо. у Відні багато місць, пов´язаних з їхнім життям. Багато видатних особистостей поховані на Центральному кладовищі, а могили Бетховена та Шуберта знаходяться в Парку Шуберта.

Відень є світовим центром ділової та дипломатичної активності: тут знаходяться штаб-квартири міжнародних організацій і ТНК.

Найсучаснішим дунайським портом Австрії і столицею Нижньої Австрії є Лінц. Особливо цікавим для туристів є район Гауптплац: старовинні будівлі, колона св. Трійці, ратуша, собор. В місті проводять фестиваль імені А.Брукнера.

Столиця Штирії – Ґрац – відома своїм романтичним і найбільшим в німецькомовних країнах районом історичної забудови. Історико-архітектурними символами міста є Годинникова вежа, францисканський монастир, собор, церква Штіґенкірхе, середньовічний замок, Ландхаус,палаци Аттемс, Ґерберштейн, Заурау, мавзолей імператора Фердінанда III. Містечко Пібер є центром розведення коней іспанської породи дляІмператорської школи у Відні.

Романтичний Зальцбурґ нині ніби просякнутий духом Хрізостомуса Вольфґанґа Готліба Моцарта, якого свого часу змусили покинути це місто у пошуках можливості реалізувати свій талант. Історична частина Зальцбурга – це витончений барокковий ансамбль палаців, вілл та церков. Важливими туристичними об´єктами міста є собор св. Руперта з найбільшою колекцією дзвонів, 35 церков та 4 монастирів (в монастирі св. Петра щороку 5 грудня виконують «Реквієм» Моцарта), резиденція князя-архієпископа, палац Мірабель, міст Моцартсвеґ. Над Старим містом височіє фортеця Гогензальцбурґ. Найкращий оглядовий майданчик міста – вершина Капуцінерберґ. Знайомство з містом буде неповним, якщо не відвідати культові кав´ярні «Томазеллі» та «Базар».

Столицею землі Тироль є Інсбрук. В ХV-ХVІ ст. місто було резиденцією Ґабсбурґів. З тих часів місту залишилися його туристичні символи: Маленький золотий дах, Королівський палац (Гофбурґ), Королівська церква (Гофкірхе, з пустим саркофагом імператора Максиміліана І).

Карінтія – найпівденніша та найбільш слов´янська земля Австрії. Важливі історико-культурні ресурси знаходяться в Клаґенфурті, Шпітталі, Філлаху, Вольфсберзі.

В теплу пору року проводяться численні музичні, театральні та мистецькі фестивалі, серед яких особливо цікавими є фестивалі в Зальцбурґу, Бреґенці, Відні.

Вистави Іспанської школи верхової їзди проходять у лютому-червні та вересні-грудні. Детальну інформацію про їх проведення можна отримати у Віденському департаменті туризму.

Словенія – одна з найменших за площею в Центральній Європі.

На плато поміж Постойною та Копером знаходиться одна з найдовших і, беззаперечно, найкращих карстових областей світу (слово карст має словенське походження). За однією з легенд, А. Данте створив «Божественну комедію» після того, як побував у лабіринтах карстових печер Шкоцана . Глибина цих печер, які виникли біля двох мільйонів років тому – до70 метрів. За цей період сталактити набули справді гігантських розмірів. Між печерами та джерелом Тімаво, що знаходиться40 кілометрів від печер поблизу Трієстської бухти, є підземне сполучення. Цікавими і знаменитими є також печери Постогни (довжина27 км між Любляною та Рієкою).

Країна багата на мінеральні води. За межами Словенії широко відомі її бальнеологічні курорти Терме-Чатеж, Рогашка-Слатіна, Добрна, Долєнске-Топліце та ін. Найпопулярнішим серед них є Терме-Чатеж, з кінця XVIII ст. тут використовуються термальні мінеральні води, придатні для лікування ревматичних захворювань, дегенеративного та позасуглобного ревматизму, захворювань, опорно-рухового апарату, неврологічних хвороб, а також з реабілітаційною метою після онкологічних операцій. Унікальність курорту Рогашка визначається тим, що тут використовується мінеральна вода, яка за вмістом магнію і бактеріологічною чистотою не має аналогів у Європі.

Словенія має лише46,6 кмузбережжя Адріатики, однак тут функціонують, принаймні, два відомі курорти Порторож та Струньян. Інші поселення узбережжя – Ізола та Піран – мають давню історію і цікаві архітектурні об´єкти.

В Любляні варті уваги руїни міських укріплень та акведука, замок Град, ратуша, палаци єпископський та Швейґера, кафедральний собор та церкви св. Кирила і Мефодія, францисканська, університет, «три мости».

Визначними місцями Марібору є кафедральний собор, замок та єпископський палац; Коперу – мури та вежі Старого міста, палац претора, кафедральний собор, ротонда Кармін; Целє – собор св. Даниїла, палац «Нова ґрофія», римські руїни. Величні замки та фортеці є в Бледі, Пірані.

Важливими фестивальними центрами, особливо у літній період, є Любляна (наприклад, в кінці серпня – на початку вересня тут проходить винний ярмарок), Піран, Порторож, Марібор.