Туристичне країнознавство
2.2. Туристичні ресурси Франції та Німеччини
Франція – одна з найстаріших держав Європи із ще більш давньою історією освоєння її нинішньої території.
Перевага Франції, як країни з розвиненою туристичною інфраструктурою, полягає в тому, що вона омивається водами одночасно Середземного та Північного морів і Біскайської затоки. Загальна протяжність європейської берегової лінії становить3427 км. Найважливіший курортний район країни – Лазуровий берег, який налічує 25 курортів. Він є складовою Лігурійської Рив´єри і займає територію від кордону з Італією до затоки Фрежюс. Приморським Альпам завдячують своїми унікальними кліматичними умовами всесвітньо відомі курорти: Ментона, Больє-сюр-Мер, Вільфранш, Ніцца, Канни, Антіб, Сен-Рафаель. Своєрідне продовження Рив´єри – нові курорти Прованса, Ланґедока та Русильона: Ла-Ґранд-Мот, Льокат-Баркарес, Вальрас-Плаж, Аґд, Сент-Сіпрієн, Сен-Тропез, Ж´єн, Касіс, Єрські острови, Пор-Ґрімо. Комфортні кліматичні умови о. Корсіка (Алерія, Піно, Бастія, Порто), перетворили його на місце відпочинку представників світової політичної і культурної еліти, однак формування на острові курортного господарства стримується політичними чинниками.
250-кілометрове узбережжя Біскайської затоки між Жирондою та іспанським кордоном отримало назву Срібного берега. Це другий за значенням приморський курортний район Франції. Тут знаходяться такі курорти, як Сен-Жан-де-Люз, Біаріцц, Капбретон (особливо популярний серед серфінгістів), Аркашон, Сулак-сюр-Мер, Сен-Поль-сюр-Мер, Шатольйон, Монтаніве-сюр-Мер, Лакано-Осеан, Мімізан-Плаж, Конті-Плаж, Осегор, Сібур та ін. Найсприятливіші кліматичні умови в цьому районі формуються в серпні-вересні. На іншому березі Жиронди знаходиться Сентонж (Узбережжя краси), центром якого є Руаян. Далі на північ до гирла Луари важливими курортами є Ле-Сабль-д´Олон, о. Олерон, о. Ре.
Франція багата на бальнеологічні ресурси (понад 700 джерел). Світової слави задобув бальнеологічний курорт Віші, який знаходиться в Центральному масиві. Тут використовується 12 субтермальних і термальних джерел радонової вуглекислої гідрокарбонатної натрієвої води для пиття, ванн, інгаляцій, зрошень. На південний захід від Віші розміщений ще один популярний бальнеокурорт – Ла-Бурбуль, мінеральні води якого мають найбільший вміст миш´яку серед європейських джерел.
Для більшості іноземців Францію уособлює в собі Париж. Місто виникло на о. Сіте посеред Сени, набережна якої є справжнім архітектурним музеєм під відкритим небом. Саме тут можна побачити Нотр-Дам де Парі (Собор Паризької Богоматері), Лувр, сад Тюільрі, Великий і Малий палаци, Королівський палац, архітектурні ансамблі площ Злагоди та Вандомської. Не менш відомими символами міста є Тріумфальна арка, Будинок інвалідів, Ґранд-опера, Латинський квартал із Сорбоною, площа Вогезів, квартали Марета Монпарнас, церква Мадлен, церква Сен-Жермен-де-Пре, Пантеон, палац Шайо та район Трокадеро, Марсове поле, площа Бастилії, кладовище Пер-Лашез... Чудовими місцями для того, щоб побачити Париж з висоти пташиного лету є всесвітньо відома Ейфелева вежа та базиліка Сакре-Кьор на вершині Монмартру. Монмартрська площа Тертр і нині є місцем зібрання не лише французьких художників та музикантів. Біля підніжжя пагорба знаходиться один із найвідоміших кварталів розваг – Піґаль з відомим вітряком кабаре «Мулен Руж».
Париж не можна уявити без будинків моди, театрів, тінистих скверів, алей та парків. Найбільш привабливими для прогулянок є Великі бульвари, Булонський ліс, Венсеннський ліс, Єлисейські поля, Люксембурзький сад, Ботанічний сад тощо.
Францією в мініатюрі можна назвати Іль-де-Франс. В околицях Парижа знаходяться цікаві природні та історико-культурні об´єкти. Серед них: палацово-парковий ансамбль королівської резиденції Версаль (закладений у 1624 році як мисливська резиденція Людовіка XIII; включає 700 приміщень), королівські резиденції Фонтенбло та Сен-Жермен-ан-Ле, собор Сен-Дені (багатовікова усипальниця французьких монархів), палац Рамбує (сучасна літня резиденція Президента), палаци Шантійі, П´єрфон та Во-лє-Віконт, собор (вважається найкращим і найчистішим зразком французької готики та має 176 кольорових вітражів) і Старе місто в Шартрі, будинок Клода Моне в Жіверні, церква-усипальниця Жана Кокто Сен-Блез, Медонська тераса та Медонський ліс, Комп´єньський ліс тощо. За32 кмвід Парижа знаходиться надзвичайно популярний Євро-Діснейленд (площа –1943 га, п´ять основних «країн», кінцева дата завершення будівництва – 2017 р.).
Найбільший і найвідоміший серед палаців в долині Луари – ренесансний Шамбор – ніколи не мав постійних жителів. Для того, щоб палац міг віддзеркалювати у воді власну велич, до нього спеціально підвели рукав Луари. Вражають архітектурою і внутрішнім убранством палаци та фортеці в Ж´єні, Сюллі-сюр-Луарі, Блуа, Амбуазі (в капелі Сент-Юбер похований Леонардо да Вінчі), Саше (тут жив О. де Бальзак), Шиноні (саме тут Жанна д´Арк вперше з´явилась перед Карлом VII, а пізніше жив кардинал Ришельє) тощо. Багату історико-культурну спадщину мають Орлеан (собор, площа Мартруа; щороку 7-8 травня відзначається переможний в´їзд Жанни д´Арк у місто), Анже (історичний центр, палац Фулькю, собор Сен-Моріс), Божансі (абатство, в´язниця та ратуша епохи Відродження), Шомон («місто з арабських казок»), Тур (собор, площа Плюмеро, гробниця св. Мартіна), абатство Фонтевро (тут похований Ричард Левове Серце).
Схід Франції – Шампань-Арденни, Лотарингія, Ельзас, Бурґундія, Франш-Конте, долина Рони (частина регіону Рона-Альпи) – приваблює переважно сільськими пейзажами, культурою вина, традиційними ремеслами та етнографічною особливістю Ельзасу і Лотарингії, величними зразками архітектури. Столиця колись багатостраждального Ельзасу нині є однією із столиць Об´єднаної Європи, ніби підкреслюючи вдалий симбіоз раніше непримиренних французьких та німецьких впливів. Страсбур – є водночас сучасним і патріархальним містом.
Лотарингія – один з найважливіших промислових районів Франції. Люневіль пишається заміською резиденцією герцога та англійськими садами. Відвідини Вердену стануть нагадуванням про Першу світову війну, оскільки поблизу міста заходилося одне з найбільших полів її битв. У Ґрані були знайдені найбільші у Франції мозаїки галло-римського періоду та римський амфітеатр.
Батьківщина червоних ігристих вин – Шампань – багата на природні та історико-культурні туристичні ресурси. Серцем виноробного району є містечка Еперне та Отвійо (батьківщина Дома Періньйона). Виноградники, відроги Арденн та численні канали налаштовують на спокійне споглядання шедеврів архітектури. Саме таким є кафедральний собор в Реймсі, де відбувалися коронації французьких монархів. Важливими туристичними об´єктами міста також е палац То та базиліка Сен-Ремі.
«Землею вина, їжі та герцогів» називають Бургундію. Надзвичайно цікаву і різноманітну історико-культурну спадщину мають її міста: Діжон (Палац Уряду, забудова історичних кварталів та площі Арсі), Сане (палац архієпископа, собор Сент-Етьєнн, поблизу міста палац Сен-Фаржо), Осер (Годинникова вежа посеред історичної забудови, собор Сент-Етьєнн, церква Сен-Жермен).
В долині Рони велика кількість населених пунктів зберігає історичний шарм. Найкращими зразками архітектури в регіоні є собор Сент-Мадлен у Везлє (за легендою саме тут поховані останки св. Марії Магдалени), церква Бру поблизу Бурк-ан-Бреса, історична забудова Перужа. Найкращими винами долини Рони вважаються сорти «божолє», «ермітаж», «шатонеф дю пап», «кот роті».
Центральний масив є і природним, і історико-культурним вододілом Франції, історичні регіони Лімузен та Овернь внаслідок багатьох причин залишалися осторонь кривавих європейських битв, а тому можуть пишатися добре збереженою забудовою історичних поселень і замків: Обюсон, Кусак-Бонвіль, Конк, Оріяк тощо.
Південний Захід – Аквітанія, Країна Басків, Міді-Піренеї, Лангедок-Русильон – це засніжені вершини Піренеїв, білосніжні пляжі Срібного берега, Ланди, вишукані вина районів Бордо та Русильона, спокій і краса сільських пейзажів та вишуканість історичної забудови міст. Свідченням того, що люди заселили ці місця в сиву давнину є доісторичні знахідкив долині річки Везер: малюнки в печерах Ласко (їх вік близько 30 тис. років), археологічні знахідки в Ле-Мустьє та знайдені в Лез-Езі скелети кроманьйонців.
Для того щоб відчути атмосферу Тулузи необхідно побачити Капітолій (ратуша, театр і опера водночас), собор Нотр-Дам де Тор, базиліку Сен-Сернен.
На південному заході Франції багато значних центрів паломництва, серед яких особливо виділяються Лурд (при 20 тис. жителів місто щороку приймає до 6 млн. прочан та туристів) та Рокамадур (мощі св. Амадура). у Франції розпочинається відомий шлях паломників до Сантьяґо-де-Компостела (Іспанія).
Французькі Альпи – найвисокогірніша частина Західної Європи з численними озерами і водоспадами, глибокими каньйонами і вічними льодовиками, гірськолижними та бальнеологічними курортами і середньовічними замками. Більшість альпійських курортів набули загальносвітових стандартів у забудові готельними комплексами, однак деякі з них – Шамоні, Межев, Валь-д´Ізер, Бріансон, Тонон-ле-Бен – ще зберігають старомодний дух центральних частин міста. Цінну історико-культурну спадщину мають Ґренобль (батьківщина Стендаля), Шамбері (замок герцога Савойського, собор св. Франсуа Сальського, фонтан Слонів), Ансі (собор св. Франсуа Сальського, фортеця, палац Іль, в´язниця), Івуар. Олімпійські ігри суттєво вплинули на архітектуру та інфраструктуру Ґренобля і Альбервіля, а Авор´яз – це зразок сучасного, спеціально створеного туристичного центру в курортному районі Ле-Шаблє.
Південь Франції – це курорти Середземномор´я, лавандові поля Провансу, «дикість» Корсіки.
У прибережних містах півдня багато архітектурно-історичних цікавинок. Так, Марсель приваблює Старим портом, церквою Нотр-Дам-де-ла-Ґранд, палацом Іф, кварталами історичної забудови та нічним життям, центр якого знаходиться довкола Опери; Тулон – фортецями околиць; Ґард-Френе – картезіанським монастирем та руїнами сарацинської фортеці; о. Сент-Марґеріт – фортецею, в якій, за романом Дюма, був ув´язнений Залізна Маска; Канни – старовинним кварталом Сюке та набережною Круазетт; Валлоріс – керамічними витворами Пікассо; Сен-Поль-де-Ванс – садом скульптур; Антіб – палацом Ґрімальді та фортецею; Ніцца – Англійським проспектом, історичними кварталами; Вільфранш – фортецею і каплицею Сен-П´єр (розмальована Кокто); Ментона – «Лимонним фестивалем», який проходить в останній вівторок перед Великим постом. Типове середземноморське містечко має вузькі, звивисті вулички з будинками в пастельних тонах, арками та балконами, що нависають над головою перехожих.
Корсіка – найбільш гористий та найменш населений серед великих островів Середземного моря і, водночас, найменш французька частина Франції. Тут можна займатися практично всіма видами гірського або водного спорту. Заповідник Жиролата і Порто на східному березі Корсики займає площу біля 30 тис.га і цікавий своєю іхтіофауною, рельєфом та руїнами Генуезьких фортець. Беззаперечно, найвідомішим корсіканцем світу є Наполеон, на батьківщині якого, в м. Аяччо, багато місць пов´язаних з його життям. День народження Наполеона (15 серпня), відзначається парадами та феєрверками. Неповторну корсікансько-італійсько-французьку ауру мають інші поселення острова: Бастія, Боніфачо, Корте, Ольмето.
У кожному регіоні Франції проводиться багато цікавих свят, особливо пов´язаних з релігією, вином, кальвадосом та сиром. Серед найвідоміших щорічних подій: показ мод у Парижі, «Лимонний фестиваль» в Ментоні, карнавал у Ніцці (лютий), Каннський кінофестиваль та інші. Франція має надзвичайно розвинуту туристичну інфраструктуру.
Німеччина водночас країна Західної та Середньої Європи.
Найстаріший курорт країни Бад-Кіссинґен; уславлений і престижний – Баден-Баден; джерела найгарячішої (+75...+780 С) у Західній Європі мінеральної води є лікувальною базою курорту Ахен (Швертбад). Всього в Німеччині нараховується близько 50 бальнеологічних курортів.
Рівнинна північ країни – землі ШлезвіґТольштейн, Гамбурґ, Бремен, Нижня Саксонія, Мекленбурґ-Передня Померанія – приваблює туристів архітектурою середньовічних ганзейських міст, романтичними замками, виставково-ярмарковою діяльністю, розвинутою туристичною інфраструктурою, ідилічними сільськими та приморськими пейзажами, вересковими луками та сотнями озер.
Федеральна земля-місто Гамбурґ – найбільший в Німеччині порт, виставково-ярмарковий та діловий центр. Пам´ятками архітектури є ратуша, церкви св. Миколая, св. Петра та св. Михайла, біржа, будинки історичної частини, старий тунель попід Ельбою. Заслуговує на увагу прогулянка набережними Ельби або озера Альстер, численними каналами, а ввечері – кварталом «червоних ліхтарів» Санкт-Паулі. Останнім часом Гамбурґ здобув собі славу міста оперет. Натомість, вільне ганзейське місто Бремен є найменшою за площею та населенням землею Німеччини. Символами міста є забудова кварталу Шноор та вулиці Беттхерштрассе і, звичайно, герої «Бременських музик». У місті варять знамените пиво «Бекс».
Серед міст південної смуги особливо цікавими є багаті на історико-культурні пам´ятки Ґеттінґен, Ганновер, Гільдесгайм, Брауншвайґ. Так, за легендою, єпископське місто Гільдесгайм було засноване у 815 році Людовіком Благовірним, який на трояндовому кущі знайшов свій релікварій і на його місті звелів збудувати капелу діви Марії. Багатий на скарби кафедральний собор Пльдесгайму будувався понад 900 років, а трояндовий кущ росте донині. Приваблюють туристів Боденвердер (місце народження барона Мюнхаузена), вкриті лісами середньогір´я Гарцу (місце зустрічі відьом у Вальпурґієву ніч) та фортеці Везерберґлянду.
Після об´єднання Німеччини Берлін повернув собі столичний статус. Нові шедеври ще більшою мірою підкреслюють значення давно визнаних туристичних символів об´єднаного Берліна: руїни церкви кайзера Вільгельма, Кафедральний собор, собор св. Ядвіги, Французький собор, церква св. Миколи, синагога тощо. Берлінський зоопарк має найбільшу в світі чисельність тварин, птахів та риб.
Багатою на туристичні ресурси є федеральна земля Бранденбург, яка з усіх боків оточує Берлін. Одним з найкращих світових зразків архітектури рококо вважається літня резиденція Фрідріха II Великого в Потсдамі – палацово-парковий комплекс Сан-Сусі. В місті, яке свого часу було резиденцією Гогенцоллєрнів, надзвичайно багато цікавих палаців, вілл, міських брам та церков.
Південний захід Німеччини – землі Гессен, Рейнланд-Пфальц, Баден-Вюртемберг, Саар – відомий своїми бальнеологічними та зимовими курортами, середньовічними містечками та замками, найкращими винами та автобанами.
Один з найцікавіших туристичних маршрутів Європи проходить по мальовничій долині Рейну, овіяній легендами про нібелунґів та оспіваній видатними німцями. Посеред густих лісів та доглянутих виноградників розташовані провінційні і надзвичайно цікаві середньовічні міста Шпейєр (собор у Шпейєрі – найбільша романська будівля в Німеччині), Вормс (церква Лібфраенкірхе та найдавніша синагога Європи (1034 р.)), Маннгейм (замок), Майнц (понад 50 храмів та безліч винних кабачків), Вісбаден, Бінґен, Бад-Емс, Кобленц.
У мальовничій долині Неккару в оточенні передгір´їв Шварцвальду знаходиться туристична перлина Німеччини – середньовічне містечко Гайдельберґ, одне з небагатьох, якому вдалося уникнути нищівних бомбардувань під час Другої світової війни. Нинішніх туристів, як і Марка Твена, вражають романтичні вулички Старого міста, величний комплекс Гайдельберґського замку, Старий міст, один з найстаріших університетів Європи Ruperto Carola та найбільша у світі дерев´яна винна бочка (221 276 літрів).
Найбільш «американським» містом Європи, завдяки численним хмарочосам і найкращому аеропорту, є Франкфурт-на-Майні. Місто приваблює своїми ратушею, собором, Старою Оперою, архітектурним комплесом Рьомер, кварталом Захсенхаузен, книжковим ярмарком, банками. Гессенське Середньогір´я – батьківщина багатьох казок братів Ґрімм та осередок старих звичаїв і обрядів. Улюбленим місцем німецьких планеристів є гористий Рьон.
Земля Північний Рейн-Вестфалія – має репутацію найпотужнішого промислового і найколоритнішого в етнічному відношенні району Німеччини.
Ще одним промисловим районом країни є землі Саксонія-Ангальт, Тюрінгія та Саксонія, які займають південний захід колишньої НДР. Неповторну історико-культурну спадщину має Дрезден (Цвінґер, Палацова і Хрестова церкви, опера Земпера, замок, тераси Брюля), Лейпціґ (ратуша, кімната Ґете в пивничці Ауербах, Стари Біржа, оперний театр, церква св. Томаса з гробницею Й.С. Баха, церква Алексі, пам´ятник «Битви народів»).
Південний схід країни займає найбільша за площею федеральна земля Баварія. Столиця Баварії – Мюнхен. Місто має понад 800-літню історію і багато цікавих туристичних об´єктів: пізньоготична церква Лібфрауенкірхе, барокова церква Азамкірхе та театр «Кювійє» у стилі рококо, церкви св. Петра і св. Михайла, ультрасучасна штаб-квартира компанії БМВ тощо. З Мюнхеном та Баварією пов´язано становлення та багато сторінок життя найзлочиннішого німця – А.Гітлера. Поблизу Берхтесґадена знаходилась його резиденція «Берґгоф», рештки якої після війни знищили. Однак на висоті 1885 мзалишився чайний будиночок А.Гітлера – «Кельштайн» або «Орлине гніздо» – перетворений нині в популярний ресторанчик, з якого в сонячну днину видно навіть Зальцбурґ. Німим свідком жорстокості нацистів є концентраційний табір Дахау.
Символами Баварії є величні замки Людвіга II (Нойшванштайн та Ліндергоф поблизу Фюссена і Герренкімзе на острові посеред озера Кім-Зе), Віскірхе або «Церква на галявині» (вважається перлиною рококо і вражає своїм внутрішнім убранством).
Під охороною ЮНЕСКО в Німеччині знаходиться бенедиктинський монастир Лорш (VІІІ-ХІІ).
Серед яскравих фестивалів та карнавалів варто відзначити карнавали в Кельні та Дюссельдорфі (лютий), фестиваль шанувальників творчості Ваґнера. Гамбурґ, Лейпциг, Франкфурт-на-Майні, Берлін, Кельн – світові центри ярмаркової діяльності.