Загальний догляд за хворими і медична маніпуляційна техніка

Організація роздачі ліків у відділенні

Роздає медикаменти палатна медична сестра відповіде до листків лікарських призначень. Лікарські призначення в листку мають бути підписані лікарем з позначкою дати призначення. Передроздаванням ліків медична сестра миє руки. Перед тим, як дати хво рому лікарський препарат, необхідно ретельно звірити призначення в листку з аптечною етикеткою на упаковці та уточнити прізвище пацієнта. Перед роздачею ліків у перший раз медична сестра збираєу пацієнта алергологічний анамнез щодо перенесення лікарських засобів. Спочатку видає пацієнтові половину призначеної дози і через 30 хв перевіряє самопочуття пацієнта. Якщо пацієнтові одночасно призначено декілька препаратів, то через кожні півгодини перевіряє чутливість організму пацієнта до цих препаратів. У разі погіршення самопочуття пацієнта зразу доповідає лікареві. Якщо на перше вживання лікарського препарату в пацієнта адекватна реакція, то в подальшому медична сестра видає пацієнтові повну призначену лікарем дозу препарату.

Вживають ліки перорально в основному через півгодини після споживання їжі, тому що деякі препарати спричинюють подразнення слизової оболонки травного тракту.

Для покращення травлення препарати вживають під час іди.

Медична сестра повинна чітко знати інструкції-анотації (листки-вкладки) усіх препаратів, які застосовуються у даному відділенні. В інструкціях вказано: склад лікарського засобу; лікарська форма; фармакотерапевтична група; показання; протипоказання; застереження при застосуванні; взаємодія з лікарськими засобами; особливі вказівки; спосіб застосування та дози; побічні ефекти; термін придатності; правила відпуску; упаковка. Таким чином, з листка-вкладки можна отримати повну інформацію про той чи інший лікарський засіб.

Запивають ліки в основному перевареною водою із розрахунку 100 мл води на 1 таблетку. Препарати ацетилсаліцилової кислоти, йодумісні препарати запивають молоком. Калійумісні препарати доцільніше запивати томатним соком.

Є кілька способів роздачі ліків хворим. На пересувний столик медична сестра складає лікарські препарати, мензурки, ножинь піпетки, посуд з холодною перевареною водою, листки призначень Ідучи від ліжка до ліжка, вона безпосередньо з аптечної упаковки дає хворому ліки відповідно до з листка призначень, контролює вживання.

Іноді хворі, які ходять, вживають медикаменти біля столика медичної сестри, а хворим, які лежать, вона розносить. Про виконання призначення медична сестра робить позначку в листку лікарських призначень.

Якщо ліки мають неприємний смак або запах, хворого треба попередити про це та вказати на відповідний спосіб вживання таких ліків.

Ліки, залишені медичною сестрою біля хворого на тумбочці, хворі часто вживають із запізненням, а іноді й зовсім не вживають.

Не можна видавати хворому ліки на 2—3 вживання. Хворий може їх вжити одночасно, що може стати причиною отруєння лікарськими препаратами.

Якщо медична сестра помилково дала пацієнтові не ті ліки, потрібно негайно повідомити лікаря. Всі скарги хворого на неприємні відчутти при вживанні лікарських препаратів або інші причини відмови від вживання необхідно негайно довести до відома лікаря.

ВЗАЄМОДІЯ МІЖ ЛІКАРСЬКИМИ ПРЕПАРАТАМИ І ЇЖЕЮ

• Препарати, які потрібно вживати натще, за 1 год або через 2—3 год після вживання їжі: протимікробні (антигельмінтні, протитуберкульозні, цефалоспорини, еритроміцини, пеніцилінові, сульфаніламіди); бронходилататори; холінергічні; діуретини; залізо; вазодилататори.

Примітка. Сульфаніламідні препарати та вазодилататори потрібно запивати повною склянкою води. У разі виникнення подразнення слизової оболонки травного тракту (нудота, печія, пронос) слід припинити вживання.

• Препарати, які не слід вживати з певними речовинами:

— протимікробні препарати не можна запивати кислими фруктовими соками або напоями;

— анальгетики, залізо, проносні, тетрацикліни не можна запивати молоком;

— анальгетики, антиаритмічні, антиконвульсанти, антидіабетичні, антигістамінні, гіпотензивні, протизапальні (індометацин), протимікробні (метронідазол), антинеопластичні, для лікування Хвороби Паркінсона, нейролептики, серцеві глікозиди, діуретики, вазодилататори вживають з їжею. Ці препарати вживають безпосередньо перед, під час або зразу після вживання їжі, оскільки їжа захищає слизову оболонку шлунка від подразнення лікарськими препаратами.

У розпорядженні системи охорони здоров’я постійно з’являються нові препарати. Перш за все необхідно з’ясувати, до якої групи належить препарат. Знаючи загальну дію препаратів відповідної групи, медичний працівник почуває себе більш впевнено і безпечно при використанні того чи іншого препарату.