Чинне кримінально-процесуальне законодавство, яке надає право оскаржити до суду постанови про порушення кримінальної справи, примушує слідчих та прокурорів ретельно проводити ґрунтовні перевірки по вказаних фактах, знаходити достатні підстави для порушення кримінальної справи за ознаками злочину, передбаченого ст. 175 КК України.

Доводи слідчих та прокурора в суді про те, що недоліки, допущені ними на стадії проведення перевірки в порядку ст. 97 КПК України та під час порушення кримінальної справи, були в подальшому усунуті в ході досудового слідства по справі шляхом проведення слідчих дій, до уваги судами не приймаються. За результатами розгляду відповідних скарг суди скасовують постанови про порушення кримінальних справ навіть в тих випадках, коли справа досягає декількох томів, по справі проведено значну кількість слідчих дій, якщо на час порушення справи були відсутні достатні підстави чи приводи до її порушення.

Тому, на нашу думку, необхідно зупинитись на приводах та підставах до порушення кримінальних справ по злочинах, передбачених ст. 175 КК України.

Приводами і підставами до порушення кримінальних справ зазначеної категорії згідно зі ст. 94 КПК України можуть бути:

а)заяви або повідомлення працівників підприємств, установ, організацій, незалежно від форм власності, матеріали їх перевірок;

б)матеріали перевірок, проведених контролюючими і правоохоронними органами (Державної інспекції України з питань праці та її територіальних органів, Державної служби статистики України, Державної фінансової інспекції України, Державної податкової служби України та інші), їх структурними підрозділами на місцях, матеріали профспілкових органів;

в)матеріали перевірок в порядку нагляду за додержанням і застосуванням законів, проведених працівниками органів прокуратури з залученням відповідних спеціалістів інших державних органів та установ.

Інформація про вчинення дій, які містять ознаки злочину, передбаченого статтею 175 КК України, до органів прокуратури надходить, переважно, від територіальних державних інспекцій праці та безпосередньо від громадян, яким певний період часу не виплачуються заробітна плата, стипендія, пенсія чи інші встановлені законом виплати.

Справа може бути порушена тільки в тих випадках, коли є достатні дані, які вказують на наявність ознак злочину. Відповідно до ст. 97 КПК України прокурор, слідчий, орган дізнання або суддя зобов´язані приймати заяви і повідомлення про вчинені або підготовлювані злочини, в тому числі і в справах, які не підлягають їх віданню. По заяві або повідомленню про злочин прокурор, слідчий, орган дізнання або суддя зобов´язані не пізніше триденного строку прийняти одне з таких рішень:

1) порушити кримінальну справу;

2) відмовити в порушенні кримінальної справи;

3) направити заяву або повідомлення за належністю.

Якщо приводом до порушення кримінальної справи стали заяви або повідомлення працівників підприємств, установ, організацій, необхідно перевірити заяву або повідомлення про злочин до порушення справи. Така перевірка здійснюється прокурором, слідчим або органом дізнання в строк не більше десяти днів шляхом відібрання пояснень від окремих громадян чи посадових осіб або витребування необхідних документів.

Відповідно до ст. 98 КПК України за наявності приводів і підстав, зазначених у ст. 94 КПК України, прокурор, слідчий, орган дізнання або суддя зобов´язані винести постанову про порушення кримінальної справи, вказавши приводи і підстави до порушення справи, статтю кримінального закону, за ознаками якої порушується справа, а також дальше її спрямування. Якщо на момент порушення кримінальної справи встановлено особу, яка вчинила злочин, кримінальну справу має бути порушено щодо цієї особи.

Згідно ст. 98-2 КПК України у разі порушення кримінальної справи прокурор, слідчий, орган дізнання або суддя зобов´язані вручити копію відповідної постанови особі, щодо якої порушено справу, та потерпілому негайно. При неможливості негайного вручення копія постанови вручається не пізніше трьох діб з моменту її винесення. У разі неможливості вручення зазначеним особам копії постанови про порушення кримінальної справи протягом строків, визначених у ч. 1 ст. 98-2 КПК України, через їх хворобу, неможливість встановлення місця перебування чи з інших поважних причин, копія постанови вручається протягом трьох діб з моменту явки, приводу чи встановлення місця перебування цих осіб. Якщо особа відмовляється одержати копію постанови про порушення кримінальної справи, прокурор, слідчий, особа, яка провадить дізнання, або суддя складають відповідний протокол. Представнику потерпілого, захиснику чи законному представнику підозрюваного або обвинуваченого копія постанови про порушення кримінальної справи вручається або надсилається на їх письмову вимогу протягом трьох діб з моменту надходження такої вимоги.

Так, за результатами проведених у 2011 р. перевірок, прийнято 660 рішень про відмову в порушенні кримінальної справи, 13 заяв скеровано в інші органи та порушено 849 кримінальних справ. Найчисельнішими виявились порушення кримінально-караного характеру за ст. 175 КК України у Луганській, Донецькій, Дніпропетровській областях, м. Києві, де прокурорами порушено відповідно 75, 72, 65, 84 справи. Водночас встановлено факти передчасного порушення кримінальних справ даної категорії, у зв’язку з цим судом скасовано 8 постанов про порушення кримінальної справи (у Одеській – 2 , та по 1 у Донецькій, Запорізькій, Луганській, Миколаївській, Тернопільській областях та м. Києві). Крім того, міськрайпрокурори з метою штучного нарощування показників у роботі недостатньо використовують превентивні заходи щодо усунення порушень трудового законодавства про оплату праці. Так, порушено ряд кримінальних справ, де керівники підприємств здатні погасити заборгованості по зарплаті без застосування заходів кримінально-правового впливу. Як наслідок такі справи направляються до суду для звільнення обвинувачених від кримінальної відповідальності у зв’язку з добровільною виплатою заробітної плати та дієвим каяттям винних щ до винесення постанов про притягнення їх як обвинувачених. Таких справ по Україні всього 79, практично у всіх регіонах, за винятком Полтавської, Рівненської, сумської, Хмельницької областей та міста Севастополя. З числа порушених та тих, що залишались у провадженні з минулих років, до суду з обвинувальним висновком направлено 727 справ даної категорії. Переважну більшість кримінальних справ розслідувано у двохмісячний термін. Загальна сума завданих збитків у вигляді невиплаченої зарплати за направленими до суду справами становить 240 млн. грн., у ході досудового слідства відшкодовано більше 110 млн. грн. У ході розслідування справ даної категорії слідчими закрито 2 кримінальні справи на підставі п. 2 ст. 6 КПК України (Луганська область та м. Київ).