Загальний догляд за хворими і медична маніпуляційна техніка

Застосування холоду (міхура з льодом, примочок)

До лікувальних процедур шкіри належить застосування холоду.

Механізм дії. Місцеві холодові процедури справляють дію, протилежну дії тепла; звужують поверхневі та глибокі артеріальні і венозні судини; спричинюють анестезію поверхневих рецепторів, що веде до рефлекторного зменшення порога збудливості глибоко розташованих нервових рецепторів. Таким чином, відбувається обмеження запального процесу, зупинка кровотеч, поверхнева та глибока анестезія, зменшення всмоктування токсичних речовин із запального вогнища, набряків

Показання до застосування холодових процедур: інсульт, менінгіт, енцефаліт, набряк мозку, марення, гіпертермія, перитоніт, різні кровотечі, свіжі травми, сильний головний біль.

Протипоказання: виснаження хворого, облітеруючий ендартеріїт, хвороба Рейно, параліч, гостра затримка сечі, трофічні ураження шкіри. Обережно слід застосовувати холодові процедури непритомним хворим.

Застосування міхура з льодом. Міхур для льоду виготовляється з гуми. Він має плоску, круглу форму з отвором у центрі, що загвинчується корком з нарізкою.

Перед застосуванням міхура лід дрібно розколюють для зручнішого його розміщення у міхурі та щоб міхур був легшим і краще моделювався за формою тіла. Міхур заповнюється льодом на дві третини

Не рекомендується наливати воду в міхур, а потім заморожувати його, тому що внаслідок цього утворюється велика холодова поверхня, що може призвести до сильного охолодження або навіть обмороження місця прикладання міхура. Такий міхур стає надто важкий і сильне давить на прилеглі органи, погано набуває форми ураженого місця

  • 3 міхура витісняють повітря, надавивши на дно, щоб в отворі з’явився лід. Отвір герметично закривають корком.
  • Міхур насухо витирають ганчіркою, обгортають сухою серветкою або рушником та прикладають до тіла хворого.
  • Дітям, виснаженим хворим та до голови міхур з льодом слід підвішувати на відстані 3—5 см від поверхні тіла та голови.
  • Міхур з льодом можна використовувати протягом доби, алечерез кожні 20—30 хв його потрібно знімати на 20—30 хв.

ЗАСТОСУВАННЯ ПРИМОЧОК

  • Змочують у холодній (льодяній воді) згорнуту у декілька шарів марлю, полотняну серветку, рушник, віджимають і кладуть на відповідну ділянку.
  • Оскільки ця примочка швидко нагрівається, необхідно її змінювати через декілька хвилин. Доцільніше використовувати дві примочки: одну накладають хворому, другу охолоджують у воді. Для підтримання низької температури у воду кладуть лід або тримають її у холодильнику.
  • Тривалість процедур 50—60 хв.
  • До холодної води можна додати столовий оцет (1 столова ложка на склянку води), а також настій ромашки.