Зігрівальний вологий компрес — це тривала теплова процедура, що являє собою лікувальну пов’язку з непромокальнимшаром, який затримує на місці його накладання випаровування та тепловіддачу.

Механізм дії: рівномірне і тривале розширення судин призводь до збільшення притоку крові не тільки до шкіри, а й до тканин та органів, які лежать глибше і розташовані за грудною та черевною стінками.

Показання: гострий, підгострий трахеїт, бронхіт, пневмонії (крім абсцедувальних), ангіна (без нагноєння), післяін’єкційні інфільтрати, запалення периферичних нервів, гострі та хронічні западня суглобів, забите місце (не раніше ніж через добу після травми), промбофлебіти (за відсутності тромбоутворення), негнійний мастит, міозит, отит.

Місця можливого накладання: грудна клітка (груднина, спина, крім лопаток та хребта); місце ураженого нерва, суглоба, м’яза, кінцівки, шиї, грудна залоза, соскоподібний відросток.

Протипоказання: гноячкові захворювання шкіри (фурункул, карбункул), алергійні висипи, пошкодження шкіри, висока температура тіла, гнійне ураження прилеглих органів, септичний стан хворого.

Для накладання зігрівального вологого компресу необхідно взяти марлеву або бавовняну, конопляну чи лляну серветку, компресний (восковий) папір або поліетиленову плівку, вату, бинт, 30 % етиловий спирт чи одеколон, фурациліново-спиртовий розчин (1 частина 96 % етилового спирту і 2 частини фурациліну); олійно-спиртовий розчин (1 частина 96 % етилового спирту і 2 частини рослинної олії), мазь Вишневського.

 • Завжди накладання компресу треба починати з його моделювання.
 • Перший нижній шар (прокладку) беруть такої величини, щоб вона виходила за вогнищевий процес на 2—3 см. Це може бути марля У 4—6 шарів або полотнина у 2—3 шари; другий (герметизувальний Шар) — компресний папір або поліетиленова плівка; третій (утеплювальний шар) — вата; четвертий (фіксувальний шар) — марлевий бинт. Кожний наступний шар повинен бути на 2—3 см більший за Попередній з метою герметизації.
 • Прокладку змочують однією із вищеперерахованих рідин, віджимають, накладають на визначену ділянку. Зверху накладають Компресний папір, потім — вату. Вологий шар щільно прилягає до Пікіри, а решта шарів прикривають його.
 • Зверху компрес закріплюють бинтовою пов’язкою так, щоб він Щільно прилягав до поверхні шкіри, але не здавлював кровоносні судини. Компрес накладають на 8—10 год.
 • При правильно накладеному зігрівальному вологому компресі прокладка залишається вологою та теплою і через 8—10 год. Шкіра під компресом волога, тепла, трохи гіперемійована.
 • Після зняття компресу шкіру протирають зволоженою теплом серветкою, потім — сухим рушником. Щоб уникнути мацерації, шкіру протирають 70 % етиловим спиртом і накладають утеплювальну суху пов’язку. Через 2—3 год компрес можна повторити.
 • У разі післяін’єкційного інфільтрату добре допомагають двощаровий компрес з використанням розчину фурациліну 1:5000 та мазі Вишневського.
 • При тромбофлебіті накладають зігрівальний компрес із маззю Вишневського на 2—3 дні. При цьому змодельований компрес кладуть на чисту поверхню прокладкою догори, за допомогою шпателя наносять на прокладку рівномірно мазь Вишневського, а потім акуратно обома руками беруть компрес знизу, прикладають його до відповідної анатомічної ділянки і фіксують.
 • У разі запалення середнього вуха (отит) у прокладці та в компресному папері роблять отвір. Накладають компрес таким чином, щоб дія його була спрямована в основному на ділянку соскоподібного відростка, а вушна раковина залишалася відкритою.
 • У домашніх умовах для накладання компресу можна застосувати листя капусти, лопуха (ошпарене кип’ятком), а також молочну сироватку.
 • Не варто накладати компрес на шкіру, змащену йодом, тому що виникає велика небезпека глибокого опіку або мацерації шкіри.
 • Якщо компрес зсунувся, то його потрібно накласти по-новому.
 • При кожному наступному накладанні компресу треба використовувати свіжу чисту прокладку.

Позитивні сторони компресу: не потребує частої зміни. Хворий може не лежати в ліжку, а вільно рухатися. Компрес може бути покладений на ділянку, де не зручно використовувати інші засоби впливу на кровообіг (грілки, банки).