Загальний догляд за хворими і медична маніпуляційна техніка

Лікувальне харчування вагітних при анемії

Основними причинами, які спричинюють залізодефіцитну анемію у вагітних, є збільшення потреби в залізі плода, який розвивається, порушення обміну заліза під час вагітності, недостатнє постачання його в організм матері внаслідок дефіциту заліза в їжі, порушення всмоктування його в травному каналі. Анемія розвивається також при дефіциті міді, яка необхідна для нормального синтезу гемоглобіну. У вагітних із залізодефіцитною анемією пригнічується клітинний і гуморальний імунітет.

При недостатності адаптаційних механізмів порушується газообмін між організмом матері і плода, розвивається внутрішньоутробна гіпоксія, можлива загибель плода. Спостерігається також невиношування, пізні гестози, передчасне відходження навколоплідних вод, патологічна крововтрата, слабкість пологової діяльності, висока мертвонароджуваність, а також смертність дітей у першу добу.

Велике значення в лікуванні і профілактиці залізодефіцитної анемії відіграє раціональне харчування. Цільове призначення дієти заповнення наявного при анемії дефіциту білка, заліза, мікроелементів і вітамінів.

У раціон вагітних з анемією повинні входити продукти, багаті незамінними амінокислотами (сир, м’ясо, риба, яйця, бобові); продукти, багаті на залізо (печінка, язик, яйця, м’ясо, ікра осетринова і кетова; фрукти — яблука, абрикоси, персики, груші; овочі — буряк, гарбуз, томати; ягоди — полуниця, малина, ожина).

Особливу увагу слід приділити технології приготування їжі. Для збереження вітамінів необхідно нарізані овочі опускати в кип’яток і варити в щільно закритому емальованому посуді тільки до готовності. Страви із сухих овочів треба готувати безпосередньо перед споюванням.