Перед будь-якою процедурою потрібно здійснити гігієнічне миття рук, надягнути стерильні гумові рукавички. Після процедури зняти відпрацьовані гумові рукавички зовнішньою поверхнею Середину, опустити в дезінфекційний розчин, вимити і висушити руки.

Догляд за очима здійснюють за наявності виділень, які склеюють вії та повіки. Виділення утворюються при запаленні слизової оболонки повік (кон’юнктивітах), вони засихають і утворюють кірочки які склеюють повіки і вії. Кірочки треба змочити теплим антисегк тичним розчином (розчин фурациліну 1:5000, розчин калію перманганату 1:10000, 2 % розчин борної кислоти або ізотонічний розчин натрію хлориду). Можна використати в домашніх умовах міцну заварку чаю. На прикриту очну щілину накладають змочену в декілька шарів стерильну марлеву серветку або зрошують око за допомогою очної піпетки. Після розм’якшення кірки легко видаляються зволоженим антисептичним розчином тампоном. Повіки протирають у напрямку від зовнішнього до внутрішнього кута ока. Для кожного ока використовують окремі стерильні тампони, щоб запобігти перенесенню інфекції з одного ока на друге.

Промивання очей за допомогою ванночки. У стерильну ванночку наливають антисептичний розчин. Пропонують хворому взяти ванночку за ніжку, нахилитись над нею так, щоб повіки знаходились у ванночці, і притиснути її до шкіри, потім підняти голову, притримуючи ванночку руками (рідина при цьому не повинна витікати з неї). Пропонують хворому часто поморгати у рідині протягом 1 хв, потім, нахилившись уперед, поставити ванночку на стіл. У разі потреби повторюють процедуру, замінивши розчин у ванночці на свіжий. Якщо немає очної ванночки, можна промити очі за допомогою піпетки, підставивши ниркоподібний лоток, у напрямку від зовнішнього кута ока до внутрішнього.

Закрапування очей. Здійснюють за допомогою піпетки або безпосередньо із флакона за допомогою надітої на флакон піпетки. Необхідно запропонувати пацієнтові подивитися догори, відтягнути нижню повіку за допомогою стерильного ватного тампона і, не торкаючись повік, закрапати 1—2 краплі очних крапель, прикласти ватний тампон і потримати його протягом 1—2 хв. Якщо закрапують в очі 1 % розчин атропіну сульфату, то після закрапування злегка пропонують пальцем натиснути на сльозову протоку для того, щоб уникнути всмоктування атропіну сульфату в організм.

Закладання мазі за повіки. Здійснюють за допомогою скляної лопаточки. На лопаточку видавлюють необхідну кількість мазі. Пацієнтові пропонують сісти, подивитися догори, відтягують нижню повіку і лопаточкою закладають мазь за краї повіки. Прикладають стерильний ватний тампон і пропонують зробити легенький масаж для того, щоб мазь рівномірно розподілилась у кон’юнктивальному мішку. Якщо треба закласти мазь за верхню повіку, то пропонують пацієнту подивитися вниз, за вії відтягують верхню повіку і, вивертаючи її, закладають мазь, пропонують пацієнтові подивитись уверх при цьому повіка розправляється, після чого ватним тампоном пацієнт здійснює легенький масаж.