Загальний догляд за хворими і медична маніпуляційна техніка

Транспортування і перекладання хворого

Спосіб транспортування пацієнта визначає фельдшер, акушер, медична сестра залежно від тяжкості стану хворого. Для транспортування хворих використовують ноші, каталки-ноші чи крісла-каталки.

Ноші з хворим несуть двоє або четверо осіб, рухаючись не в ногу головним кінцем вперед на рівній поверхні. Ідучи сходами вгору, хворого несуть на ношах головою вперед, причому особи, які йдуть попереду, тримають ручки ноші на опущених руках, а особи, які йдуть позаду, дещо піднімають ноші або тримають ручки ноші у себе на плечах. При спусканні хворого вниз його несуть ногами вперед і трохи піднімають ножний кінець нош. Таким чином досягається горизонтальне положення хворого.

Ноші застеляють простирадлом, а хворого вкривають ковдрою з простирадлом.

Каталку-ноші переміщують головним кінцем вперед, у разі потреби завозять у кабіну ліфта і піднімають або опускають хворого на потрібний поверх.

Крісло-каталку нахиляють вперед, наступивши на підставку для ніг. Пропонують хворому стати на підставку для ніг, допомагають йому сісти в крісло. Змінюючи за допомогою рамки положення спинки крісла та підставки для ніг, пацієнтові можна надати положення сидячи, напівлежачи, лежачи. Стежать, щоб руки хворого під час транспортування не спадали з підлокітників крісла-каталки. Обережно транспортують пацієнта на підйомі та спуску крісла-каталки по похилій доріжці, у цей момент підтримують пацієнта.

Після використання ноші, крісло-каталку, каталку-ноші дезінфікують.

ПЕРЕКЛАДАННЯ ТЯЖКОХВОРОГО З ЛІЖКА НА КАТАЛКУ І З КАТАЛКИ НА ЛІЖКО

Раціонально розміщують каталку відносно ліжка так, щоб її головний кінець розмістився біля ножного кінця ліжка. Утрьох стають біля хворого з одного боку з середини: найсильніша фізична особа стає в центрі, перша підводить руки під голову та лопатки дорого, друга — під поперекову ділянку і таз, третя — під стегна та гомілки. Починають піднімання пацієнта за командою однієї особи: кожна особа переносить масу свого тіла з ноги, виставленої вперед, на ногу, відставлену назад, плавно відтягує пацієнта на край ліжка; робить паузу, на рахунок “3” перекочує пацієнта на себе, притискає його до себе і підіймає, розігнувши ноги в колінах та випрямивши спину.

Розвертаються і рухаються обличчям до каталки, на рахунок “3” згинають коліна і обережно опускають пацієнта на каталку. Подібні прийоми використовують при переміщенні пацієнта із каталки на ліжко.

Якщо хворий може допомогти, то тоді каталку впритул розміщують паралельно до ліжка (головний кінець каталки до головного кінця ліжка), установлюють каталку на висоту ліжка. Притримуючи каталку, рекомендують хворому повзком переміститися на ліжко.

ОСОБЛИВОСТІ ТРАНСПОРТУВАННЯ ПАЦІЄНТІВ ПРИ ДЕЯКИХ ЗАХВОРЮВАННЯХ ВНУТРІШНІХ ОРГАНІВ І ТРАВМАХ

У разі гострого інфаркту міокарда хворого транспортують обережно на ношах або каталці. Тяжкохворого з декомпексованою серцево-судинною недостатністю, з різко вираженою задишкою транспортують на ношах або каталці в положенні напівсидячи. Для цього під голову та спину підкладають дві-три подушки або складену в кілька шарів ковдру. У разі відносно задовільного стану можна транспортувати пацієнта на кріслі-каталці. У разі колапсу та інших видів гострої судинної недостатності пацієнта транспортують на каталці або ношах у положенні лежачи з опущеним головним кінцем. Для цього під ноги підкладають одну—три подушки або валик із ковдри чи матрац.

При тривалому транспортуванні тяжкохворого у разі потреби зігрівають за допомогою теплих грілок і ковдри.

Непритомного пацієнта у разі небезпеки виникнення блювання транспортують на ношах чи каталці в положенні лежачи на спині з повернутою на бік головою. Під голову підкладають клейонку і пелюшку. Напоготові слід мати ниркоподібний лоток, марлеві тупфери та затискач.

Пацієнта із шлунково-кишковою кровотечею транспортують на спині без подушки. На надчеревну ділянку кладуть міхур із льодом.

Пацієнта із травмою хребта транспортують на дерев’яному щиті.