Загальний догляд за хворими і медична маніпуляційна техніка
Організація відвідувань хворих
У певний час зазвичай з 17.00 до 19.00 до хворих приходять відвідувачі. Список хворих, до яких дозволено пропускати відвідувачів, підписує завідувач відділення. У відділеннях для відвідувачів виділяють певні дні і години. При відвідуванні хворих рідні і близькі повинні зняти верхній одяг в холодну йору року, надягти одноразові бахіли або змінне взуття і халат. Хворих, прикутих до ліжка відвідують у палаті; з пацієнтами, які вільно рухаються, зустрічаються в холах. При відвідуванні хворого у палаті не можна сідати на його ліжко, для цього треба використовувати табурет або стілець.
Медична сестра повинна контролювати продукти, які приносять рідні хворим, щоб уникнути харчових отруєнь або ускладнень у перші дні після оперативного втручання. Після операцій на органах травлення пацієнтам у перші 2—3 дні не дозволяється їсти і пити. Рідні, не розуміючи причини такої заборони, іноді всіляко умовляють пацієнта випити соку і в результаті порушення харчового режиму в пацієнта може виникнути тяжке ускладнення. Тому рідним обов’язково потрібно чітко і доступно розповісти про значення дотримання пацієнтом призначеного лікарем харчового режиму, а точніше тимчасового голоду. Підкреслити, що тимчасово живлять пацієнта методом внутрішньовенного введення розчинів глюкози, мінеральних солей, вітамінів. А за наявності вираженої сухості у ротовій порожнині дозволяється зволожувати її водою, але слід не ковтати її, а спльовувати.
Взагалі забороняється передавати пацієнтам копчення, соління, маринади, варену ковбасу, мариновані гриби, торти, тістечка з кремом, консерви, алкогольні напої тощо.
Перевірені харчові продукти повинні зберігатися в холодильнику у відповідному посуді або упаковках.
При відвідуванні родичі часто мають бажання отримати інформацію про стан здоров’я хворого. Таку інформацію надає черговий лікар або лікар-ординатор. Медична сестра може дати інформацію про загальне самопочуття хворого, температуру тіла, порекомендувати продукти для передачі. У разі потреби може показати елементи догляду за хворим і попросити відвідувача здійснити цей догляд.
Медична сестра повинна чітко стежити за тим, щоб відвідувачі не створювали дискомфорт не тільки своїм близьким хворим, але й іншим хворим у палаті та відділенні в цілому.
Контрольні запитання
1. Що передбачає первинна медико-санітарна допомога?2. Хто є представниками первинної медико-санітарної допомоги?
3. Яка найважливіша ланка створена в системі охорони здоров’я? Як організувати надання первинної лікувально-профілактичної догіш моги мешканцям сільської місцевості?
4. Які заклади надають первинну медико-санітарну допомогу дорослим у містах?
5. Кому надають первинну медичну допомогу спеціалізовані поліклінік ні відділення диспансерів?
6. Мережа яких медичних закладів надає допомогу робітникам і службовцям?
7. Які заклади організовують і забезпечують медичну допомогу у містах:
а) дітям;
б) жінкам і вагітним?
8. Яка служба надає медичну допомогу населенню цілодобово?
9. Які служби забезпечують вторинну медичну допомогу населенню:а) у містах;
б) у сільській місцевості?
10. Які центри відносяться до закладів третинної медичної допомоги?11. Що таке лікувально-охоронний режим?
12. Які заходи включає лікувально-охоронний режим?
13. Яке ставлення медичних працівників повинно бути до своєї роботи?
14. Як організувати відвідування рідними пацієнтів у відділеннях стаціонару?