В умовах складної фінансово-економічної ситуації в державі заборгованість із заробітної плати залишається однією з найбільш гострих проблем, яка призводить до негативних економічних наслідків та посилення соціальної напруги у суспільстві.

З метою реального забезпечення прав кожного на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом, держава створює відповідні органи і установи, в тому числі спеціалізовані, та уповноважує існуючі на здійснення контролю та нагляду за додержанням законів у зазначеній сфері. Серед них важлива роль відведена органам прокуратури.

З огляду на гостроту цієї проблеми, захист конституційних прав громадян на своєчасне одержання винагороди за виконану працю є пріоритетним напрямом правозахисної діяльності прокуратури, що підтверджується віднесенням Генеральним прокурором України стану прокурорсько-слідчої діяльності щодо захисту прав громадян у сфері оплати праці до пріоритетів для комплексного опрацювання.

Ефективність правозахисної діяльності у зазначеній сфері залежить від її належної організації та професійної підготовки виконавців. Основними її завданнями є своєчасність виявлення фактів порушення трудового законодавства та повнота реагування на порушення закону, фактичне поновлення порушених прав і свобод громадян та інтересів держави, реальне відшкодування збитків, притягнення винних осіб до відповідальності. Завдяки наданим законом повноваженням органи прокуратури мають можливість своєчасно та в найкоротші строки не лише виявити і усунути правопорушення, а й попередити їх.

Завдяки проведеним перевіркам додержання законів про оплату праці у 2011 році прокурорами до суду скеровано понад 700 кримінальних справ даної категорії, за якими загальна сума завданих збитків у вигляді невиплаченої заробітної плати становила 240 млн. грн., в інтересах громадян заявлено в порядку цивільного судочинства заяв про стягнення 170 млн. грн. невиплаченої заробітної плати.

Лише за прокурорського втручання у 2011 році громадянам виплачено понад 1,5 мільярди гривень заборгованої заробітної плати, до відповідальності притягнуто 836 посадовців органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та контролюючих органів. Намітилася тенденція до скорочення боргів з оплати праці, внесків до Пенсійного фонду України. Істотного зменшення заборгованості вдалося досягнути у Волинській, Дніпропетровській, Київській, Полтавській, Рівненській, Чернівецькій областях та м. Києві. Зокрема, у Рівненській та Чернівецькій областях динаміка зменшення боргу перевищила 70 відсотків.

Сьогодні правозахисна діяльність органів прокуратури в сфері оплати праці є дуже актуальною, а тому прокурорсько-слідчі працівники повинні мати поглиблені знання з цих питань, знати алгоритм та послідовність дій при проведенні перевірок, у тому числі – дослідчих, орієнтуватися серед повноважень, якими наділені при їх здійсненні, тощо.

В даних умовах важливе значення набуває науково-практичне забезпечення подальшого вдосконалення методів і тактичних прийомів в діяльності органів прокуратури з виявлення правопорушень у сфері оплати праці, розслідування злочинів, підтримання державного обвинувачення у справах цієї категорії, представництва інтересів громадян в судах.

Науково-практичні рекомендації з цих питань послідовно висвітлені в запропонованому авторами посібнику. Виходячи зі змісту, логіки викладення матеріалу, переліку висвітлених у ньому питань науково-практичний посібник «Діяльність прокурора з протидії правопорушенням у сфері оплати праці» є першим в Україні комплексним дослідженням, в якому визначено мету та завдання правозахисної діяльності у сфері оплати праці, охоплено аспекти, присвячені дослідженню питань, пов’язаних з підготовкою та проведенням перевірок, в тому числі – дослідчих, розслідуванням та підтриманням державного обвинувачення у справах зазначеної категорії, представництва прокурором інтересів громадян в суді.

У посібнику також висвітлені теоретико-правові основи інституту оплати праці, його правове регулювання. Автори висловлюють наукові точки зору та підіймають актуальні і дискусійні питання з приводу удосконалення вітчизняного законодавства з оплати праці, його подальшої гармонізації з міжнародно-правовими нормами.

Авторський колектив, працюючи над науково-практичним посібником «Діяльність прокурора з протидії правопорушенням у сфері оплати праці», ставив за мету всебічно сприяти підвищенню спеціальних знань та ефективності прокурорсько-слідчої діяльності у сфері оплати праці.

Пропонований посібник буде корисний для науковців, студентів, аспірантів Національної академії прокуратури України, а також інших навчальних закладів юридичного профілю, прокурорсько-слідчих працівників.

Ректор Академії,

доктор юридичних наук,

державний радник юстиції 2 класу

Ю. Дьомін