Основи коучингу

1.4. Мета та принципи коучингу

«Енергія для досягнення мети з ’являється тоді, коли є мета», -

Радіслав Гандапас

Мета спеціально організованого процесу взаємодії коуча і клієнта — досягнення цілей клієнта оптимальними (для клієнта) шляхами і в оптимальний термін. Метою кожної зустрічі з коучем є усвідомлення клієнтом, що він дійсно має вибір і може обирати різні способи мислення, почуттів і поведінки.

У коучингу мова йде про підтримку людини у досягненні того, до чого вона прагне. Разом з цим, потрібно це зробити не за неї, не за допомогою порад, що саме, і яким чином вона повинна це зробити. А досить часто саме цього і чекає клієнт, коли приходить за відповіддю до фахівця, у пошуках так званої, «магічної пігулки», яка за мить вирішить усі його проблеми.

Коучинг не є методом роботи для кожного. Ця технологія для осіб, які прагнуть до чогось в житті, мають амбіції, але потребують підтримки. Разом із цим, це особи, які мотивовані на роботу та повні рішучості узяти на себе відповідальність за досягнення відповідних результатів у своєму житті. Коучинг без сенсу застосовувати в роботі з тим, хто чекає, що коуч вирішить за нього усі проблеми та «порадить» йому «як треба жити». Коучинг також не буде ефективним, коли людина вимушена співпрацювати з коучем (у випадках, коли, наприклад, керівник «відправляє працівника до коуча в «добровільно- примусовому порядку»). Необхідним є розуміння, що без усвідомленості, мотивації, бажання та повної зануреності до процесу досягнення мети жодна співпраця не має шансів на успіх [6 ; 26].

Тому роль коуча подвійна. І тут йдеться про те, щоб допомогти клієнтові: 1) змінити дії, спосіб мислення, що трансформують його модель поведінки; 2) дотримуватися нової моделі поведінки навіть тоді, коли це видається важким і нереальним, а клієнт сумує за втраченим комфортом звичного повсякденного життя, в якому йому все здавалось зрозумілим і передбачуваним.

Варто відмітити базові принципи коучингу:

  • усі люди мають набагато більше внутрішніх здібностей, ніж ті, які вони проявляють у своєму повсякденному житті;
  • кожна людина має великий потенціал;
  • у людини вже є усі необхідні ресурси для досягнення успіху;
  • фокусування на сильні сторони;
  • навчання на успішних прикладах, а не на помилках;
  • орієнтир не на проблему, а на вирішення;
  • прийняття, відкритість і довіра - ключ до взаємодії;
  • спрямованість: з сьогодення в майбутнє;
  • «ні» оцінкам і порадам! Усі відповіді усередині людини - вона себе оцінює сама;
  • легкість, позитив.

Так, Сер Джон Уітмор в своїх працях відмічає, що основоположним принципом коучингу є тверда впевненість у тому, що практично всі мають набагато більше здібностей, ніж ті, які вони виявляють у своєму повсякденному житті. Коуч допомагає повірити в те, що усередині кожної людини є відповіді на питання, які її хвилюють [49]. Так, наприклад, віра керівника у підлеглих може помітно підвищити їхню мотивацію, співробітники намагатимуться виправдати довіру, за рахунок чого будуть краще працювати. І навіть якщо щось не виходить, то тут потрібно згадати слова відомого американського вченого і винахідника Томаса Едісона: «Найбільш правильний шлях до успіху - весь час пробувати ще один раз».

Важливо підкреслити умови якісного коучингу:

- сприйняття реальної потреби проведення коучингу, а якщо це організація, тоді має бути підтримка від керівництва і менеджерів;

- точне визначення зон відповідальності та способу поведінки;

- повна зосередженість на визначеній меті (рівнозначно як із боку коуча, так і клієнта);

- розуміння, що коучинг не є ні формою критики, ні формою покарання;

- атмосфера, де можна припускати помилки.

Отже, в контексті розуміння сутності коучингу, слід усвідомити, що коучинг - це діяльність, яка відбувається спільно з ким-небудь, а не по відношенню до кого-небудь.

Слід зазначити, що основна перевага коучингу в тому, що відповідальність та ініціатива за вирішення завдання (або проблеми) завжди, на 100 %, залишається у клієнта, тобто він займає максимально активну позицію у вирішенні своєї проблеми. Ефективність процесу коучингу вимірюється просто - за результатами: досягли / не досягли. Правильний коучинг не залишає шансів перекласти відповідальність за вирішення проблем на коуча, як це часто буває у психологічному консультуванні, де клієнт в основному займає пасивну позицію під девізом: «Лікуйте мене, вирішуйте мою проблему». Тому в коучингу коуч відповідальний за процес проведення коучингу, а клієнт - за результат!