Криміналістика
4.7.3. Експертизи у справах про ДТП
Кримінальна відповідальність за злочинне порушення правил безпеки руху і експлуатації автотранспорту настає у разі заподіяння потерпілому середньої тяжкості або тяжких тілесних ушкоджень або смерті. Тому призначення судово-медичної експертизи є обов´язковим. На розв´язання експертам виносяться, зокрема, такі питання: час і причина настання смерті потерпілого; характер і ступінь тяжкості тілесних ушкоджень та їх локалізація; давність спричинення тілесних ушкоджень; механізм утворення травм, взаємозв´язок наявних тілесних ушкоджень з дорожньо-транспортною пригодою, взаємне розташування особи і транспортного засобу на момент контакту тощо.
Крім того судово-медичне дослідження тіла особи, за відсутності відомостей про транспортний засіб, що спричинив тілесні ушкодження, залежно від характеру, локалізації, виду та кількості травм, дозволяє дійти висновку про тип транспортного засобу, особливо травмуючої поверхні, наявність можливих механічних пошкоджень і слідів-виділень організму потерпілого на транспортному засобі, що утворилися внаслідок ДТП.
Судово-автотехнічна експертиза досліджує обставини ДТП, встановлює її механізм, технічний стан транспортних засобів, параметри дороги, дії учасників ДТП. Зокрема, стосовно обставин ДТП судово-автотехнічна експертиза визначає: швидкість руху транспортного засобу; як мав діяти водій у ДТП з метою забезпечення безпеки руху; встановлення наявності (чи відсутності) причинного зв´язку між діями (бездіяльністю) водія та ДТП.
Судово-автотехнічна експертиза технічного стану транспортного засобу може вирішувати такі питання:
1. Чи є у досліджуваному транспортному засобі несправності, які могли стати технічною причиною виникнення ДТП;
2) Чи мав водій технічну можливість запобігти події за наявності даної несправності тощо?
Судова транспортно-трасологічна експертиза досліджує механізм ДТП у цілому і дає відповіді, зокрема, на такі питання:
1. Чи залишені певні сліди ходовими частинами (колесами, шинами тощо) даного транспортного засобу;
2. Яким було взаємне розташування транспортних засобів при їх зіткненні?
3. Який механізм утворення слідів (удар, ковзання тощо) та ін.?
Експертиза стану доріг і дорожніх умов у місцях ДТП може дати відповіді на такі питання:
1. Чи відповідали фактичні техніко- експлуатаційні показники (рівність, коефіцієнти зчеплення та шорсткості тощо) автомобільної дороги вимогам безпеки дорожнього руху;
2. Чи забезпечує організація дорожнього руху на дослідній ділянці дороги безпеку дорожнього руху тощо?
Трасологічні дослідження слідів транспортного засобу і слідів, утворених на транспортних засобах різноманітними об´єктами, проводяться у рамках криміналістичних експертиз, зокрема, можуть бути вирішені такі питання:
1. Чи є на одязі потерпілого сліди коліс автомобіля?
2. Шиною якої моделі утворено слід, виявлений на місці події (одягу потерпілої особи)?
3. Чи складали осколки (скла, пластмаси), вилучені при огляді місця, єдине ціле?
4. Чи є на одязі (взутті) потерпілого сліди, характерні для контакту з елементами салона автомобіля (кермовим колесом, педалями, ременем безпеки тощо) та ін.?
При розслідуванні ДТП призначаються також судово-медична експертиза речових доказів (щодо слідів людей: крові, волосся та інших об´єктів), судово-біологічна (щодо слідів тварин); судово-хімічна експертиза (однорідність паливно-мастильних матеріалів, лакофарбу- вальних матеріалів, волокон тканин, виявлених на місці події, на постраждалому, на транспортному засобі) та деякі інші.