Надзвичайні ситуації та цивільний захист населення

Частина 2. Природні надзвичайні ситуації в Україні та дії населення

Природна надзвичайна ситуація - становище на певній території або акваторії, що склалося у разі виникнення джерела природної надзвичайної ситуації, яка може спричинити або спричинила людські жертви, завдати шкоду здоров´ю людей і довкіллю, а також призвести до значних матеріальних збитків і порушення життєдіяльності людей.

Стихійне лихо - руйнівне природне або природно-антропогенне явище чи процес значного масштабу, внаслідок якого може виникнути або виникла загроза життю і здоров´ю людей, сталося руйнування чи знищення матеріальних цінностей і компонентів довкілля.

Зона природної надзвичайної ситуації - територія чи акваторія, на якій внаслідок виникнення джерела природної надзвичайної ситуації або розповсюдження її наслідків з інших районів виникла природна НС.

До стихійних лих, які можливі на території України, відносяться:

  • землетруси;
  • повені (паводки, підтоплення, катастрофічне затоплення);
  • селеві потоки, зсуви, сильний вітер (буревій, смерч), снігопад, хуртовина, бурі та інші явища природи, що виникають зазвичай раптово. До них можна також віднести і пожежі, особливо лісові і торф´яні. Вони порушують нормальну життєдіяльність людей, руйнують і знищують матеріальні цінності, а іноді призводять до загибелі людей.

Особливості географічного положення України, атмосферні процеси, наявність гірських масивів, підвищень, близькість теплих морів зумовлюють різноманітність кліматичних умов: від надлишкового зволоження в західному Поліссі - до посушливого - у південній Степовій зоні. Виняткові кліматичні умови мають місце на Південному березі Криму, в горах Українських Карпат та Криму. Внаслідок взаємодії всіх цих факторів виникають небезпечні стихійні явища, які в окремих випадках мають катастрофічний

Стихійні явища часто виникають в комплексі, що значно посилює їх негативний вплив. Небезпечні природні явища, переважно, визначаються трьома основними групами процесів - ендогенні, екзогенні та гідрометеорологічні. Стихійні лиха, що мають місце на території України, можна поділити на прості, що включають один елемент, наприклад, сильний вітер, зсув або землетрус та складні, що включають декілька процесів однієї групи або кількох груп, наприклад, негативних атмосферних та геодинамічних екзогенних процесів, ендогенних, екзогенних та гідрометеорологічних процесів у поєднанні з техногенними.